Na diskuzi  

Upozornění: Plánované ukončení provozu těchto www stránek ke dni 31.12.2026.

České Budějovice 22.11.2011

Textový zápis přednášky Henriho Monforta

(prvních 24 minut, až po diskusi)

Děkuji za úžasné přivítání. Objevuji Českou republiku a je to pro mě velké potěšení. Jsem velice rád, že je přivítání tak vstřícné. Jak bylo řečeno, praktikuji pránickou stravu už devět let. A ano, bude to přednáška, ale hlavně jsem tady proto, abych odpovídal na vaše otázky. Každá přednáška je tak jiná, pokaždé jsou otázky jiné. Rozhodně se nemusíte bát přijít k tomu mikrofonu a ptát se. Neváhejte, pokud chcete mít nějakou otázku, tak mě můžete přerušit, to není problém. A první otázka většinou bývá: "Jak jste se k tomu dostal?"

Před jedenácti lety, tedy dva roky předtím, než jsem začal s pránickou stravou, jsem vážil 120 kilo. Hodně jsem jedl, hodně jsem pil. Jednoho dne jsem šel nahoru po schodech a asi čtvrt hodiny jsem to nahoře rozdýchával. Bilo mi srdce hodně silně. Řekl jsem si: "Henri, tak takhle by to dál nešlo, už je s tebou konec." Nakonec jsem to rozdýchal a začal jsem držet půsty, proto abych zhubnul. Za dva roky jsem zhubl 30 kilogramů.

Potom jsem jel do Lyonu navštívit jednoho přítele. A ten mi řekl: "Vydrž s tvými půsty, mám tady knížku, která by tě mohla zajímat". A to byla knížka Jasmuheen, která se jmenuje "Žití ze světla".

Znáte Jasmuheen? Neslyšeli jste o ní? Právě ona vytvořila tu techniku pránické stravy asi před 25 nebo 30 lety. Ona se díky této technice uzdravila z rakoviny. Takže ta technika existuje na světě už 25, 30 let. Já jsem tu její knihu přečetl během jedné noci a nazítří jsem začal praktikovat pránickou výživu. A už jsem od té doby nepřestal. Takže takhle to bylo.

První otázku, kterou bychom si mohli položit, je "Co to je vlastně ta prána?"

Slovo prána pochází z hindštiny, z hinduistické tradice. Objevuje se ve védách, ve svatých textech, které jsou starší než pět tisíc let. Tento pojem se objevuje také v taoistické tradici, v Číně, a tam se nazývá čchi. Znamená to ovládání energie. V Polynésii a Jižní Americe se ta energie nazývá manas. Tahle energie je známá ve všech tradicích všude na světě odedávna.

Já léčím lidi tím, že tuto energii používám formou magnetismu. Používal jsem ji vlastně prostřednictvím svých rukou, ale nenapadlo mě ještě tehdy, že by bylo možné se touhle energií také živit.

Ta knížka "Žití ze světla" mi otevřela oči. Bylo to pro mě opravdové objevení. Řekl jsem si: "Ano, to je přece jasné, to musí být možné". Takže jsem přešel na pránickou výživu. Ten přechod byl v podstatě velmi snadný. Vůbec jsem nemusel přerušovat svou každodenní práci, mohl jsem v ní normálně pokračovat.

Přešel jsem na pránickou výživu v jednadvacetidenním procesu, který jsem ukončil 25. prosince, takže v období Vánoc. Všichni mě samozřejmě zvali na vánoční večeře, na Silvestra atd. Tak jsem vždycky přišel, řekl jsem: "No, já už nejím." A potom jsem měl soukromou přednášku.

Během šesti let jsem o tom nikomu neříkal, kromě své rodiny a svých přátel. Pak jednoho dne, když jsem meditoval, mi můj průvodce světla řekl: "Napiš knihu." Říkal jsem si: "No jo, ale já jsem nikdy žádnou knížku nenapsal, já neumím napsat knížku." Ale on naléhal a pořád mi říkal: "Napiš knihu!"

Takže jsem shromáždil všechny texty, které jsem za těch šest let napsal. Vydal jsem knihu, kterou mám tady. Jmenuje se "Pránická výživa". Poslal jsem jeden rukopis jednomu nakladateli, kterého jsem v podstatě namátkově vybral.

Další spisovatel, který se jmenuje Tal Schaller, který napsal celou řadu knih (je lékař), mi na druhý den telefonoval, že ta kniha je vynikající a on by k ní chtěl napsat předmluvu. Tak jsem mu řekl: "Tak to je výborné, moc vám děkuji" a on se mě zeptal: "Kdo je Váš nakladatel?" Tak jsem mu řekl, že je to nakladatelství Lanore v Paříži. Tak mi řekl: "No vidíte, to je náhoda, to je také moje nakladatelství."

Kniha se většinou průměrně v knihkupectvích prodává čtyři měsíce. Moje kniha se prodává už dva a půl roku a je to třetí nejprodávanější kniha podle internetových stránek amazon.com. To znamená, že to téma pránické výživy prožívá něco jako obrovské kolektivní probuzení. Prána je pro mě životní energie.

Kdyby jste se zeptali vědce nebo lékaře co je to životní energie, tak vám začne vysvětlovat, jak život vzniká. Ale nebude schopný vám vysvětlit, jak je možné, že z takhle malinkého zrníčka se může stát patnáctimetrový strom.

Možnosti lidské bytosti jsou nekonečné. Jediné, co nás blokuje je to, co máme v hlavě. To je to, co nás uvězňuje. Mříže toho vězení jsou tvořeny strachem. Když si chceme představit přechod na pránickou výživu, je třeba nejdříve překonat ten strach. To znamená prožit iniciaci. Pro mě tenhle proces je iniciace.

Přepis do textu: M. Němeček