je činnost prováděná obvykle za určitých okolností. Návyky týkající se jídla jsou jedním z hlavních důvodů, proč lidé jedí, když nejsou žádné SPT. Podobně jako u jiných návyků, člověk nepřemýšlí, zda tělo potřebuje to, co v té chvíli konzumuje. Jí jen proto, protože je zvyklý to dělat.
Jedním z nejčastějších návyků je sedět u jídelního stolu, protože je tzv. čas jídla. Rozdělení jídelní doby: snídaně, oběd, večeře nebo jiné dělení, přivádí osobu k častému jedení, ale nebere v úvahu SPT.
Další návyky se týkají typu pokrmu. Neslazený čaj se sušenkami pro odpolední posezení u čaje, instantní káva s mlékem a cukrem ráno po probuzení, knedlík se zelím a omáčkou, pivo s hranolkami ke sledování televize, zmrzlina při procházce městem - to jsou jen některé příklady návyků. Pravděpodobně byste zde mohli uvést i vaše. Člověk si vybere, preferuje jedno jídlo a nemá rád jiná, v závislosti na okolnostech. Záleží to na některých faktorech, z nichž nejdůležitější je sociální sugesce.
Návyk vytváří automatické reakce těla, proto člověk za určitých okolností (např. čas, prostředí) cítí hlad na určité potraviny. Je to dobrý příklad toho, jak sociální sugesce programuje instinkt.
Návyk může být odstraněn mnohem snáze než závislost. Jak rozlišit mezi návykem a závislostí? Všimněte si emocionálních reakcí. Obecně platí, že pokud vzdání se určité akce nespustí emocionální reakci, byla akce návykem. Pokusíte-li se vzdát závislosti, objeví se nepříjemné emocionální reakce (které mohou být doprovázeny nepříjemnými tělesnými reakcemi), například: podrážděnost, zlost, výbuchy nenávisti. Jinými slovy, čím méně intenzivní jsou emocionální reakce, tím slabší je závislost. Není žádná ostrá hranice mezi návykem a závislosti.