ZTRÁTA VÁHY <<< OBSAH >>> BOLESTI


VYHUBLOST

Vyhublost může být způsobena nucením těla do půstování po příliš dlouhou dobu - v takovém případě je příčinou vyhublosti přílišná ztráta hmotnosti a nedostatek stavebního materiálu. Pak také i úroveň životní energie je příliš nízká pro správné fungování lidského těla.

Vyhublost lze přirovnat k situaci, která se označuje jako "být jednou nohou v hrobě". Dalším krokem je opuštění těla (tedy smrt). Pokud to osoba nezamýšlí, pak čím dřív začne opět jíst, tím lépe pro ni.

Statisticky, u "normálně" živené, tj. ani vyhublé ani obézní osoby, půstování po dobu až sedmi týdnů nezpůsobí poškození těla. Ale po této době nedostatek stavebního materiálu může být pro tělo příliš vysoký na to, aby nadále správně fungovalo. Začíná proces, který lze označit jako sebetrávení těla. To znamená, že buňky odumřou, odstraní se, ale nejsou nahrazeny novými. Když dojde k nedostatku stavebního materiálu pro nervové buňky (včetně mozkových), začínají se životní funkce těla vypínat.

Takže, pokud uplynul již více než měsíc a vaše tělo je stále velmi slabé, jste "bez síly" pro fyzické aktivity, nemůžete vstát ráno z postele, nevyzařuje z vás radost a optimismus - je to jasnou známkou toho, že byste měli půst ukončit. Instinkt se ještě nenaučil napájet tělo z nemateriálních zdrojů. V tom případě nebojujte s tělem, neškoďte mu. Mnohem vhodnějším a moudřejším krokem je postupný návrat k "normálnímu" jídlu. V budoucnu to můžete zkusit znovu, s více zkušenostmi, s lépe naprogramovaným instinktem.