NEVOLNOST A ZVRACENÍ <<< OBSAH >>> VYHUBLOST


ZTRÁTA VÁHY

Také proces hubnutí je jedním z příznaků půstu, který je třeba posuzovat individuálně. Ztrácí-li váhu obézní člověk, je to velmi prospěšný proces ke zbavení se přebytků a obnovení správné váhy těla. Avšak je-li dotyčná osoba již hubená a nadále hubne, může docházet až k vyhublosti. V prvém případě je pokračování v půstu pro danou osobu přínosné. V druhém případě je lepší začít opět jíst.

Také rychlost, se kterou dochází k hubnutí, je individuální záležitostí. Obvykle se stabilizuje po několika prvních dnech půstu. Pokles hmotnosti v prvních dnech půstu je způsoben především vyprázdněním střev a odstraněním přebytečné vody, což je více patrné při suchém hladovění. Pokud například tělo ztrácí v prvních dnech půstu 1 kg hmotnosti denně, v druhém nebo třetím týdnu půstu to může být 1 kg hmotnosti za týden.

V některých extrémních případech může docházet ke ztrátě hmotnosti až několik kilogramů denně - znám dvě osoby, jejichž těla reagovala tímto způsobem. Existují také lidé, jejichž těla ztratila jen kilogram hmotnosti za celou dobu půstu. Takže jak vidíte, neexistují žádná přesná pravidla o tom, jak a kolik tělesné hmotnosti má tělo ztratit během půstu.

Během suchého půstu může být úbytek hmotnosti obézního člověka asi 1 kg (nebo více) denně, protože přebytečný tuk je využíván tělem rychleji, k vytváření vody. Taková rychlá ztráta hmotnosti může být nebezpečná pro tělo osoby hubené nebo s podváhou.

Průběh hubnutí, stejně jako i další doprovodné příznaky půstu, musí být v prvé řadě řízeny zdravým rozumem. Obvykle je člověk normální konstituce (nevyhublý) schopen udržet si životní sílu v těle až dva měsíce bez jídla. Pokud tělesná hmotnost během této doby neustále klesá, je to jasný úkaz toho, že instinkt ještě neumí udržet správné fungování těla bez jídla.

Osoba, která své tělo neustále hodnotí jako příliš otylé, přestože je už příliš vyhublá, je považována za anorektika. Půstování, ani adaptování těla na nejedení, není vhodné pro anorektiky. Tito lidé se v prvé řadě potřebují vyléčit z mentální poruchy, která je hlavním faktorem způsobujícím anorexii.