ZÁVRATĚ A MDLOBY <<< OBSAH >>> ZTRÁTA VÁHY


NEVOLNOST A ZVRACENÍ

Jedná se o běžné příznaky těla provázející samočisticí proces. Tělo půstující osoby nevyužívá energii pro trávení, a proto ji může využít k samočištění. V procesu rozpouštění a odstraňování starých usazenin, nahromaděných toxinů a přebytečného tuku, tělo vylučuje různé látky do krve. Krev, cirkulující v celém těle, prochází i přes mozkové centrum, které řídí nevolnost a reflex zvracení. Proto toxiny v krvi způsobují nepříjemné symptomy, jako jsou bolesti, nevolnost nebo až dokonce zvracení.

Jiné příčiny těchto akutních reakcí mohou zahrnovat vředy, cysty, nevyléčená zranění, nahromaděné a ztvrdnuté (slepené slizem) substance, tumory - o kterých půstující osoba možná ještě ani neví. Tělo všechny tyto věci otevře a snaží se jich zbavit všemožnými způsoby. To je důvod, proč je lepší v takových situacích tělu pomoci a nepřerušovat půst. Návrat ke stravě v takové situaci znamená zastavení očistného procesu, a tím i léčby.

Jako příklad uvedu případ muže, asi 40letého, který byl v dětství léčen "léky", obsahujícími sloučeniny rtuti. V 19. dni jeho půstu se náhle začal cítit tak špatně, že spadl a začal zvracet. Sesbíral ze zvratků čtvrt sklenice rtuti. Ihned po tom se začal cítit mnohem lépe. Z tohoto příběhu lze usuzovat, že tělo si hromadilo a ukládalo rtuť během jeho dětství a o desítky let později, v průběhu půstu, otevřelo schránku, aby obsah vyhodilo ven.

Obvykle není třeba si dělat velké starosti s nevolností a zvracením, stačí počkat pár hodin, až několik dní (ve vzácných případech). Je užitečné chodit do lesa, k jezeru nebo si udělat nějaká energizující cvičení, protože pohyb pomáhá tělu urychlit detoxikaci.

Také je možné, chcete-li, vypít trochu teplé vody a vyvolat zvracení. Máte-li pocit na zvracení a dosud jste neprovedli očistu střev, klystýr vám může velmi pomoci.

Dochází-li ke zvracení často, nebo obsahuje-li žluč či krev, může být užitečné prokonzultovat to s kompetentním lékařem. Je třeba mít na paměti, že takové zvracení indikuje, že tělo potřebuje delší půst.

Po zvracení pocítí člověk úlevu, protože tělo se zbavilo jedů. Tehdy lze pocítit nárůst energie a dotyčný se cítí mnohem lépe (čistší uvnitř).