SLABOST <<< OBSAH >>> ZÁVRATĚ A MDLOBY


DEHYDRATACE

Pokud se rozhodnete vzdát se pití, začnete suchý půst nebo suché nejedení. Statisticky lidské tělo může žít bez vody i přes deset dní. Jak dlouho můžete zůstat bez vody, to závisí na několika faktorech, z nichž hlavní jsou reakce instinktu, ale také vlhkost vzduchu, teplota, fyzická aktivita, množství minerálních látek (tj. sůl a jiné látky, které je třeba vyplavit) a tuková rezerva. Bezpečná doba jsou za optimálních podmínek asi čtyři dny.

Během suchého půstu použije tělo za optimálních podmínek 0,1 až 1 kg tuku denně k produkci vody. To je přibližný denní úbytek hmotnosti. Obézní člověk může přežít déle bez vody než člověk hubený, za předpokladu, že jejich těla jsou zhruba ve stejném stavu, mají podobná množství minerálů k vyplavování a mají stejná množství životní energie. Tělo obézního člověka má více tukových tkání, které mohou být použity k výrobě vody během suchého půstu.

Není-li osoba připravena k suchému půstu nebo půstuje-li příliš dlouho, může dospět k velké dehydrataci organismu. Nadměrná dehydratace způsobuje mnoho abnormalit v tělesných funkcích, ty mohou vyústit až ve smrt. Proto je třeba během suchého půstu často kontrolovat, zda tělo nevykazuje známky přílišné dehydratace. Dehydratace s úrovní 2% je jasně cítit jako silná žízeň. Přesáhne-li dehydratace 10%, stává se již životu nebezpečná a je třeba jí zabránit. Vidiny, halucinace, ochabnutí způsobená dehydratací jasně ukazují, že osoba balancuje na hranici života. V takovém případě je nutné okamžitě přejít k hydrataci.

Dostanete-li se do takového stupně dehydratace ohrožujícího život, musíte ihned začít pít vodu, koupat se, nalít vodu do tlustého střeva, poradit se s lékařem.

Dehydratace, pokud přejde za kritický bod, je již nevratná. To znamená, že pokus o opětovnou hydrataci již situaci nenapraví a tělo není schopno opět absorbovat potřebné množství vody. Vede to k znemožnění potřebných tělesných funkcí.

Nemáte-li dostatek zkušeností s určením úrovně hydratace organismu, nepoznáte okamžik, kdy se již dehydratace stává nebezpečnou. V tom případě je bezpečnější zůstat v kontaktu s odborníkem v této oblasti během celého suchého půstu.