STRACH <<< OBSAH >>> DEHYDRATACE


SLABOST

Pocit fyzické slabosti je jedním z nejčastějších příznaků. Dá se dokonce říci, že slabost je normální. Někteří lidé silně vázaní na jídlo (závislí jedinci) cítí slabost již po několika hodinách půstu. Tento pocit slabosti znamená, že tělo začalo cítit rozdíl v dodávání živin formou jídla. Rytmus je narušen, takže tělo začalo reagovat.

U některých osob se slabost nemusí dostavit nikdy (to je vzácné), u dalších se dostaví jednou či jen párkrát v průběhu celého půstu a jiné slabost provází po celou dobu. Bez ohledu na příčinu a dobu trvání, slabost poukazuje na nízkou úroveň životní energie dotyčné osoby.

Jak se s tím vypořádat? To záleží na situaci a na dotyčné osobě. Je-li někdo příliš fyzicky aktivní, je pro něj lepší odpočívat nebo dokonce ležet. Může nastat i opačný případ, že někdo jen odpočívá, sedí, celý den se ani nepohne - pak by se měl jít projít, projet na kole, zaplavat si, zacvičit.

Během půstu lze mírná fyzická a energizující cvičení vřele doporučit. Pohyb a zlepšení toku energie umožňují tělu čistit se hlouběji a rychleji. Provádět energeticky náročná a vyčerpávající cvičení se nedoporučuje. Mnohem lepší vliv na organismus mají nenáročná gymnastická cvičení, během nichž se mysl koncentruje spíše na pocit navýšení energie, než na únavu svalů. Izometrická cvičení, jóga, qì-gōng a tàj-jí mají na člověka vliv velmi pozitivní a dokonce blahodárný. Vyplatí se dělat je denně s výjimkou doby, kdy se tělo jasně dožaduje odpočinku prostřednictvím spánku.

Během půstu mohou být hodiny, nebo dokonce celé dny, kdy se tělo cítí tak slabé, že člověk nemá sílu na procházku a nechce se mu dělat nic jiného, než odpočívat. To jsou chvíle, kdy se tělo dožaduje odpočinku, nejlépe spánkem. Může to být způsobeno zvýšeným nárůstem toxinů uvolňovaných v průběhu detoxikace.

Je dobré umět rozlišit, zda tělo potřebuje odpočinek nebo zda je pouze líné a potřebuje cvičení. Bylo by chybou spát, když se tělo potřebuje procvičit. Cvičení by zas naopak bylo příliš velkou zátěží, když si tělo potřebuje odpočinout.

Umění správného rozhodnutí a rozlišení jsou cennými vlastnostmi půstující osoby. Dostaví-li se skutečná potřeba odpočinku, je vhodné jít do postele a spát. Avšak přetrvává-li tento stav příliš dlouho (řekněme více než tři dny) a nenacházíte-li u sebe žádné projevy nemoci, je vhodné přejít k disciplíně a zařadit nějaká energizující cvičení.

Příliš mnoho polehávání a pospávání přivodí tělu naopak další oslabení namísto nárůstu energie, kterou člověk v této chvíli tolik potřebuje. Krevní tlak klesá, krev proudí pomaleji, metabolismus se zpomaluje. To způsobí zpomalení eliminace toxinů z těla i zpomalení vlastního léčebného procesu. V takové situaci energizující cvičení pomůže hodně k tomu, aby se člověk cítil lépe.

Přetrvává-li slabost příliš dlouho, obzvláště po prvních třech týdnech půstu (pro osoby s normální hmotností), znamená to, že se blíží čas pro návrat ke stravě. Ale ne vždy, protože mohou existovat i jiné důvody, například závažné onemocnění, nedostatek čerstvého vzduchu, příliš vysoká teplota vzduchu, příliš mnoho fyzické práce či jiné důvody slabosti. A tak rozhodnutí k ukončení nebo pokračování v půstu je věcí individuální, závislou na příčině a zdravotním stavu člověka.