DÝCHACÍ SYSTÉM <<< OBSAH >>> PŘÍMÝ SYSTÉM (šišinkový)


KOŽNÍ SYSTÉM

Pokud jde o kůži, je to největší orgán lidského těla. Kůže, stejně jako plíce, dýchá a plní stejnou funkci jako plíce (výměna plynu, absorpce prány). Kromě toho tím, že kůže absorbuje záření ze slunce, je proto tou částí těla, ve které dochází k fotosyntéze. Kůže pro tělo syntetizuje některé látky, např. vitamin D. Kůže je také senzor mj. teploty, vlhkosti, tuhosti a záření.

Prostřednictvím tohoto orgánu se do těla může dostat hodně plynných a kapalných látek. Při plnění této funkce pracuje kůže podobně jako střeva. Díky kůži se tělo může zbavovat mnoha nežádoucích látek, takže je tedy vylučovacím orgánem. Plyn, pot, hlen a maz, které dávají tělu charakteristický zápach, obsahují vylučované toxiny.

Z výše uvedeného je možno odvodit, že nanášení kosmetických přípravků (krémy, šampony, rtěnky, pudry) na kůži způsobuje pronikání těchto látek do lidského těla. Pronikají do krve a většinou otravují tělo, zatěžují čisticí systém. Často se též usazují v těle a potom, po několika málo, anebo více letech, se projevují ve formě nemoci. Takže předtím, než začnete nanášet na své tělo kosmetické výrobky, přemýšlejte o tom. Například, pokud šampon, který chcete použít, můžete bez obav vypít a nezpůsobit onemocnění těla, je pravděpodobně vhodný i pro mytí vlasů. Stejně tak s krémem, není-li k jídlu, není vhodný ani na kůži.