NÁVRAT KE STRAVĚ <<< OBSAH >>> CHYBY
Střídavá sprcha začíná teplou vodou. Po chvíli teplotu vody postupně zvyšte na nejteplejší, jakou ještě snesete (samozřejmě bez přehánění). Pak teplotu vody rychle snižte na nejchladnější, jakou ještě snesete - nechte ji dopadat na své tělo nejméně deset sekund. Dále opět rychle změňte teplotu vody na nejteplejší, jakou ještě snesete a nechte ji téct na tělo po několik desítek sekund. A opět ji změňte na nejchladnější.
Opakujte několikrát rychlé změny teploty vody. Jako poslední by měla na vaše tělo dopadat studená voda, aby pozavírala kožní póry a aktivovala tok energie zevnitř ven (pocítíte ji jako teplo).
Střídavá sprcha pročistí (uvolní) kapilární cévy a kůži. Vzhledem k velkým a rychlým změnám teploty vody se kapiláry střídavě roztahují a smršťují. To způsobí uvolnění přebytků minerálů a dalších látek, které pokrývají vnitřní stěny kapilár.
Stejně tak rychlé změny teploty vody způsobují, že se kožní póry střídavě rozšiřují a stahují. Tyto pohyby vytlačují přebytek kožního mazu s nečistotami. Díky tomu není nutné používat mýdlo ani jiné prostředky k mytí kůže (tedy neotravujete tělo ani přírodu).
Je důležité, aby bylo střídavé sprchování zakončeno studenou vodou. Zakončení horkou vodou ponechá póry kůže otevřené a energie proudí z okolí dovnitř do těla. Ještě důležitější je to v zimě, kdy se vychází z teplého domu ven na mráz. Zakončení střídavé sprchy teplou vodou je praktické v případech, kdy člověk jde do postele (dokonce bez osušování pokožky) přímo ze sprchy s cílem, aby se tělo vypotilo.
Člověk cítí chlad při opouštění sprchy zakončené studenou vodou. Ale velmi brzy chlad způsobí vyšší energetickou aktivitu v těle. Jen pár okamžiků po osušení pokožky pocítíte energii zahřívající tělo. To může být pocítěno obzvláště dobře, pokud si po sprše uděláte nějaká energizující nebo alespoň gymnastická cvičení. V takovém případě je ještě lepší, nebudete-li si pokožku osušovat, ale začnete s cvičením ihned po ukončení sprchy.
Místo sprchy lze použít dvě vany. V jedné je horká a v druhé studená voda. Ponořujete se střídavě jednou do studené, podruhé do horké vody a to na dobu až několika desítek sekund. Jako poslední bude studená voda.
Nemáte-li k dispozici horkou vodu, mějte odvahu občas si dát studenou sprchu nebo se vykoupat v ledové vodě. Může to mít velmi pozitivní vliv na tělo, obzvláště tehdy, jste-li unavení nebo nachlazení. Je to dobrá metoda na posílení imunitního systému. Avšak pro některé lidi, kterým je neustále zima, nemusí být nejvhodnější.
Množství a protékání životní energie člověka má vliv na jeho cítění teploty. Dvě osoby stejné velikosti těla, na stejném místě, stejně oděné, mohou pociťovat teplotu jinak. Jedné z nich může být horko a jiné buď akorát nebo dokonce zima. Závisí to především na úrovni a směru toku energie v těle. Pokud tok směřuje dovnitř, vnější vlivy (podněty, světlo, teplota) mají větší vliv na člověka, než když má tok obrácený směr. Když energie proudí ven, člověk se méně poddává vnějším vlivům a sám silněji ovlivňuje vnější prostředí.
Někteří lidé dovolují svému Vnitřnímu Zdroji (JÁ) projevit se až tak, že se svou aktivitou stávají podobni Slunci. Je zřetelně cítit, jak z nich vyzařuje Láska, teplo, bezpečí atd. Kolem těla (zejména kolem hlavy) takové osoby lze pozorovat lehkou záři (svatozář). Takoví lidé necítí chlad ani teplo více či méně, než jak si sami přejí (stanoví).