ZMĚNY KŮŽE <<< OBSAH >>> HOREČKA


POCIT CHLADU

Pokud jste se vy nebo vaši příbuzní někdy postili, asi víte, co to znamená pocit chladu během půstu. Přestože je venku teplo, půstující osoba má studené ruce, nohy a dokonce nos i uši. Může dokonce posmrkávat, jako by byla prochladlá. A to vše navzdory tomu, že je teple oblečená.

Slyšel jsem i viděl na vlastní oči "nejedlíky", kteří byli oblečeni jako v zimě, přestože bylo teplo 25 stupňů Celsia. Jejich ruce byly modré zimou, jejich tvář trpěla a jejich tělo bylo schoulené z chladu, který cítili. Jeden z mých známých dokonce řekl: "Je to těžké, ale při půstu se běžně mrzne."

Člověku není zima kvůli nedostatečnému oblečení nebo nízké teplotě. Samozřejmě, společenská sugesce vytvořila v člověku takové reakce, které mají za následek, že jeho tělo cítí chlad při dané teplotě a teplo při jiné.

Hlavním faktorem pocitu teploty je množství a způsob využití energie v lidském těle. Zjednodušeně řečeno, je-li dostatek energie, člověk necítí chlad, ani když je venku mrazivo a naopak, není mu horko v horkém počasí. Člověk se cítí dobře v mnohem větším rozsahu teplot. Ale pokud chybí energie nebo osoba neví, jak ji využívat k řízení pocitové teploty, tak pak je jí příliš chladno nebo příliš teplo.

Z toho můžete usoudit, že pokud trpíte během půstu v důsledku pocitu chladu, můžete si pomoci sami soustředěním se na uvolnění vnitřní energie. K tomu dopomohou energizující cvičení, vizualizace a případně sprcha (teplou a studenou vodou, viz níže). Budete-li to dělat pravidelně, osvobodíte se od pocitu chladu.

Pití velkého množství horkých nápojů není dobrým řešením. V době pití a krátce po ní budete cítit teplo, ale současně tělo naplníte velkým množstvím vody a tím zatížíte jeho vylučovací systém.

Tok energie (a následně citlivost na teplotu) způsobí to, co nazýváme pocitem chladu nebo tepla. Můžete snadno potvrdit, že pocit chladu nebo tepla je subjektivní a závisí na řízení vaší vnitřní energie. Pokud se soustředíte na uvolnění energie ve formě tepla, po chvíli pocítíte rozdíl. Praktikujete-li soustředění se na teplo, umožní vám to přeprogramovat instinkt tak, abyste se cítili dobře bez ohledu na teplotu.

Fyzikální faktory nejvíce ovlivňující vaše cítění okolní teploty jsou hlavně funkce střeva, jater a sleziny. Takže pokud tyto orgány nefungují dokonale, blokují oběh energie. Pouhým čištěním tlustého střeva (čímž se vyčistí automaticky i játra) bude osoba cítit více energie, nebude cítit takový chlad v zimě a bude se méně potit v parném létě.