Upozornění: Plánované ukončení provozu těchto www stránek ke dni 31.12.2026.

<< Zpět

 

  Česky: , English:

Software a programování

Zde bych rád nabídl alespoň ty nejzajímavější programy, které jsem za ta léta stvořil, s nadějí že někomu přinesou užitek či radost. Pokud někoho zajímají licenční podmínky, tak mě moc nezajímají, použijte tu z toho co chcete a kde chcete. :-)

Většina programů zde uvedených jsou pro Windows. Některé programy jsou pro DOS (u programu je to uvedeno).

Multi-edice - Multi-edice Gema Soft/Gemtree. "Sběratelské" první a poslední oficiální vydání software "MULTI-EDICE" od firem "Němeček Software", "GOLEM", "Gema Soft" a "Gemtree Software". Vydání obsahuje programy DOS Manažer, Vlak, TexiGen, Petr a další programy (převážně pro DOS).

Zde na GitHub naleznete všechny mé DOS programy (jedná se o kopii DVD "DOS Source" z multi-edice, bez textur z TexiGen): https://github.com/Panda381/DOS-Progs

TexiGen - generátor procedurálních textur.

Další programy pro fotobanky:

Program pro editaci keywords programu DeepMeta DeepMetaPreset
Generátor Buddhabrot - fraktálový Buddha
Buddhabrot
Editor klíčových slov pro fotobanky
KwEdit
Odesílání obrázků do free sekce v 123RF
123RFfree
Měnitelné pozadí u fotek a izolace objektů z fotek
PhotoBack
Falešné datum při startu programů
TempDate
Simulátor zvuku zavaděče
ZX Spectrum
Vytváření seamless loop videa
SeamlessLoop
Detekce verze souboru EPS
verzeAI
Generátor Low-Poly vektorových sítí
TriaGen
Výběr souborů k odeslání do fotobank
Vyber
Synchronizace obsahu portfolií fotobank
StockSync v0.90 beta, zdrojový kód

Animer - 2D obrázkový animátor.
Petr - vizuální programovací nástroj, nejen pro děti. Lze v něm snadno vytvářet 2D i 3D hry, bodová grafika, sprajty, 3D grafika, dialogové i konzolové aplikace, komunikace, DLL. Zdrojové kódy jsou přímo součástí editovaného EXE programu. Vytvořený program nevyžaduje žádné přídavné prostředí, je plnohodnotnou aplikací Windows. Petr je plně freeware a i jeho zdrojové kódy jsou volně k dispozici.

Poznámka: Novější operační systémy a antivirové programy mohou označovat některé programy z Petra jako potenciálně zavirované. Jedná se o falešný poplach způsobený nestandardním formátem souborů (zavaděč interpreteru + zdrojové kódy).

Vlak - hra na principu Hada, 50 scén. Původní verze byla pro DOS, nově i pro Windows. Když jsme ji s manželkou v roce 1993 vymýšleli, netušili jsme, že se mezi lidmi stane až kultovní. I dnes po mnoha letech se lidi na mne obracejí a vzpomínají na Vlak, jak si s ním užili. Vzniklo mnoho následovníků např. pro mobily a tablety.

Vlak v1.00 pro DOS
Zdrojový kód v1.00 pro DOS (program se po překladu obaluje utilitami ProComp a Poj)
Vlak v2.00 pro DOS - kit s možností editace scén
Zdrojový kód v2.00 pro DOS
Vlak v2.01 pro DOS - přidána detekce videokarty (pod Window detekce nefunguje)
Vlak v2.10 pro Windows - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky
Vlak do Becherovky (online Flash) - varianta Vlaku pro soutěž Becherovky, vytvořeno v Macromedia Flash 8 Pro trial

Rada případným dalším zájemcům o portování hry Vlak - stáhněte si Vlak pro Windows a mini verzi programu Petr. Hru v něm otevřte a přetáhnutím obrázků do knihovny je extrahujete do BMP.

Artonix - 3D engine odvozený od engine Petra. Záměrem měla být snadná použitelnost, přehlednost a dobré vybavení. Projekt je nedokončený, sloužící pouze k inspiraci. Engine podporuje DirectX 3 až 9, OpenGL1.0 až 1.1, ve vybavení má konstruktor objektů, deformátor, modifikátor, široké spektrum textur a konverzí (včetně DDS), dialogová okna, zvuky. NEDOKONČENO
Litos - operační systém Litos, neboli "Little Operating System", je projekt na kterém jsem s přestávkami pracoval mnoho let. Při prvních pokusech jsem vytvářel variantu systému DOS. Pak jsem se několik let věnoval práci na vytvoření 32-bitového systému v assembleru. Pro jednoho člověka neúměrně pracné (i kdybych to někdy dokončil, bylo by to už příliš zastaralé). Proto další pokus byl pseudo-8bitový operační systém, využívající 64 KB RAM. Ten jsem dokončil, samozřejmě až tak moc využitelný není, ale byl to hlavně trénink. Projekt zůstal nedokončen, ale byl pro mě dobrým odrazovým můstkem k vyvoření komerčního RTOS systému pro procesory ARM. NEDOKONČENO

První pokusy - Litux

DOS Manažer - souborový a diskový manažer pro DOS a Windows 95/98/Me. Bohaté funkce - hromadné operace se soubory na disku, porovnávání adresářů a souborů, editace souborů do 250 MB, HEX editor, diskové operace, konverze souborů, tabulkový kalkulátor, věčný kalendář, přesná kalkulačka, databáze a další. Pod Windows 95/98/Me podporuje dlouhá jména souborů.
Mravenci - hra podle karetní hry Arcomage ze hry Might & Magic 7. Má druhá nejpopulárnější hra (po hře Vlak), mezi uživateli stále oblíbená a portovaná pod jiná prostředí.

Download hry Mravenci - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Download grafiky a zvuků hry Mravenci (jinak lze extrahovat v programu Petr)

Desktop hry - rozstřelování, krájení a řezání plochy Windows. Když jsme uvedli na trh programovací nástroj Petr, přístup na www stránky byl dá se říct celkem běžný. Ale jednoho dne začaly přístupy rychle narůstat. Během pár dnů se zvedly o několik řádů. Zjistili jsme, že důvodem je hra Desktop hry, která se najednou stala neuvěřitelně populární v USA pod názvem "Stress relief" nebo "Stress reducer".

Download hry Desktop hry - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Download vánoční verze hry

Třináct duchů - hra plná hlavolamů. Vaším úkolem je vyřešit 13 úkolů, které vám zadávají duchové, strážci karlovarských pramenů.
Bechtor - akční střílečka po vzoru hry Raptor, vytvořená v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2005. Hru jsme tvořili se synem přítelkyně a myslím, že se dost povedla - byla oceňovaná jako velmi akční, svižná a záživná, proto v soutěži vyhrála 1. místo.
Turbo Cars - klasická domácí autodráha. Hezká prostředí a realistický vzhled. Lze soupeřit přes síť. Hra byla vytvořena v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2003. Na hře byl chválen kvalitní hudební doprovod a realističnost fyziky. Dobří jezdci vědí, že před zatáčkou mají krátce ubrat a v zatáčce přidat, aby se dostali do lehkého smyku a s přidaným plynem mohli snáze kompenzovat odstředivou sílu.

Download hry Turbo Cars - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Robík Bobík - je programovatelný robotek. Jeho úkolem je připravit cestu pro automaty přepravující bedny Becherovky. Přehazuje semafory, výhybky a spínače pomocí dálkového ovladače. Hra má 50 scén a byla vytvořena ve Flashi pro soutěž Becherovky.
Kóta 236 - akční 3D střílečka. Hra byla vytvořena v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2001. Byla to první trochu větší 3D hra vytvořená v Petrovi, se kterou jsem se poprvé účastnil soutěží Becherovky a dokonce vyhrála celkové 2. místo (takže jsem si domů vezl bednu Becherovek ... a to jsem nealkoholik! :-) ).

Download hry Kóta 236 - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Pidicraft - svět z kostek, inspirováno hrou Minecraft.
Převody - užitečný prográmek na převody nejrůznějších fyzikálních veličin.

Download programu Převody - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

TI-59 - emulátor programovatelného kalkulátoru TI-59. Program plně emuluje proslulý kalkulátor TI-59 firmy Texas Instruments s tiskárnou PC-100A. Umožňuje ukládání a načítání programů a přepínání knihovních modulů. Jen drobně odlišný kalkulátor, TI-58C, byl můj oblíbený kalkulátor z vysoké školy, se kterým jsem si opravdu užil - a tak mi nedalo nezkusit si ho naemulovat v Petrovi. :-)

Download programu TI-59 - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Emulátor se stal později základem pro mou tvorby dalších kalkulaček, tentokrát hardwarových.

PicDev - překladač a programátor pro procesory Microchip PIC16F84 a stavebnici P84. Program byl vytvořen v Petrovi a měl být ukázkou jeho schopností.

Download programu PicDev - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky

Více podrobností zde...

Animátor - DOS interpreter skriptů pro vytváření animací. Animátor jsem vytvářel kolem roku 1992 a stal se později podkladem při vývoji Petra. Umožňoval snímání obrazovky jak v grafickém, tak i textovém režimu, dělat výřezy obrazu a přehrávat obrazy podle skriptů, včetně možností interakce s uživatelem. V animátoru bylo vytvořeno i několik her, používali jsme ho např. na výstavách k demonstračním animacím (v tehdejších dobách bylo 16 barev víc než dost :-) ). Byla v něm např. vytvořena animace PF1993 - na snímku vedle - která se stala dost populární a uživatelé se dožadovali nových verzí. S jeho pomocí byly vytvořeny i obrázky pro Vlak 1.0.

Download animátoru pro DOS

Download PF1992-PF1997 pro DOS a PFxx pro Windows (verze nezávislá na roku)

Všemi10 - výuka psaní na klávesnici všemi 10 prsty, pro DOS.

Download programu Všemi10 pro DOS

  Teorie a knihovny

BigInt Bernoulli - Knihovna pro velká celá čísla s generátorem Bernoulliho čísel a s databází předgenerovaných 5000 sudých Bernoulliho čísel B2 .. B10000

LongInt - C++ knihovna dlouhých čísel integer a fixed-point

Formáty čísel s pohyblivou řádovou čárkou

Proč 1 + 1 nejsou vždy 2?

Kontrolní součty a jejich výpočty v C

<< Zpět