<< Zpět na základní stránku Petra


Downloady

Gemtree Petr - instalátor

Problémy s instalací: Při pokusu o odinstalování standardní cestou může systém Windows XP (nebo vyšší) hlásit neplatnou aplikaci. V tom případě použijte k odinstalování opět instalátor aplikace Petr (stačí mini verze a smazat ručně instalační složku) nebo jen smažte ručně instalační složku Petra a příslušné zástupce. K instalaci do systému Vista a vyšší bude možná nutné použit verzi bez instalátoru (jen rozbalit) nebo alternativní instalátor z komunitního serveru Islandsoft.

Petr 2.50 plná instalace (400 MB) - obsahuje: aplikaci Petr, helpy (český a anglický), asi 160 ukázkových programů, 2400 obrázků, 1000 ikon (předmětů), 1500 zvuků, 560 hudeb, 400 sprajtů, zdroje pro generování sprajtů.

Petr 2.50 mini instalace (5 MB) - obsahuje: aplikaci Petr, helpy (český a anglický), ukázkové programy Bludiště a Tutorial, ukázkové knihovní soubory.

Petr 2.41 Lite instalace (5 MB) - starší verze s omezenými funkcemi. Může být užitečná pro mladší nebo začínající uživatele, protože neobsahuje žádné nebezpečné funkce (jako jsou např. souborové a paměťové operace). Lze instalovat a používat spolu s verzí 2.50, protože se instaluje do jiné složky.

Petr 2.23 Lite instalace (2,5 MB) - ještě starší verze s ještě omezenějšími funkcemi. Help je pouze v češtině.

Popisky souborů (aliases) jsou v češtině, angličtině a němčině - v závislosti na zvoleném jazyku. Jazyk při spuštění ukázkových programů závisí na jazyku zvoleném v prostředí Petr (je-li spuštěný) nebo na jazyku systému.

>>> Pro systém Windows 10 doporučuji přidat ještě Petr 2.51 s upravenými helpy (viz následující sekce). <<<

 

Gemtree Petr - bez instalace

Petr ke svému provozu nevyžaduje instalaci, postačí archivní soubor ZIP rozbalit do instalační složky (k rozbalení použijte program WinZip nebo ještě lépe WinRar). Není tak automaticky podporováno víceuživatelské prostředí, tj. při modifikaci vzorového programu se program změní v instalační složce, ale to lze napravit vytvořením zástupce s nastavením "Spustit v" na pracovní složku uživatele a "Cíl" na instalační složku Petra.

Petr 2.50 plný, ZIP bez instalace (370 MB)

Petr 2.50 mini, ZIP bez instalace (4 MB)

Petr 2.41 Lite, ZIP bez instalace (4 MB)

Petr 2.23 Lite, ZIP bez instalace, český help (1,8 MB)

Petr 2.51 help, ZIP bez instalace (6 MB) - modifikace programu Petr od uživatele Jiřího Peroutky, s helpem předělaným do formátu CHM, pro systém Windows 10. Původní verze Petra používá help ve formátu HLP, který byl staršími systémy podporován. Novější systémy Windows formát HLP přestaly podporovat a byla nutná doinstalace podpory HLP ze stránek Microsoftu - program WinHlp32.exe. U Windows 10 už není ani tato možnost podporována. Help lze zobrazit pouze ve formátu CHM.

Online zobrazení HTML helpu

Download české verze helpu PETER_CZ.CHM samostatně

 

Gemtree Petr - ScreenShot

Gemtree Petr 2.50 ScreenShot je speciálně upravená verze programu Gemtree Petr, sloužící ke generování grafiky pro fotobanky. Umožňuje sejmout aktuální obsah okna 3D grafiky do souboru ve vysokém rozlišení. Obraz je renderován a snímán po částech (dlaždice) a ukládán do souborů scrXXXXX.tga. Při snímání nejsou podporovány 2D obrázky v 3D okně (2D zaměřovací kříž, popisné texty), zobrazují se opakovaně v jednotlivých dlaždicích obrazu. Klávesy:

Shift+Pause = sejme obraz o šířce 8000 bodů nebo větší (celistvý násobek poloviční šířky 3D okna). Provádí se antialiasing (obraz se snímá 2x větší).

Alt+Shift+Pause = zahájí sekvenční ukládání s šířkou obrazu 1920 bodů a s časováním pro rychlost výsledného videa 29.97 fps. Ukončení ukládání stiskem Pause. Sekvence TGA souborů lze sestavit do videa pomocí programu VirtualDub.

Alt+Pause = zahájí sekvenční ukládání v aktuálním rozlišení bez zvětšení obrazu, ukončení s Pause. Lze použít pro rychlý náhled.

Petr 2.50 ScreenShot, ZIP bez instalace, jen samotný exe (1 MB)

Petr 2.50 ScreenShot 4k, ZIP bez instalace, jen samotný exe (1 MB) - alternativa ukládající videa 4k (3840x2160), prvkem ScrollLock lze řídit ukládání videa (testovat, nastavovat, po prvku čekání odpočítávat snímky)

Příklad programu upraveného touto verzí:

Modelář 2 - vytváření rotačních objektů, 3D náhled lze sejmout pomocí Shift+Pause. Obsahuje program ModellerAnim jako ukázkový příklad na vytvoření programu v Petrovi pro snímání animované videosekvence.

Další ukázkový program je

ScreenSaver - průlet rotačními objekty. V souboru ScreenSaver.txt je profil rotačního objektu získaný z Modeláře, soubor ScreenSaver.bmp obsahuje texturu potisku objektu. Textura může být ve formátu 8-bitových palet, jako je ukázková textura u programu (raději nekomprimovaný formát) nebo to může být 24-bitový RGB obrázek. Fialová barva s hodnotou R=149, G=34, B=140 (resp. #95228c, nutno přesně dodržet) je průhledná barva - v tom místě je vidět náhodná podkladová barva objektu. Odlesk a stínování má pouze podkladová barva, ale kreslicí barva textury není stínovaná ani lesklá.

Ovládací klávesy:

BackSpace - přepínání módu OBRAZ a VIDEO (mění se rozměr okna)
Shift+Pause - v módu OBRAZ sejme obraz do souboru TGA o rozměru 8000x6000 bodů (jeden obraz se může snímat i několik sekund)
Shift+Alt+Pause - v módu VIDEO zahájí snímání videa s rychlostí 29.97fps (rychlost snímání je asi tak 2 snímky za sekundu, zastavení stiskem Pause)
Enter - náhodná barva pozadí
šipky, Home, End - ovládání rychlosti rotací kamery
PageUp, PageDown - ovládání rychlosti kamery
Delete - zastavení rotací kamery, v módu OBRAZ i zastavení pohybu
Insert - přepínání mezi ručním a automatickým řízením
Esc - konec programu

Pidicraft_Screenshot - svět z kostek, lze zadávat uživatelské textury.

Petr 2.50 ScreenShot OpenGL, ZIP bez instalace, jen samotný exe (1 MB) (a zde zdrojový kód) - jiná (novější) alternativa - povoluje jen OpenGL1.1 (protože je výstup kvalitnější a textury zabírají méně paměti, lze používat i pod Wine v Linuxu), proto je nutné vybrat OpenGL 1.1 v nastavení programu jako interface (moc nefunguje automatika). Přepínač ScrollLock řídí ukládání videa (během prvku časování), přepínač Insert volí rozměr 4K nebo FullHD. V renderovací skupině 15 se hloubkově třídí pouze podle souřadnice Z (ne podle vzdálenosti). V této verzi byl vytvořen generátor animací Animer.

 

Průvodce světem králíka Petra

"Průvodce světem králíka Petra" je oficiální výuková příručka, dodávaná dříve uživatelům Petra v tištěné nebo elektronické podobě. Jinou alternativou je tutoriál "Programujeme s Petrem".

"Průvodce světem králíka Petra" česky, online PDF nebo HTM, download PDF, DOC, HTM.

"Guide to the World of Peter Rabbit" anglicky, online PDF nebo HTM, download PDF, DOC, HTM.

Download (6 MB) všech verzí, včetně spouštěcích EXE do prostředí Petra.

 

Programujeme s Petrem

"Programujeme s Petrem" je rozsáhlý tutoriál, který vznikl pro Lite verzi Petra, nevyužívá proto zcela možností plné verze. Zahrnuje políčkovou grafiku, 2D grafiku, konzoli a 3D grafiku.

"Programujeme s Petrem" česky, online HTM, download komplet (70 MB) nebo bez příkladů (8 MB).

 

Knihovny

Knihovny Petra, jako např. obrázky a zvuky, lze stáhnout jako součást plné instalace Petra. Zde je možnost jejich alternativního stažení. Jedná se o výběr "toho lepšího" a soubory jsou přejmenovány na české popisky (tedy nejsou využity aliases Petra). To může být užitečné při využití mimo prostředí Petra. Balíky již obsahují potřebnou adresářovou strukturu, stačí je rozbalit do instalační složky Petra.

Ukázkové programy vytvořené v Petrovi je možné stáhnout přes samostatnou stránku.

Obrázky (počet 1829)

Krajina (5 MB) (144), Kresby (7 MB) (515), Rostliny (10 MB) (233), Různé (12 MB) (298), Sprajty (5 MB) (302), Zvířata (13 MB) (337)

Sprajty (počet 409)

Kreslené (210 KB) (28), Postavy 1 (10 MB) (60), Postavy 2 (11 MB) (60), Rakety (2,3 MB) (33), Různé (710 KB) (5), Stavby (1,2 MB) (70), Vesmír (17 MB) (121), Vozidla (5 MB) (32)

Zvuky (počet 1560)

Hudba (6 MB) (39), Lidské (15 MB) (279), Příroda (10 MB) (136), Věci 1 (13 MB) (185), Věci 2 (12 MB) (322), Věci 3 (12 MB) (221), Vozidla (15 MB) (188), Zbraně (10 MB) (190)

Ostatní

Předměty (1 MB) (1026), Plochy (25 KB) (23), Hudba (3,5 MB) (563), Zdrojové soubory sprajtů 1 MB

Další downloady

Demonstrační video od Anthonyho (36 MB) ukazující možnosti Petra (autorovy stránky)

- nebo alternativní odkaz z autorových stránek: část 1 (20 MB), část 2 (16 MB)

POV-Ray 3.1g (5 MB) - 3D renderovací program, kterým byly vytvořeny sprajty Petra

Moray 3.2 (3 MB) - 3D modelovací program pro POV-Ray

MP3 codec (230 KB) - kodek pro podporu MP3 souborů (u většiny systémů není třeba instalovat)

palety barev Petra - formát BMP a ACT (pro Photoshop)

 

Z historie vývoje Petra

Pro zajímavost zde uvádím jako doplněk některé staré downloady z historie vývoje Petra. Grafická část programů Baltík je autorským vlastnictvím firmy SGP, jejich použití je proto vázané na podmínky SGP. Ostatní části, zde uvedené zdrojové kódy a grafika programu Petr, jsou zcela volně k použití.

M. Němeček

30.6.1997 Úplně první verzí Petra byl interpreter programu v textovém formátu v DOS. K dispozici byla políčková animace, 16-barevné ikony 32x32, podmínky, cykly.

download programu Petr, verze DOS (283 KB)

2.10.1997 První pokusy pod Windows probíhaly v Delphi. Zde se formovaly první myšlenky o koncepci programu - jak program stavět, jak ho interpretovat.

download programu Petr, verze Delphi (135 KB)

5.10.1997 Na žádost firmy SGP o pomoc začala v říjnu 1997 vznikat Windows verze programu Baltík. Byl k tomu využit Petr v Delphi, jen byl změněn na postavičku Baltíka a upraven podle požadavků SGP.

download programu Baltík, první pokus (346 KB)

1.11.1997 Baltík po měsíci vývoje.

download programu Baltík, po měsíci (315 KB)

18.12.1997 Koncová verze Baltíka. Spolupráce s SGP skončila nakonec rozchodem ve zlém. S mnoha koncepcemi programu jsem nesouhlasil (byly časté dohady) a tak jsem nakonec SGP předal zdrojáky s tím, že s tím už nechci mít nic společného (následkem čehož nebyla práce zaplacena).

download programu Baltík, koncová verze (724 KB)

5.2.1998 Po neshodách kolem koncepce programu Baltík jsem se rozhodl pokračovat dál na Petrovi, abych realizoval své představy o snadném programovacím nástroji (se zaměřením na děti). Nepokračoval jsem však v Delphi, protože se program v Delphi ukázal být příliš těžkopádný a špatně použitelný. Proto další vývoj Petra probíhal v MS VC++ 6.0, s využitím MFC knihoven.

download programu Petr, první pokusy v MS VC++ 6.0 (221 KB)

10.2.1998 Ještě dodatečné úpravy Baltíka, např. odstranění mého skrytého copyrightu (po kliknutí na okno "O Baltíkovi").

download programu Baltík, dodatečné úpravy (511 KB)

15.3.1998 Do programového okna lze pokládat programové prvky.

download programu Petr, pokládání prvků (392 KB)

27.4.1998 Obsluha proměnných a knihovny prvků.

download programu Petr, knihovna a proměnné (571 KB)

30.5.1998 Lze spouštět programy z disku. Zatím jsou programy vázané na prostředí Petra, protože ještě neobsahují interpreter příkazů uvnitř v EXE, jako je tomu u současné verze.

download programu Petr, lze spouštět programy (1,8 MB)

25.6.1998 Zde je poslední verze psaná s knihovnami MFC.

download programu Petr, poslední verze s MFC (2,5 MB)

22.7.1998 Byl stále větší problém obejít chyby knihoven. Nakonec jsem se rozhodl k závažnému kroku - začal jsem psát Petra úplně od začátku, ale úplně jsem vyhodil všechny knihovny, a to nejen MFC, ale i samotné C jádro. Chtěl jsem si napsat všechny funkce sám a používat při tom pouze API rozhraní. Zpočátku byl velký problém obejít překladač, aby mu C jádro nechybělo (např. potíž s funkcemi memcpy a new). Výsledkem úspěchu pak byl program velký 4 KB, který prakticky nic neobsahoval, jen se spustil a ukončil (přes API). Pokračovalo napsání vlastního alokátoru paměti (kterého jsem se také zbavil spolu s C jádrem). Kupodivu při testech se ukázal být 12x rychlejší a efektivnější než standardní alokátor z C jádra.

download programu Petr, začátky v API (69 KB)

1.6.1999 Dosud jsem žil v přesvědčení, že knihovny mají vývoj aplikací usnadnit a urychlit. Nové zkušenosti mě přesvědčily o opaku. A to z důvodu nutnosti neustálého obcházení velkého množství chyb a nedostatků knihoven. Vývoj aplikace přímo pod API se nakonec ukázal být daleko snadnější a rychlejší než s využitím knihoven. Rozjel se nečekaným tempem a tak nakonec, po asi roce vývoje, mohla být ke Dni dětí 1999 uvedena na trh první verze Petra.

download programu Petr, verze 1.00 Demo (1,6 MB)

download obalu na distribuční CD Petr 1.00 (1,2 MB)

Zdrojové kódy

Po dlouhé době váhání jsem nakonec uvolnil i zdrojové kódy Petra. Ne že bych je chtěl chránit, ale na Petrovi jsem se teprve učil programovat v C++ a tak to také vypadá - kód je silně neuspořádaný a mnoho věcí řešených úplně špatně, dnes bych to dělal úplně jinak (takže se za takový kód stydím). Má-li někdo zájem, tak zde kódy jsou, ale jako zdroj k poučení je nedoporučuji.

Koncepce kódů Petra přináší určitá úskalí. Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval z kódu odstranit C runtime jádro, musel jsem udělat na překladač několik úskoků (MS VC moc neumí překládat bez runtime). Následkem je, že kód je v podstatě nepřenositelný pod jiný překladač než MS VC 6.0 (tedy pokud nechcete strávit mnoho dnů až týdnů předělávkami). A to vyžaduje, že je možné překládat jen pod Windows 98 (pod XP překladač funguje zoufale). Proto je překlad a sestavení Petra poměrně složitý. V současnosti překládám ve Windows 98 v emulátoru VirtualPC.

Download zdrojových kódů Petra 2.50 (6 MB) - v projektu je několik překládaných EXE (podadresáře):

  • DataInst je instalátor datových souborů (např. instalátor ukázkových programů), dnes se již nepoužívá.

  • DelExe je utilitka pro smazání instalátoru po odinstalování Petra.

  • Gener je utilitka pro zkompletování instalátoru Petra. Sestaví do balíku obsahy podadresářů (instalačních skupin): "0"=hlavní program s helpy, "1"=aplikace v Petrovi, "2"=knihovna předmětů, "3"=knihovna obrázků, "4"=knihovna sprajtů, "5"=knihovna zvuků, "6"=knihovna hudeb, "7"=ostatní knihovny, "8"=zdroje pro generování sprajtů. Soubor Peter.exe určuje datum a čas instalovaných souborů.

  • HLP je nápověda (překládá se z RTF souborů do HLP pomocí překladače HCW).

  • Loader je interpreter programu vytvořeného v Petrovi. Petr k němu (do záhlaví EXE) přidá sekci ".petprg", která obsahuje editovaný a prováděný program. Interpreter při startu program předpřeloží do pseudokódu, který se pak provádí - vytvoří struktury EXECITEM, jejichž součástí je adresa funkce, která se má pro příslušný prvek zavolat.

  • Loader0 je zjednodušený zavaděč, program neprovádí, slouží jen jako záhlaví programu pro možnost distribuce v nespustitelném tvaru (aby byl program menší).

  • Pov2Spr je konvertor obrázků na sprajty.

  • Setup je instalátor Petra.

Překlad vyžaduje nainstalování DirectX SDK 8.1 (ale nevím jistě, možná se už nakonec podařilo začlenit do projektu vše potřebné). Před překladem je nutné nejdříve spustit poveláky "Setup\Res\Source\!Konv.bat", který připraví obrázky pro instalátor, a "HLP\Source\!Konv.bat", který připraví obrázky pro help. Používá se DOS utilita alchemy.exe, proto je nutné mít dostatek DOS paměti. Poté se projekt otevře v MS VC 6.0. U všech projektů je nutné přeložit všechny varianty Release. Jako první je nutné přeložit projekt DelExe, dále pak už lze podle abecedy shora dolů (Loader musí být před Peter).

Prostředí by mělo být Windows 98. Při případných snahách rozběhnout překlad např. pod Windows XP bude nutné spouštět VC v kompatibilním módu W98. Interní obrázky Petra se upravují interním editorem VC, Petr je na jejich načítání připravený (ve formátu BMP 8 bitů s RLE). Při úpravě obrázku nesmí být nastavený displej na true-color, musí být zvolený režim 16-bitových barev, jinak editor poškodí barvy obrázku! Obrázky je nutné editovat pod W98 a ne pod NT a vyšší, protože ve vyšších systémech se obrázky neukládají komprimovaně a programy jsou pak mnohem větší. Upravíte-li obrázky jiným editorem, je nutné smazat soubory *.aps, aby překladač načetl nový obrázek. Při změně čísla verze se verze opravuje v souborech: Main.h, Setup\Main.h, HLP\Main_cz.rtf, HLP\Main_en.rtf, HLP\Peter_cz.hpj a HLP\Peter_en.hpj. Další pokyny k překladu jsou v !Info.txt.

Přeložené soubory Petra 2.50 (3 MB) - takto by měl vypadat výstup, co "vytáhnete" ven z Windows 98 v emulátoru. Pak už lze pokračovat v běžném systému.

Generátor plné verze Petra 2.50 (323 MB)

Generátor mini verze Petra 2.50 (3,5 MB)

Generátor lite verze Petra 2.41 (3,6 MB)

Generátory jsou sestava instalačních skupin pro instalátor Petra. Instalátor se vygeneruje spuštěním programu Gener.exe. Při sestavování se soubory komprimují programem HlpGen. Datum a čas instalovaných souborů se nastaví podle data a času souboru Peter.exe.

 


<< Zpět na základní stránku Petra