<< Zpět

 

  Česky: , English:

Třináct duchů

Dávná pověst vypráví, že Josef Becher ukryl recept
na svůj originální bylinný likér Becherovka do starého
strašidelného domu, stojícího kdesi na břehu řeky Labe.
Recept střeží třináct ne příliš přátelských duchů.
Vstup povolí jen tomu, kdo zná řešení jejich rébusů.
Komu se to nepodaří, toho na místě promění v kámen.
Ještě se nikdy nikdo odtud nevrátil. Snad ty?

"Třináct duchů" je hra plná hlavolamů. Vaším úkolem je vyřešit 13 rébusů, které vám zadávají duchové, strážci karlovarských pramenů. Hra byla vytvořena v Petrovi pro soutěž Becherovka Game 2003.

Tato hra se nestala nějak zvlášť populární - přitom já ji považuji za nejlepší a nejvíce propracovanou hru, kterou jsem kdy vytvořil. Vložil jsem do ní více tvořivosti a pečlivosti než do kterékoliv jiné hry. Její tvorba zabrala 3 měsíce. Hra obsahuje 13 různých místností s různým vzhledem a obsahem, které jsou doprovázeny různými hudebními doprovody.

Jedním z úkolů bylo zadání, že velikost hry v zazipovaném tvaru může být max. 5 MB. To se podařilo i přes značnou komplexnost prostředí hry díky dobře optimalizovaným kompresím textur, používáním hudby v MID formátu a dobrou optimalizací složitosti 3D objektů, většinou vytvářených až za běhu hry. Jednotlivé místnosti jsou vyzdobeny starobylými obrazy. Povrchy jsou často vylepšeny pomocí multitextur.

Po spuštění hry se otevře úvodní okno hry, ve kterém můžete zvolit jazyk "Česky" nebo "Anglicky", načíst uloženou hru a nastavit volby pro nastavení displeje. Hru lze spouštět buď v okně nebo v celoobrazovkovém režimu, v různých videomódech a s různou kvalitou (s ohledem na rychlost počítače). Mezi oknem a fullscreen se můžete přepínat kdykoliv během hry s Alt+Enter (to je implicitní vlastnost programů v Petrovi).

Po spuštění nové hry se vám přehraje úvodní příběh.

V úvodu první místnosti se zobrazí ovládací klávesy.

Ovládání:

- F1 ... vyvolání okna nápovědy
- Esc nebo F10 ... vyvolání menu
- šipky ... pohyb po místnosti
- PgUp/PgDn ... pohled nahoru/dolů
- F5 ... rychlé uložení hry
- F6 ... rychlé načtení hry

Ze začátku se můžete po každé místnosti volně pohybovat a prohlížet si ji. Pokud se přiblížíte k výstupním dveřím, objeví se duch, který vám zadá úkol, následně se před vámi otevře rébus. Až rébus vyřešíte, ocitnete se v další místnosti. Po vyřešení posledního rébusu se objeví závěrečný recept na Becherovku.

Během hry vyvoláte klávesou Esc nebo F10 menu, ze kterého můžete hru uložit, načíst nebo ukončit.

Jednotlivé místnosti

1 Úkol v první místnosti je poměrně snadný. Máte sestavit rozbité okno.
2 Druhou místností je knihovna. Nachází se v ní rozsáhlá sbírka trilogií, ovšem je už značně zpřeházená. Vaším úkolem je vyhledat jednotlivé díly trilogií, patřící k sobě.
3 Ve třetí místnosti se rozbila nástropní malba. Musíte správně seskládat segmenty malby. Dejte si ovšem pozor, aby malba nebyla pootočená (tj. postavy musí být správně vzpřímené), jinak vám duch řešení neuzná.
4 Ve čtvrté místnosti otáčíte dlaždice. Přesněji, můžete otáčet vždy jen 9 dlaždic naráz, tak to může být trochu obtížnější.
5 V páté místnosti se dostanete na divokou párty. Máte za úkol opravit osvětlení místnosti - je potřeba připojit všechny žárovky k jednomu drátu. Zádrhel je v tom, že délka drátu je omezená a tak musíte volit co nejoptimálnější cestu. Tato scéna je zajímavá v tom, že někdo ji vyřeší hned, zatímco pro jiné je to až neřešitelný úkol.
6 V šesté místnosti se ocitnete na půdě. Vaším úkolem je naskládat do bedny sbírku 8 pavouků. Ovšem dbejte na to, aby se jejich vlákna nestřetla, to nemají rádi.
7 Sedmou místností je herna ducha Caspera. Vyjukli na něj čertíci z krabičky a jemu se teď nedaří zavřít je zas všechny zpět do krabičky.
8 Osmá místnost je velmi záhadnou místností. Nachází se v ní rozebraný složitý futuristický stroj. Je to záhadné Oko času. Když stroj sestavíte, můžete s jeho pomocí nahlížet do minulosti i budoucnosti. Mimochodem, povšimněte si, že hodiny na zdi ukazují správný čas. :-) A také si povšimněte funkce stroje - mechanické díly jsou opravdu funkční a tvoří zajímavé složité soukolí, skutečně realizovatelné.
9 Devátá místnost obsahuje znamení zvěrokruhu a drahokamy. Správným sestavením drahokamů se místnost rozzáří. V této místnosti si povšimněte podlahy - je to lesklý mramor zrcadlící prostředí místnosti. Kdo zná trianglovou 3D grafiku ví, že tato grafika z principu neumí zrcadlení. Efektu je dosaženo existencí zrcadlové místnosti pod podlahou, která je poloprůhledná.
10
Desátou místnost považuji za nejzajímavější z celé hry. Obsahuje funkční emulátor vlakového kolejiště se dvěma vlaky, výhybkami a semafory. Vaším úkolem zde je pospojovat senzory, semafory a výhybky na ovládacím panelu tak, aby každý z vlaků projel každým z nádraží alespoň třikrát. V této scéně můžete reálně řídit kolejiště a přepínat se kamerou mezi různými pohledy na kolejiště. Můžete se dokonce přepnout na vnitřní kameru vlaků a prohánět se tak po kolejišti spolu s vlakem. K této scéně bych upozornil - zatím nebyl hlášen žádný případ, že by se ji někomu podařilo vyřešit. :-( (i samotné vymýšlení tohoto rébusu mi zabralo téměř celý den) Počítal jsem s větší obtížností a proto je ovládací panel vybaven i tlačítkem nápovědy, které napoví propojení jednoho dalšího kontaktu. Bohužel, možná překvapivě, zatím všichni hráči přiznávali, že vyřešení rébusu nakonec vzdali a museli sáhnout po nápovědě.
11 Jedenáctá místnost je poměrně snadná. Vaším úkolem je sestavit zpět rozstříhaný ubrus.
12 Ve dvanácté místnosti se ocitnete ve Faraonově hrobce. Vaším úkolem je sestavit ze dvou menších pyramid jednu velkou pyramidu. Tato scéna není ani tak obtížná na logické přemýšlení, jako spíš na soustředění a udržení si pozornosti při mechanických opakovaných úkonech. Pokud se scéna bude zdát někomu příliš obtížná, tak upozorňuji, že výsledná pyramida obsahuje JEN 10 vrstev, zatímco v první testovací verzi hry bylo 12 vrstev a také to bylo pro testovací hráče zvládnutelné. :-) (samozřejmě za patřičně delší čas)
13 Třináctá místnost je místností poslední. Vaším úkolem je sestavit rozbité potrubí, přivádějící v baru příměsi do nápojů. V této místnosti bych doporučil k povšimnutí si zrcadla - podobně jako v místnosti 9 je efekt zrcadla vytvořen existencí druhé, zrcadlové místnosti, podobně jako v Alence za zrcadlem. :-) Po vyřešení posledního rébusu se vám odkryje velké Becherovo tajemství.

Cheat

Hra obsahuje jeden tajný cheat. Je popsaný v následujícím tajném textu :-) :

---

Mezi jednotlivými scénami 1 až 13 můžete snadno přecházet, když na klávesnici napíšete ghost01 až ghost13. Pro zápis číslic musíte použít horní řadu kláves, ne numerickou klávesnici.

---

Download hry Třináct duchů - vytvořeno v programu Petr, součástí EXE jsou i zdrojáky (program EXE lze přímo otevřít v Petrovi)

Poznámka: Pokud duchové ve hře nemluví, je potřeba do systému nainstalovat kodek pro MP3 soubory L3CODECX.

Miroslav Němeček

<< Zpět