<< Zpět

 

  Česky: , English:

ET-57M - programovatelný mini-kalkulátor

Klon kalkulátoru TI-57 s procesorem ATmega8.

uživatelská příručka v PDF (zatím v CZ, na EN verzi se pracuje)

Mini-kalkulátor ET-57M je varianta kalkulačky ET-57 (klon TI-57) se snahou o minimální rozměry, aby mohl sloužit jako "náramková kalkulačka", s možností upevnění na ruku namísto hodinek. Z toho důvodu používá pouze 12 tlačítek a 6-místný LED displej. Přesto disponuje úplným vybavením jako jeho rozměrnější vzor.

Jako procesor byl zvolen ATmega8 (v MLF pouzdru), s 8 KB ROM, 1 KB RAM a pracující na frekvenci interního osciálotu 4 MHz. Kalkulátor emuluje funkce kalkulátoru TI-57 firmy Texas Instruments z roku 1977 a jeho funkce rozšiřuje. V kalkulátoru ET-57M lze spouštět programy pro TI-57 většinou bez nutnosti úprav, ovšem je nutno počítat s jiným číslováním instrukcí.

Pozn.: Obrázky zde uvedené zvětšíte kliknutím

Vlastnosti

Zapojení

Konektor USB je využit k napájení kalkulačky +5V z externí nabíječky nebo z USB portu, a také k nabíjení případného akumulátoru. Nabíjení probíhá jednoduše přes odpor, bez hlídání stupně nabití. Při použití nenabíjecí baterie je nutné baterii při externím napájení vyjmout. Procesor používá interní RC oscilátor 4 MHz.

Konstrukce

Jako procesor byl zvolen ATmega8 v MLF pouzdru, který je trochu náročnější na letování. Pro minimalizaci rozměrů není zapojen programovací konektor, piny konektoru je nutné přiletovat přímo na desku a po naprogramování procesoru je opět odstranit.

Dolní strana plošného spoje:

Horní strana (stačí drátové propojky):

Osazení:

Potisk plošného spoje:

Popiska tlačítek:

Otvory pro tlačítka jsou proraženy průsečíkem 4 mm na kůži. Papír s potiskem lze potáhnout laminovací fólií nebo oboustranně průhlednou izolepou.

Konstrukce - ze spodu je k desce přiletován držák baterie a přechodně programovací konektor:

Zapojení programovacího konektoru:

Programování firmware

Nastavení pojistek procesoru ATmega8: low E3, high D1.

Význam tlačítek:

Downloady

Zdrojové kódy ET-57M s firmware

Schéma zapojení v Eagle Free

Uživatelská příručka (podrobný manuál)

Grafické podklady (schéma a plošný spoj)

Použité součástky

Miroslav Němeček
http://panda38.sweb.cz/
Panda38@seznam.cz

<< Zpět