Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 14:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Jablečný ocet

Registrován: úte 31.01.2012, 11:38
Příspěvky: 1100
vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
V minulosti bolo využitie nepasterizovaného, teda tepelne neupravovaného jablčného octu veľmi široké, od kožného tonika až po efektívny čistiaci prostriedok. Jeho dôležitosť tkvie najmä v tom, že vyrovnáva prirodzené zásadité pH nášho tela, pričom vírusom a chrípkam sa darí najmä v prekyslenom organizme. Pomáha pri znižovaní vysokej teploty, pri detoxikácii, má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti, obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. A navyše si ho môžeme veľmi jednoducho vyrobiť aj sami doma z domácich opadaných jabĺčok. Zvykne sa podávať osladený medom a rozriedený vo vode, ako zálievka na šalát atď. Nemal by sa užívať neriedený, nakoľko môže narušiť zubnú sklovinu! Zároveň by nemal prísť do kontaktu s kovmi.

Recept na domáci jablčný ocot
Prevaríme 1 liter vody a necháme ju vychladnúť. Medzitým si na strúhadle (pozor, nesmie byť kovové!) postrúhame jabĺčka a dáme ich do 5-litrového pohára. Keď je voda vychladená, zalejeme jabĺčka vodou, pohár prekryjeme čistou gázou a necháme stáť 10 dní pri izbovej teplote, pričom každý deň obsah pohára premiešame. Potom prilejeme do pohára ešte 2 litre prevarenej vychladenej vody, opäť prikryjeme a necháme postáť ďalších 20 dní. Tentoraz však už nič nemiešame. Nakoniec po uplynutí 30 dní, odkedy sme nastrúhali jablká, obsah pohára precedíme a nalejeme do fliaš. Domáci jablčný ocot je hotový.


+Lenuška, +bbng Hodnocení: +2
sob 21.04.2012, 10:19
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jablčný ocot

Registrován: čtv 26.04.2012, 22:27
Příspěvky: 11
Bydliště: furt jinde...
vitarián
Reputace: +3
dakujem za info....

včera som totiž asi prvykrat v živote stravil viac než minutu pri tom pulte kde su oleje,octy :-D

chcel by som sa spytat maš nejake skusenosti s tekvicovym olejom??? na čo take sa da využit najlepšie? dakujem


Hodnocení: 0
úte 01.05.2012, 22:15
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jablčný ocot

Registrován: úte 31.01.2012, 11:38
Příspěvky: 1100
vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
Ahoj, tekvicový olej patrí k mojím najobľúbenejším pre jeho špecifickú chuť a vôňu. Prakticky som pri príprave šalátov pre rodinu ním nahradila olivový olej. Páči sa mi, ako ovonia šaláty. Sfarbuje síce tak do zelenožlta, ale to až tak nevadí. Tak na zálievku šalátov dám len tekvicový olej, aceto balsamico (alebo šťavu z limetky či citróna) a soľ. Pre seba ho pridávam občas, zeleninu si nesolím. Chutí mi napríklad aj na cukinových špagetách. Jeho chuť je fakt lahodná.
Kupovala som aj tento http://www.tekvicovyolej.eu/index.htm
Ale najlacnejšie a dobrá kvalita sa dá kúpiť v Rakúsku (obchod Hofer).


+bbng Hodnocení: +1
stř 02.05.2012, 09:49
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jablčný ocot

Registrován: čtv 26.04.2012, 22:27
Příspěvky: 11
Bydliště: furt jinde...
vitarián
Reputace: +3
Renáta píše:
Ale najlacnejšie a dobrá kvalita sa dá kúpiť v Rakúsku (obchod Hofer).


dakujem za radu aj za tip :) to je parada ze som zrovna v rakusku ale hofer mam daleko
:-P
Ty si tiez v rakusku?


Hodnocení: 0
stř 02.05.2012, 23:03
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jablčný ocot

Registrován: úte 31.01.2012, 11:38
Příspěvky: 1100
vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
Len na skok cez hranicu. ;-)


Hodnocení: 0
stř 02.05.2012, 23:20
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jablčný ocot

Registrován: pát 31.01.2014, 20:15
Příspěvky: 4

Reputace: +1
Jablečný ocet je výborný do klystýru, na 2,5 litru vody používám 2 lžíce jablečného octa, ničí to hlavně candidu ve střevě.


+postcd Hodnocení: +1
pát 07.02.2014, 10:24
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Jablčný ocot

Registrován: ned 22.02.2015, 10:33
Příspěvky: 1

Reputace: 0
Drahí priatelia, je tu ešte niekto, kto robí doma jablčný ocot podľa receptu Renátky?, totiž ona neuviedla, koľko postrúhaných jabľk treba. Uviedla že do 5l pohára ide 3l vody, ale neviem aké množstvo jablk a či bez šupky alebo aj so šupkou postrúhať. Kto mi poradí. Katarína


Hodnocení: 0
ned 22.02.2015, 12:09
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz