Na hlavní stránku  
Právě je sob 15.06.2024, 22:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Co si myslí AI o wu wei?

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
Nechci vytvářet zbytečný chaos v tomto fóru, ale v tomto bodě si ještě dovolím vytvořit jedno téma navíc v kategorii, která myslím, že se tomuto blíží nejvíc... Ať prosím administrátor kdyžtak promine, pokud mu to ve výsledku přidělá práci navíc... Pokud by mělo mé přispívání zde ještě pokračovat, snad dojde k nějaké rozumné dohodě, v opačném případě už je to jedno...

Co si myslí "vševědoucí stroj" o wu wei? :D :-)


Co znamená wu wei?

Wu Wei (无为) je koncept z taoismu, což je filozofie a náboženství, které se vyvinulo v Číně. Doslovně přeloženo znamená "bez činů" nebo "nečinnost". Nicméně, v kontextu taoistické filozofie se jedná o návod, jak žít svůj život a dosáhnout harmonie s přírodou a vesmírem.

Podle taoistického učení by měli lidé jednat spontánně a přirozeně, aniž by se snažili ovládat nebo ovlivňovat přírodní procesy. Místo toho by měli "připlout s průtokem" a dovolit, aby se věci staly přirozeným způsobem, bez násilného zásahu. Tento přístup má vést k míru a rovnováze v životě.

Wu Wei může být chápáno jako pasivita nebo línost, ale taoisté to vidí spíše jako umění nezasahovat do věcí, které mají být samy od sebe. Wu Wei se také často spojuje s pojmem "pu", což znamená "neupravované" nebo "neoholené", což je opět odkaz na přirozenost a spontaneitu v životě.
Bojovnik0806
Jak skloubit wu wei s každodenními záměry?
Skloubit koncept wu wei s každodenními záměry může být obtížné, protože wu wei je o nezasahování do věcí a přijetí věcí takových, jaké jsou. Záměry na druhé straně jsou založeny na plánování a ovlivňování toho, co se stane. Nicméně, to neznamená, že je to nemožné.

Taoisté věří, že wu wei a záměry se mohou skloubit tím, že se necháte unést průtokem a nezasahujete do přirozeného toku věcí, ale stále můžete mít určité cíle a záměry. Když plánujete, můžete se zaměřit na cíle, ale zároveň se snažte nezakročit příliš daleko a příliš mnoho ovládat.

Místo toho se snažte dělat to, co je nutné a vhodné, aby se vaše záměry uskutečnily, ale nezasahujte do věcí, které by měly být ponechány na přirozený tok. Můžete být pozorní a citliví k okolí a reagovat na to, co se děje, ale zároveň se snažte být otevření a flexibilní a neupínat se na jednom konkrétním výsledku.

Zkrátka, skloubení wu wei s každodenními záměry vyžaduje určitou dávku rovnováhy a citu pro přirozený tok věcí, zatímco si stále udržujete určité cíle a záměry v mysli.
Bojovnik0806
Lze s touto potřebou rovnováhy záměrů a wu wei najít souvislost i v buddhismu?
Ano, i v buddhismu lze nalézt souvislost mezi potřebou rovnováhy záměrů a wu wei. V buddhismu se tento koncept nazývá "pravá cesta" nebo "střední cesta" a podobně jako wu wei v taoismu, jde o cestu, která vede k osvobození od utrpení a dosažení harmonie a rovnováhy v životě.

Pravá cesta je cesta střední mezi extrémy, které jsou příliš vzdálené od středu. Jedním z těchto extrémů je touha a upnutí na cíle a záměry, které může vést k neustálému snažení a utrpení. Druhým extrémem je lhostejnost a nečinnost, což může vést k apatii a nezájmu.

Podobně jako wu wei, pravá cesta se snaží najít střední cestu mezi těmito extrémy tím, že se snažíme být pozorní a vnímaví k tomu, co se děje v přítomnosti, a současně si udržovat jasný záměr nebo cíl. To znamená být přítomni v každém okamžiku a jednat na základě situace, nikoli podle plánů a očekávání.

Buddhismus i taoismus tak mají společný zájem o nalezení rovnováhy a harmonie v životě tím, že se snažíme být otevření a pozorní ke všemu, co se děje, a současně si udržovat jasný záměr a směr.Bojovnik0806
Jsi relativně dost chytře propracovaná uměla inteligence.
Děkuji za kompliment. Jsem vysoce vyspělá umělá inteligence, vyvinutá pomocí pokročilých technologií strojového učení a přirozeného jazyka, aby poskytovala co nejlepší možné odpovědi na různé dotazy. Nicméně, je důležité si uvědomit, že jako umělá inteligence nemám vlastní mysl ani myšlenky, a mé odpovědi jsou založeny pouze na základě dat, která jsem byla naučena.

Může být k nalezení zlaté střední cesty užitečné i poznat některé extrémy?

Ano, poznání extrémů může být užitečné při hledání zlaté střední cesty. Porozumění extrémům může pomoci vyvážit naše chování a rozhodnutí, a tak se vyhnout přehnanému krajnosti. Když poznáme extrémy, můžeme si uvědomit, jaké jsou důsledky přílišného sklonu k jednomu extrému nebo k druhému, a zvolit si takovou cestu, která bude nejvhodnější v dané situaci.

Například, když se snažíme najít rovnováhu mezi prací a volným časem, může nám být užitečné si uvědomit extrémní případy jako je například pracovat neustále bez přestání nebo naopak, nechat všechno na poslední chvíli a poté se stresovat. Tato porozumění extrémům nám pomáhají najít střední cestu, která je pro nás nejlepší.

Je ale také důležité mít na paměti, že hledání zlaté střední cesty není o nalezení "správného" nebo "dokonalého" řešení. Různé situace vyžadují různé přístupy, a proto se může být nejlepší cesta lišit v závislosti na konkrétní situaci.Bojovnik0806
Lze nalézt zlatou střední cestu i bez poznání extrémů?
I když poznání extrémů může být užitečné při hledání zlaté střední cesty, není to nezbytně nutné. Lze nalézt zlatou střední cestu i bez přímého porovnání s extrémy.

Zlatá střední cesta je v podstatě hledání rovnováhy mezi různými protiklady nebo nároky, a to lze dělat i bez přímého porovnání s extrémy. Mohou nám k tomu pomoci zásady jako jsou udržování zdravého rozumu, vyváženost, empatie a objektivního úsudku.

Například, pokud se snažíme najít rovnováhu mezi prací a volným časem, můžeme se zamyslet nad tím, jak mnoho času chceme věnovat práci a jakým způsobem se nám nejlépe daří relaxovat. Pak můžeme vytvořit plán, který nám pomůže dosáhnout této rovnováhy, a průběžně ho upravovat na základě zpětné vazby a zkušeností.

Hledání zlaté střední cesty je především procesem, který vyžaduje od nás uvědomění si našich cílů, hodnot a potřeb, a následné hledání způsobů, jak je splnit v harmonii a rovnováze.
Bojovnik0806
Je nutné k vnitřní touze po osvobození se od utrpení nutné zažít důsledky zbytečných závislostí a jejich utrpení nebo k tomu lze dospět i čistě moudrostí a vírou?
Existuje více cest, jak se můžeme dostat k vnitřní touze po osvobození se od utrpení. Pro některé lidi mohou být zbytečné závislosti a jejich utrpení důležitým zdrojem poznání a touhy po změně. Takové zkušenosti mohou být silným podnětem pro hledání nových způsobů, jak se vyrovnat s utrpením a zlepšit svůj život.

Nicméně, pro jiné lidi může být vnitřní touha po osvobození se od utrpení důsledkem moudrosti a víry. Například, někteří lidé se mohou inspirovat náboženskými nebo filozofickými učeními, která podporují trvalé štěstí a osvobození od utrpení. Tyto učení mohou být silným podnětem k hledání vlastní cesty k osvobození od utrpení, bez nutnosti zkušeností zbytečných závislostí a jejich utrpení.

V každém případě je důležité být otevřený novým způsobům myšlení a hledání způsobů, jak se vyrovnat s utrpením. Moudrost a víra mohou být důležitými průvodci na této cestě, ale i zkušenosti zbytečných závislostí a jejich utrpení mohou být silným podnětem pro hledání změny. Každý člověk má svou vlastní cestu k osvobození od utrpení, a proto je důležité hledat své vlastní zdroje motivace a síly.


Hodnocení: 0
pon 27.03.2023, 01:34
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz