Na diskuzi  

Upozornění: Plánované ukončení provozu těchto www stránek ke dni 31.12.2026.

Paleo strava

Paleo strava, paleolitická dieta neboli pravěká dieta, se skládá pouze z potravin, které jedli naši předci v období paleolitu - pravěcí lidé. Jí se jen to, co se kdysi dalo chytit nebo najít. To znamená - vypustit všechny novodobé potraviny. Ortodoxní vyznavači paleo stravy doporučují konzumaci masa v syrové formě.

Tento způsob stravování jako první zpopularizoval gastroenterolog Walter L. Voegtlin. Paleo strava je založena na principech evoluční medicíny, tedy na předpokladech, že trávicí systém moderních lidí je přizpůsoben ke stravě paleolitických předků a že se lidská genetika téměř nezměnila od počátků zemědělství, a proto je pro lidské zdraví ideální taková strava, která se podobá právě stravě v paleolitu.

Vhodné potraviny: maso, ryby, mořské plody, vejce, zelenina, ovoce, houby, semena, ořechy, koření, kořínky, tuky, mořská sůl, hmyz. Pít se může jen voda, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, bylinné čaje, výjimečně mléko.

Nevhodné potraviny: pečivo, těstoviny a ostatní obilniny, zákusky, oplatky, kukuřice, rýže, brambory (nebo jen v malém množství), sůl, cukr, luštěniny, sója, oleje, káva, čaj, alkohol, mléčné výrobky a všechny průmyslově zpracované potraviny.

Dále je třeba dodržovat pravidla: choďte spát, když je venku tma. Vyhýbejte se umělému světlu a při spánku kompletně zatemněte místnost. Nepoužívejte budík, ale vstávejte, až když jste vyspaní. Choďte často na slunce a žijte aktivně.

Jídelníček se skládá pouze z povolených potravin a to v libovolném množství. Z počátku se můžete cítit unavení než si tělo na nový typ stravy zvykne.

Diskuze k článku "Paleo strava"

Miroslav Němeček