Upozornění: Plánované ukončení provozu těchto www stránek ke dni 31.12.2026.
Pestrá vyvážená strava
Pestrá vyvážená strava je nejčastějším typem stravování lidské populace. Přesněji řečeno - měla by být. Bohužel lidé mají většinou sklon sklouzávat k jednostranně zaměřené stravě, založené pouze na vybraných potravinách, přednostně uspokojující spíše chuťové požitky než přínos zdraví pro organismus. Nejčastějšími prohřešky jsou jídla přespříliš kořeněná, solená, tučná či jinak znehodnocená.
Kupodivu je to jediný stravovací směr, který doporučují i lékaři. Bohužel ne každý jejich rady bere vážně a mnozí i nadále pokračují ve svém původním životním stylu. Avšak jakmile je zdravotní problémy přinutí začít se svou stravou něco dělat, ocitají se na počátku cesty, která je může dovést mnohem dál, než si umí vůbec představit.
Zde jsou některá z doporučení ke zlepšení životního stylu. Vzhledem k různorodosti názorů je považujte pouze za námět, inspiraci:
- Strava by se měla skládat přibližně z 20% bílkovin, 60% sacharidů a 20% tuků.
- Jezte 5 - 6 menších porcí denně ve zhruba 3hodinových intervalech (snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina, večeře, druhá večeře). Nedělejte větší přestávky, mohla by vám poklesnout hladina glykémie a přijít vlčí hlad.
- Nevynechávejte snídani. Snídaně vám zajistí nastartování metabolismu.
- Večeři si dejte nejpozději 4 hodiny před spánkem. Druhá večeře by měla být lehká, např. jablko, nejpozději 2 hodiny před spánkem.
- Denně snězte 5 porcí ovoce a zeleniny (asi 500 gramů).
- Dávejte přednost bílým libovým masům před tučnými červenými. Vyhýbejte se uzeninám. Do jídelníčku zařaďte mořské ryby a to alespoň dvakrát týdně.
- Bílé pečivo, bílou rýži a těstoviny nahraďte celozrnnými variantami. Houskové knedlíky nahraďte bramborovými knedlíky.
- Z mléčných výrobků používejte především zakysané mléčné výrobky, tvarohy a netučné tvrdé sýry.
- Vhodným zdrojem bílkovin jsou luštěniny a vaječný bílek.
- Namísto živočišných tuků používejte tuky rostlinné.
- Omezte množství soli. Máte-li potřebu večerního chroupání, nahraďte chipsy syrovou zeleninou. Stejně tak omezte množství ostatních koření a dochucovadel.
- Zcela vypusťte kouření a alkohol (z alkoholu může být pro vaše zdraví prospěšná jen občasná trocha červeného vína).
- Místo čokolády a sušenek si dejte raději ovoce.
- Hranolky nesmažte ve fritovacím hrnci, ale připravte je v troubě, nejlépe bez oleje, pouze na pečícím papíře.
- Dbejte na pestrost, pravidelnost a střídmost stravy. Přemýšlejte o tom, co jíte. Pořádně kousejte, jezte pomalu a do polosyta. Během jídla se nerozptylujte.
- Dbejte na dostatek spánku.
- Dbejte na dostatečný příjem tekutin.
- Dbejte na pohybové aktivity.
Doporučené složení pestré vyvážené stravy:
Mimochodem, všimli jste si, co je špatně na úvodním obrázku tohoto článku? Přestože jsou v hamburgeru zastoupeny všechny potřebné složky pestré vyvážené stravy, živočišných bílkovin a tuků je tam skutečně nadbytek, až několikanásobný. To by bylo ještě v pořádku v případě, když si dáte hamburger a potom (např. jako další jídlo) misku čerstvé zeleniny nebo ovoce. Bohužel současný trend fastfoodů je takový, že lidé se pestrostí stravy nezabývají a stravují se tak, aby to bylo rychlé a levné. To pak znamená, že např. hamburgery a pizzy jsou jejich jediným jídlem. Díky tomu je jejich strava silně a nezdravě nevyvážená, což se velmi často projevuje ve vzniku civilizačních nemocí. Málokdo však z dotyčných ví, že náprava je jednoduchá a že nespočívá v pojídání dalších a dalších léků, ale ve změně jejich stravy.