Na diskuzi  

Upozornění: Plánované ukončení provozu těchto www stránek ke dni 31.12.2026.

Pestrá vyvážená strava

Pestrá vyvážená strava je nejčastějším typem stravování lidské populace. Přesněji řečeno - měla by být. Bohužel lidé mají většinou sklon sklouzávat k jednostranně zaměřené stravě, založené pouze na vybraných potravinách, přednostně uspokojující spíše chuťové požitky než přínos zdraví pro organismus. Nejčastějšími prohřešky jsou jídla přespříliš kořeněná, solená, tučná či jinak znehodnocená.

Kupodivu je to jediný stravovací směr, který doporučují i lékaři. Bohužel ne každý jejich rady bere vážně a mnozí i nadále pokračují ve svém původním životním stylu. Avšak jakmile je zdravotní problémy přinutí začít se svou stravou něco dělat, ocitají se na počátku cesty, která je může dovést mnohem dál, než si umí vůbec představit.

Zde jsou některá z doporučení ke zlepšení životního stylu. Vzhledem k různorodosti názorů je považujte pouze za námět, inspiraci:

Doporučené složení pestré vyvážené stravy:

Pyramida pestré vyvážené stravy

Mimochodem, všimli jste si, co je špatně na úvodním obrázku tohoto článku? Přestože jsou v hamburgeru zastoupeny všechny potřebné složky pestré vyvážené stravy, živočišných bílkovin a tuků je tam skutečně nadbytek, až několikanásobný. To by bylo ještě v pořádku v případě, když si dáte hamburger a potom (např. jako další jídlo) misku čerstvé zeleniny nebo ovoce. Bohužel současný trend fastfoodů je takový, že lidé se pestrostí stravy nezabývají a stravují se tak, aby to bylo rychlé a levné. To pak znamená, že např. hamburgery a pizzy jsou jejich jediným jídlem. Díky tomu je jejich strava silně a nezdravě nevyvážená, což se velmi často projevuje ve vzniku civilizačních nemocí. Málokdo však z dotyčných ví, že náprava je jednoduchá a že nespočívá v pojídání dalších a dalších léků, ale ve změně jejich stravy.

Diskuze k článku "Pestrá vyvážená strava"

Miroslav Němeček