PROPLACHOVÁNÍ TLUSTÉHO STŘEVA <<< OBSAH >>> NÁVRAT KE STRAVĚ


POHYBY SVALŮ

Mnozí lidé, dlouho se postící nebo přizpůsobující své tělo k životu bez jídla, si stěžují na výrazné oslabení organismu, které může být doprovázeno bolestí svalů. U některých lidí začínají svaly zakrňovat.

Tito lidé se cítí velmi slabí, proto je vykonávání jakékoliv fyzické práce unavuje mnohem více než dříve, když jedli. I provedení tak jednoduchého úkonu, jako je přesun těžšího předmětu, vyžaduje od nich velké úsilí, při kterém se zadýchají a roztřesou se jim nohy.

Taková ochablost svalů vyžaduje fyzická cvičení. Když mají svaly příliš málo pohybu, zmenšují se. Když někdo půstuje nebo usilovně přizpůsobuje organismus k životu bez jídla, proces zakrňování svalů je mnohem rychlejší, pokud ta osoba svaly neprocvičuje pravidelně. Tělo "pojídá" své méně potřebné svaly jako zdroj bílkovin.

Proto chcete-li si svalovou hmotu udržet i nadále, pamatujte, že to vyžaduje pravidelná cvičení. Je lépe, když cvičení neunavují příliš tělo, proto by to neměla být zátěžová cvičení. Provádějte jen mírná svalová cvičení, rozložená v čase. Namísto 100 sedů-lehů a 30 kliků najednou si je raději rozložte na pět částí prováděných v průběhu celého dne. Velmi pozitivní účinek na svaly má mírný běh a plavání.

Energizující cvičení zmíněná výše mají velmi příznivý účinek na svaly i na celé tělo, zejména na jeho energetické pole. Jak jsem se již zmínil, energizující cviky neunavují tělo, jen zajišťují mírné používání svalů, což je velmi posiluje.

Vyplatí se znát různé techniky a také si je vyzkoušet, ale není třeba stát se kvůli tomu adeptem jógy či členem nějaké školy. Můžete cvičit sami (třeba i s pomocí příručky) nebo se spolehnout na své vnímání těla a toku energie, které vás přiměje k potřebnému pohybu svalů (zmínil jsem se o tom již dříve). V takovém případě hlavním cílem energizujících cvičení jsou takové pohyby svalů, které zabrání jejich zakrňování, posílí je a dají tělu více energie. Estetická dokonalost prováděných cviků není vůbec důležitá.