<< Zpět

 

  Česky: , English:

Jak jsem málem naletěl podvodníkovi

a přišel o celoživotní úspory

Vždy jsem se divil tomu, jak snadno lidi naletí na podvod a přijdou o peníze. Myslel jsem si, že se to týká jen nějakých "intelektuálně slabších" jedinců. Než jsem málem naletěl také a pochopil, že je to opravdu snadné a může to potkat kohokoliv. Stačí k tomu 1 minuta nepozornosti a je to. A nás, starší generace, se to obzvláště týká. S přibývajícím věkem přibývá i nových věcí, a stává se nereálné je všechny obsáhnout. Často například odklepnu nějaké potvrzení ve Windows, aniž rozumím dotazu. A to nepomůže, že jako programátor bych měl být znalejší.

Po zesnulé mamince jsme rozprodávali nějaké věci. Nabízel jsem je na Facebook marketu. Na nabízený starobylý kovový věšák na kabáty se mi ozvala mladá žena. Komunikace vypadalo jako povídání s příjemnou mladou maminou. U toho jsem dělal spoustu dalších věcí, tak jsem fungoval spíš na automat a moc nepřemýšlel o tom, co dělám. Nějak takto to bylo:

> ona: Dobrý den, mám o nabízené zboží zájem, je stále ještě volné?

Nějaká defaultní zpráva marketu.

> já: Ano, věšák je volný.

> ona: Nemohu si pro to přijet, mám měsíční dítě. Ale mám slevu na DPD kurýra, on by to u Vás vyzvedl.

Kouknul jsem na profil, jo nějaká mladá mamča s dítětem. Proč si proboha potřebuje nechat posílat starý věšák takhle daleko? No dobře, je jiná doba.

> já: Poslat kurýrem DPD? Neznám to, je to složité?

Běžně se posílání zásilek vyhýbám, ale mám někdy snahu zkusit i nové způsoby.

> ona: To je snadné, já všechno vyřídím a zaplatím a Vy jen zadáte číslo účtu na které Vám DPD převede peníze. A pak si jen kurýr přijede pro zboží, a i ho zabalí.

Neznám tyhle způsoby, no dobře, mohl bych to zkusit. Ode mne se nebude vyžadovat žádná práce s posíláním. Jen jsem se podivil, proč by měl kurýr chtít balit kovový 2-metrový věšák.

> já: Ok, to vypadá snadno. Tak má adresa je ***, číslo účtu je ****.

Doufal jsem, že tam zadá i to číslo bankovního účtu - proč bych to měl zadávat někam já?

> ona: Hotovo. Tak jen na tomto odkazu zadejte Vaši banku a číslo účtu, kam poslat peníze.

Nezadala, no dobře, tak to tam někam budu muset naťukat. Odkaz jsem nekontroloval a kliknul na něj, protože jsem o tom moc nepřemýšlel, dělal u toho jiné věci a chtěl jsem to rychle vyřídit. Podobně jako když mi pošle odkaz nějaký dobrý známý, také to nekontroluji. Vyskočila na mě stránka pro zadání údajů k platební kartě.

> já: Asi jsem kliknul špatně, to je asi stránka pro kupujícího, pro zadání platby.

Bylo tam zadání všech údajů a kódů ke kartě - tohle přece jako prodávající nepotřebuji zadávat?

> ona: To je v pořádku, počkejte minutu a ono to půjde na správnou stránku.

Podvodník zřejmě pochopil, že mou kreditku ze mě nevytáhne, a tak pokračoval. Přeskočilo to na výběr banky, ok dejme tomu. Pak přihlášení do mé banky - zadal jsem automaticky přihlašovací údaje, aniž jsem o tom přemýšlel, protože se do banky přihlašuji často a tak jsem to udělal automaticky. Nepřemýšlel jsem o tom co dělám a že je to nesmysl. Kdyby nebyla ochrana bankovních operací klíčem, už bych měl účet pryč, a to jsem si vždy říkal, že klíč je zbytečnost. Na svém mobilu jsem potvrdil přihlašovací klíč, jak to vždy dělávám, ale nepokračovalo to do banky jako obvykle.

> já: Moment, nějak se mi nedaří přihlásit do banky.

Netuším, proč bych se měl chtít přihlašovat do banky - zkrátka jsem jel na nějaký automat a nepřemýšlel o tom.

> ona: On Vám přijde email, aby si DPD potvrdil, že je to Váš účet, na který pošle peníze.

Koukám na email a čtu: "Chcete aktivovat Smart klíč v zařízení Lenovo xxx?" Byl jsem zvyklý, že věci občas přestávají fungovat a dějí se nějak že nerozumím proč. V první chvíli jsem myslel, že mi jen přestal fungovat klíč v mobilu a musím ho znovu aktivovat. Ale naštěstí mě tohle zarazilo - jaké zařízení Lenovo? Takové nemám? Kdyby měl podvodník mobil Samsung jako já, možná ani to by mě nezarazilo a odkliknul bych to. Zde jsem měl mnohem více štěstí než rozumu. Teprve až teď jsem začal přemýšlet o tom, co vlastně dělám.

> já: Děláte si srandu? To jako že jsem předal své přihlašovací údaje a teď ještě aktivovat klíč na cizím mobilu a tím předat veškerý přístup ke svému účtu?

Ještě mi dostatečně nezafungovaly brzdy a váhal jsem, zda jde o podvod nebo o mou neznalost.

> ona: Je vidět, že to děláte poprvé. Nebojte se, je to takhle v pořádku. Věřte mi, pracuji u policie.

Sice mě to nepřesvědčilo, ale stejně jsem ještě chvíli váhal, zda jsem tu já ten hloupý a panaroidní, kdo se zbytečně bojí a nezná současné způsoby, nebo zda jsem opravdu naletěl podvodníkovi. Byl jsem zvyklý, že často chodí nějaké emaily pro potvrzení, tak jsem měl velké štěstí v tom že jsem na to nekliknul automaticky jako obvykle, ale konečně už začal přemýšlet.

Jak jsem se dozvěděl později, tohle je obvyklý slovní obrat podvodníků: "Je vidět, že to děláte poprvé. Věřte mi, je to takhle v pořádku." Vyvolat v člověku dojem, že je tu on ten neznalý, a že má zkrátka důvěřovat.

Pak už jsem komunikaci zavřel, došlo mi že jsem málem naletěl. Později mě napadlo podívat se do bankovního účtu, zda je to tam v pořádku. V historii jsem našel, že se podvodník (s mou pomocí) do banky přihlásil. Naštěstí byly důležité operace vázané na klíč v mobilu, tak tam nic neprovedl. Kdybych odkliknul aktivaci jeho klíče, už mohly být všechny životní úspory pryč.

V seznamu zařízení byl uveden i jeho mobil, že stále čeká na aktivaci. To mě trochu znervozňovalo - co kdybych na to někdy nechtěně kliknul? A podvodník mohl zůstat trvale přihlášený k mému účtu (tím že by si obnovoval stránku) a mohl by mi tam něco provést nebo ukrást. Kontaktoval jsem banku. Vysvětlil jsem svou situaci - bylo vidět, že jsou na takové případy připravení a stává se to. Zablokovali účet, odhlásili přihlášené stránky a odstranili zařízení s klíči. Pak se mnou probírali provedené změny a kontrolovali to, až jsme odsouhlasili, že se tam skutečně nic nestalo. Jen jsem si pak druhý den musel skočit do banky pro nový aktivační klíč.

Co do budoucna? Jak jsem pochopil, lze na nějaký podvod snadno naletět i v budoucnu. Člověk není stále ve střehu, jsou to chvíle kdy vůbec neočekává nějaký možný podvod a tak ho ani nenapadne nad tím přemýšlet. Často se v dnešní době "jede na automat". Zde by se hodilo pionýrské: "Buď připraven! - Vždy připraven!", tak já nejsem připraven vždy, jsou chvíle kdy člověk není ve střehu. A na tom jsou podvody založené - občas se strefit do situace, kdy oběť není ve střehu. Minimálně si asi rozdělím úspory do 2 účtů, ve 2 rozdílných bankách (používající jinou přihlašovací aplikaci), aby se případné následky alespoň minimalizovaly.

Miroslav Němeček

<< Zpět