<< Zpět

Tutoriál 4 - Obchodní motivační video

Upozornění: Podkladová grafika zde použitá je chráněna autorskými
právy a nesmí být dále šířena ani použita ve vašich projektech!

V následující animaci se pohybují a prolínají texty s tématikou obchodního úspěchu.

Download podrobnějšího náhledu (6 MB) nebo světlá alternativa (6 MB)

Náhled na ShutterStock nebo světlá varianta

Grafiku pro video jsem připravil ve Photoshopu - 40 různých slov s tématikou obchodního úspěchu. Metodu zobrazení jsem zvolil bílé texty s průhledností, u nichž nastavuji barvu až v animátoru a mód průhlednosti volím "54 Alfa". Bylo by sice možné použít i jiný mód průhlednosti (jako např. "Sečíst" a použít bílý text na černém pozadí), ale tam výsledky nevypadaly moc dobře. Texty jsem psal bílým fontem Arial, velikost 60, do průhledného obrázku 4096x512 (plánoval jsem video 4k). U každého slova jsem zapsal text slova, oříznul délku obrázku na délku textu, uložil do souboru PNG a vrátil v historii na původní délku obrázku (abych u delšího slova nemusel obrázek zas prodlužovat). Ořez je vhodný i kvůli šetření paměti - po načtení všech 40 obrázků slov (výška 512, šířka 1000 až 3000) program zabral 800 MB paměti (bez ořezu by bylo možná tak 2x víc).

Pozadí scény v programu Animer jsem nastavil na tmavě modrou. Délku videa jsem nastavil na 800 snímků - to proto, aby se snáz počítalo časování při přesahu přes konec videa.

Postupně jsem do programu načetl všechny obrázky slov - raději takhle najednou než postupně časem, abych si udržel přehled, který obrázek tam už mám a který ne. U všech obrázků jsem vypnul viditelnost (aby se mi nepletly při sestavování animace). Pak jsem pořadí obrázků zamíchal (tlačítky nahoru a dolů), aby při přidávání animací nešla slova abecedně po sobě.

Animace jsem si rozvrhl tak, že každý text se bude přesouvat z jedné strany na druhou po dobu 200 snímků (to aby se mi dobře počítalo). To je něco přes 6 sekund. Animace se rozdělí rovnoměrně skrze dobu videa, pro 800 snímků a 40 obrázků to vychází 20 snímků odstup animací mezi jednotlivými obrázky. Na konci videa budou animace přesahovat zpět na začátek, aby video bylo seamless loop.

U každého obrázku jsem nastavil výchozí snímek animace (to znamená snímky 0, 20, 40, ...), zapnul viditelnost, stáhl Ořez na nulu (aby hrany písmen byly hladké), text zmenšil na nějakou "rozumnou velikost", nastavil nějakou barvu a stáhl trochu Alfa kanál, aby text byl trochu průhledný. Pak jsem se přesunul o 200 snímků dál (případně na konci videa s přesahem opět na začátek), přemístil obrázek změnou souřadnic na opačný konec obrazovky a vypnul viditelnost.

U některých vybraných slov jsem použil trochu jinou animaci - to aby se animace trochu oživila. Např. slovo "success" jsem zoomoval, zmenšil z malé velikosti na velký text a současně do ztracena (s Alfa měnící se na 0). Některé slovo jsem rozhoupal (změnou rotace), jiné rotoval. U některých jsem použil průhlednost "14 Sečíst Alfa".

Chtěl jsem připravit i světlou variantu animace. Po změně pozadí na bílé byly ale některé texty téměř neviditelné, musely by se přelaďovat na tmavou barvu. Jednodušší bylo výsledné video ve VirtualDub invertovat (filtr "Invert"), výsledek vypadal také docela dobře.

<< Zpět