Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 10:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Dovoluji si založit nové téma, protože jsem nenašel nikde podobnou diskuzi. 8-)

Inspiroval jsem se v knížce Joachima M Werdina.( kniha na http://www.breatharian.eu/breath/polsko ... index.html) :idea:

Výtah z knížky (definice vědomého jezení) jsem uložil na http://www.ulozto.cz/xf4DG8k/vedome-jedeni-pdf
Doporučuji si k tomu přečíst i výtah o důvodech proč vlastně jíme http://www.ulozto.cz/xDDVmK4/duvody-jedeni-pdf
Přišlo mi, že vědomé jezení je ten správný krok.

A tak jsem se jej pokusil ,,zasadit“ do svého života. Jenže ouha. Nikdy jsem netušil, že jsem tak závislý na jídle (185 cm dnes ráno 62 kg). 8-o
__________________________________________________________________________________
Pokud se ztiším a dám si čas, většinou dobře rozpoznám, co a kolik toho mám sníst. O:-) Ale stačí vyrušení a jde to všechno do kytek. :ko:

Nemůžu se stravovat s někým u stolu. Pak se nesoustředím a jím až do ,,němoty“.
Jakmile si vezmu něco bez vědomého jezení (například při příchodu domů automaticky otevřu lednici a už se to veze) začíná nekontrolovatelné obžerství. :evil: Ještě kousíček tamtoho, kousek tohohle a ochutnám taky něco jiného, …
Jakmile jsme někam pozváni, opět člověk nechce urazit, kousek si vezme (hlavně když je takovej ten nátlak vem si, a nějaká další pobídka k tomu …) :crazy:

A další a další situace.

Pokud držím půst, je to v pohodě. Prostě řeknu, že držím půst a dál to neřeším. Dokážu to mnohem snáz (prakticky 100%) ,,ustát“. Sice se spousta lidí diví, ale respektují to. :sun:

Zajímalo by mě, jaké mají zkušenosti ostatní. :study:
Případně nějaké finty a fígle, jak odolat.

V poslední době, pokud to stihnu, používám metodu, kdy si stoupnu do uvolněného postoje s pokrčenýma nohama. A potom se zeptám, zda mám jíst nebo ne. Když se tělo nakloní dopředu= Ano, dozadu=Ne. A pokud ano, dál už to rozklíčovat není tak těžké. :clapping:
Žena se sice usmívá, ale respektuje to. :heart:
Ale jde o to se zastavit a zeptat se sám sebe.

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Naposledy upravil ANTONÍN dne ned 23.09.2012, 13:39, celkově upraveno 2

+Panda Hodnocení: +1
ned 05.08.2012, 12:55
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Podobně používám při nákupu jídla. Tedy samozřejmě nekupovat do zásoby ("pro případ kdyby"), ale pokud možno tak nějak přesně podle nejbližší potřeby. A to tak, že u jakékoliv věci si představuji pocity při jídle, ale hlavně pak po jídle - protože spousta věcí mě lákala jen jako nějaké nutkání předem, ale když jsem si představil jaké pocity budu mít potom, tak většina věcí z výběru vypadne. Funguje dobře např. při snaze o vitariánství - i když by nějaké věci lákaly předem, tak při představě předem se objeví ten pocit který by pak byl "vždyť mi to vlastně to uspokojení nepřineslo". Tělo už ze zkušeností ví, co která potravina přinese a jaké budou následky, jen to často překryje psychická touha po požitku a ta tu zkušenost utlumí, proto je dobře si ji vyvolat předem.


+ANTONÍN, +CYRIL Hodnocení: +2
ned 05.08.2012, 13:34
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Pandi a vsim sis nekdy rozdilu kdyz jdes nakupovat treba z duvodu ze jsi nemel cas hladovy ?
A nebo po dobrem obede naopak dobre najezeny a spokojeny ?
Celkem zajimave se ty nakupy pak lisi a hlavne je to pak videt doma v lednicce a citit hned na karte, ani se nemusis vyklanet vpred/vzad a ani si predstavovat pocity po jidle a pred nim, hehe .. :)
Vyzkousene, overene praxi :-).


+ANTONÍN, +CYRIL Hodnocení: +2
ned 05.08.2012, 15:10
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Cef píše:
...kdyz jdes nakupovat treba z duvodu ze jsi nemel cas hladovy ?...
Jasně, to pak je nejen vlčí hlad, ale i vlčí nakupování a člověk nestačí zírat jak se rozjel.


+ANTONÍN, +Cef Hodnocení: +2
ned 05.08.2012, 15:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Tak a teď jak šlápnout na tu brzdu, aby se to nerozjelo. :crazy:

Jak být stále se sebou. :sun:

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Hodnocení: 0
ned 05.08.2012, 21:22
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
To uz je jednoduche, resim to tak ze jdu nakupovat pokud mozno vzdycky najezeny :).


+ANTONÍN Hodnocení: +1
pon 06.08.2012, 12:14
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Jednoduché.
Ale pokud jsem to dobře pochopil v knížce pana Werdina, tak teprve po pocitu hladu by se mělo shánět jídlo.
A když potom člověk přijde do obchodu ... :remorse:
I když v obchodu mi to vcelku jde.
Horší je to doma, zvláště navečer. To si říkám kolikrát, že jsem nešel spát po večerníčkovi. :hyper:
Pak se zvedne vlna bezvědomí a žravosti všechno jde do kopru ... :fruit:

Nejradši bych doma udělal trezor na jídlo a klíče svěřil ženě. :clapping:

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Hodnocení: 0
pon 06.08.2012, 15:39
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Z knihy J.M. Werdina:

Když pociťujete hlad, zastavte se na chvíli, uvolněte tělo a mysl, abyste se mohli zeptat: „Co to je?“ Nastavte se pouze na POCIŤOVÁNÍ odpovědi. Příčinu máte cítit, nikoli o ní přemýšlet, pokoušet se ji analyzovat. Čím více pocitový a méně intelektuální proces odkrývání příčiny hladu probíhá, tím více se projevuje Vědomí. Proces myšlení (intelekt, denní duševní činnost) je menší, více ohraničená sféra Vědomí.


Celá procedura přípravy jídla (která začíná vstáváním, učiněním prvního kroku v jeho směru, např. k jeho nákupu) je kontemplace.
____________________________________________________________________________________________________________
Myslím si, že půst je více o disciplíně. :-x

Vědomé jezení více o souznění. O:-)

I když oboje vykazuje prvky toho druhého.
_____________________________________________________________________________________________________________
A to si myslím, že by mohl být i můj problém. :roll:
Půst je disciplína. Tak prostě nejím. Jednoduché a tečka.
Vědomé jezení je o napojení se na mé vnitřní já. A vzhledem k tomu, jak málo nám tenhle předmět ve škole (životě, společnosti) aplikovali, tak s tím mám nesmírné problémy. (a nejen u vědomého jezení)
Prostě přepnout z rozumu do svého vlastního vyššího já ...
Ale nevzdávám to. Psát jsem se taky nenaučil za jeden den.

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


+iriguchi Hodnocení: +1
pon 06.08.2012, 18:30
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Ještě mě tak napadlo, jestlipak já neočekávám víc vedení a pomoci od míst nejvyšších. (přece jen: držím nějaké ty půsty, chodím skoro pravidelně do kostela, praktikuju dívání se do slunce… - jo pýcha jeden z nejtěžších hříchů)

Na druhou stranu, jestlipak místa nejvyšší ještě neočekávají něco ode mě. Třeba víc pokory, nebo něco jinýho.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Líbí se mi modlidba k sv. Michaelovi.
Pro ty kdo jí neznají, jen začátek:
Svatý Michaeli archanděli, chraň nás v boji. Proti zlobě a úkladům ďáblovým, budiž nám ochranou…

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Hodnocení: 0
pon 06.08.2012, 18:58
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Zvláštní jak má každý úplně jinou metodu. A jistě každému ta jeho funguje nejlépe. Já zase nechávám přeprogramovávat své základní instinkty a to tak, že se nechám prožít si negativní následky - např. nevolnost po přejedení se. Čímž jsou pak příště ty touhy menší (protože organismus si je už vědom následků). Ne tedy vůle, ale učím své Já aby ho vedla přirozená potřeba tím že zná následky. Také mi to docela funguje a už jsem díky tomu ztratil chutě na většinu nezdravostí.


+ANTONÍN, +Lenuška, +iriguchi, +rorobo Hodnocení: +4
pon 06.08.2012, 21:03
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Panda píše:
... každý úplně jinou metodu. A jistě každému ta jeho funguje nejlépe. Já zase nechávám přeprogramovávat své základní instinkty a to tak, že se nechám prožít si negativní následky - např. nevolnost po přejedení se. Čímž jsou pak příště ty touhy menší (protože organismus si je už vědom následků). Ne tedy vůle, ale učím své Já ...


Souhlasím s Pandou. :ok:
Včera večer jsem ještě pročítal knížku pana Werdina a napadlo mě totéž. :idea:
Přeprogramovat instinkt. :sun:


Když si člověk představí alkoholika propuštěného z léčebny, tak to jsou většinou abstinující alkoholici. Pokud takový člověk neudrží vůlí svoje závislosti na uzdě a dá si sklenku, je to v … :remorse:
Naproti tomu, když se přeprogramuje instinkt, je to o něčem úplně jiném. :heart: Pak už proti ničemu nemusí člověk bojovat. Jde to samo. O:-) (Skvěle o tom pojednává film ,,Tajemství“)
Přesto musí vůli při přeprogramování použít. Takže vůle je také potřeba. Nebo disciplína. Ale hlavně nebojovat za každou cenu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A ani silová metoda není úplně mimo:
Z knihy pana Werdina:
…Když se pro něco rozhodnou, nedbají na okolnosti, prostě to prosadí. Takové chování také může při realizaci nejedení přinést očekávaný výsledek. …

…Tato metoda dosažení ŽSBJ je zřídkakdy úspěšná. Po nějaké době hladovění člověk začne znovu jíst, nebo (pokud je tvrdohlavý a bojuje s tělem) umírá…
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A při přechodu na pránickou výživu je asi nejdůležitější přeprogramovat buňky? Nebo se mýlím? :happy:
Pamatuji si zajímavou historku pana Mornforta, kdy vyprávěl o jednom zájemci o přechod (který už byl léta vegetarián), kterého přepadla v průběhu 21-denního přechodu taková chuť na maso, že šel do obchodu, koupil si syrový steak a začal ho s chutí pojídat. :crazy:
Zdá se mi, že toto je jedna z ukázek selhání vůle. :evil: A to po letech vegetariánského stravování.

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Hodnocení: 0
úte 07.08.2012, 23:28
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Ctěl bych citovat jednu pasáž z knihy pana Werdina:

Tělo vás informuje o svých potřebách, pokud jste naladěni na to vnímat ho. Být naladěn na cítění, co je pro tělo nejlepší, je mnohem důležitější, než nad tím rozmýšlet. Každé tělo je jiné a nejlépe komunikuje se svým majitelem skrze toto cítění.
Kolikrát jsem viděl člověka, který silou přesvědčoval sám sebe, že jíst něco (například brambory, zmrzlinu, med, ryby) je špatné, protože to poškozuje tělo, protože to zabíjí atd. Dělal to, přestože jasně cítil, že tělo se toho dožadovalo.
Takové chování poškozovalo tělo, což se projevovalo smutkem toho člověka, nespokojeností s životem, pocitem bolesti atd. Teprve poté, co dal tělu, co bylo třeba, zlepšila se mu nálada i zdraví. Takže když přestal bojovat proti tělu a choval se k němu jakou moudrý milující rodič, tělo reagovalo pozitivně.


Takže si myslím, že je opravdu nejdůležitější naslouchat (nikoli nechat se manipulovat) svému tělíčku.
S láskou jej vychovávat. :heart:

A to je dle mého názoru to pravé umění u vědomého jezení. :sun:

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


+Cef, +Petr Hodnocení: +2
sob 01.09.2012, 11:03
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Dovolím si citovat pana Werdina:

Závislosti nedělají hladovění nebo nejedení nemožné, i když jsou obvykle poměrně silnou překážkou na cestě. Faktem je, že díky půstu, anebo pokusu začít ŽSBJ, se člověk může osvobodit od závislostí. Zdravotní půst je jedním ze skutečně účinných způsobů, jak osvobodit člověka od závislostí, zejména pokud jde o jídlo.
V případě nejedení statistiky ukazují, že osoba se závislostí (dokonce i když je schopna půstovat po dlouhou dobu) nezískává schopnost ŽSBJ bez poškození těla. Stávající závislost ukazuje, že oblast vědomí, ve které ta osoba žije, není dostatečně rozšířená. To má za následek neschopnost dotyčného učinit v programech instinktu náležité změny, které jsou nezbytné pro ŽSBJ. Pokud, i přes existující závislost, daná osoba udržuje tělo a mysl při ŽSBJ ve správném funkčním stavu, je to výjimka ze statistického pravidla.
Osoba svázaná závislostí potřebuje, jako první krok směrem k dosažení ŽSBJ, zvážit osvobození se od závislosti. V první řadě jde o práci s emocemi. Teprve pak lze očekávat osvobození od potřeby vyživovat tělo.
Závislosti jsou složité téma na samostatnou knihu. Chci zdůraznit jednu věc a to, že závislost je program (tedy automaticky fungující mechanismus) v instinktu, který zotročuje člověka tak dlouho, dokud daná osoba dovolí programu fungovat.

--------------------------------------------------------------------
A z jiné části knihy:
Jak změnit činnost programu? Jak odstranit program nebo data, kterých jsme se rozhodli zbavit? Jak vytvořit nové programy a data?
Metody používané k dosažení tohoto rozhodnutí jsou vizualizace, hypnóza a sugesce. Nejúčinnější z nich, vizualizace, je popsána dále v této knize.


Takže co z toho plyne?
Vůlí dokážeme POTLAČIT určitý program (v tomto případě například závislost na jídle).
Ale to, že program je potlačený neznamená, že zmizel-je přeprogramovaný.
Spíš mě napadá, že vůli by jsme měli napřít k tomu, že člověk bude svůj instinkt důsledně s láskou a Láskou přeprogramovávat.

Aneb z knihy pana Werdina:
Za prvé je třeba si uvědomit, že instinkt potřebuje starostlivou péči. Tato láskyplná péče se projevuje zejména milováním instinktu. Čím více budete milovat svůj instinkt, tím lépe vám poslouží. Je lépe zacházet s instinktem, jako by to bylo vaše milované dítě nebo domácí mazlíček.

A v tom mi připadá vědomé jezení geniální.
Pomalu, s Láskou a nenásilně naučit se vyciťovat skutečné potřeby těla a pomalu přeprogramovávat instinkt.

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


+lva Hodnocení: +1
čtv 07.02.2013, 21:56
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: ned 15.01.2012, 19:30
Příspěvky: 180
Bydliště: Karviná
vegetarián ájurvéda dosažený půst 40 dnů
Reputace: +156
Vážení,
pročítám si tu Vaši diskuzi a nedá mi to, abych se nepřidala. Už mnohokrát bylo řečeno, že každý má svou cestu - já jsem na cestu půstů a očisty těla nastoupila někdy v roce 1997, tehdy jsem byla obsypaná lupénkou od hlavy až k patě a rozhodla jsem se to řešit právě alternativními způsoby léčby. Od té doby jsem si vyzkoušela mnoho metod a technik a neustále jsem překvapována tím, co všechno na člověka působí. Jsem velmi časově vytížená na to, abych sledovala všechny ty zajímavé diskuze, které tu vedete a tak ani nevím, zda jste tu probírali vliv energie vycházející z čísel a to nejen z data narození, ale i z aktuálního data. Je to až k nevíře jak energie čísel působí a hlavně, jak můžeme využít její podpůrné účinky nebo naopak si dát pozor na výzvy, které v sobě každé číslo má. No a pak se řídím ještě ajurvédou, tattvami a lunárním kalendářem. A proč to píšu sem? Protože všechno souvisí se vším. Každý z nás to má nastaveno jinak. Až si najdu čas, určitě založím nové téma, které se bude týkat nejen energetiky vycházející z čísel, ale např. i vhodného načasování příjmu potravy. Mějte pohodové dny :-)


Hodnocení: 0
sob 09.02.2013, 10:57
Profil ICQ
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: pát 01.08.2014, 23:45
Příspěvky: 23
pestrá strava dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 14 dnů
Reputace: +3
V takej mystike (v určitých systémoch) ide zase o vedome nechutnanie, jesť, ale vedome potáčať chuť akoby tam žiadna nebola. Vzdať sa úplne chuťovosti (a samozrejme aj žravosti-kvantita, čo je iný prejav). Je to cesta k otvoreniu vnútorných zmyslov v tejto oblasti...


Hodnocení: 0
úte 05.08.2014, 21:02
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Vědomé jezení
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Dnes jsem objevil na netu článek (viz níže), který jen potvrzuje správnost cesty vědomého jezení.
Některá z těch tvrzení co jsou v něm napsaná mám osobně vyzkoušené. Jako třeba to, že když si dám dopoledne namixovanou listovou zeleninu, potom nemám chuť večer na čokoládu.

Zdroj:http://www.novinky.cz/zena/zdravi/347434-co-o-nas-prozradi-specificke-chute.html

Když máme hlad, dáme si něco vydatného, co nás zasytí. Náhodné chutě ale nemají s hladem moc společného. Intenzivní chuť na určitou věc je většinou znamením, že naše tělo bojuje s nedostatkem některých živin.

A co specifická chuť, to vlastní význam toho, co nám aktuálně chybí. Stručný přehled chutí a jejich příčin přinesl server Dailymail.

Chuť na čokoládu

Přepadne-li vás chuť přímo na čokoládu, může tím tělo dávat najevo, že mu chybí hořčík. K poklesu minerálů (a tedy i hořčíku) dochází u žen také v druhé polovině menstruačního cyklu, což může souviset i s premenstruačním syndromem. Chutě na čokoládu tak mohou právě ženy přepadat hlavně v tomto období.

„Hladinu hořčíku v těle může navíc dost rychle vyčerpat i přílišné pití alkoholu, čaje, kávy či šumivých nápojů,” uvádí Nicola Loweová, profesorka výživových věd na University of Central Lancashire.

Čím v případě potřeby nahradit: Pokud se nechcete čokolády za žádnou cenu vzdát, vyberte alespoň takovou, která obsahuje minimálně 75 procent kakaa (bude mít více hořčíku a méně cukru).

Bohatším zdrojem hořčíku jsou pak také ořechy, vhodná je i listová zelenina, hnědá rýže, celozrnný chléb nebo dýňová semínka.

Chuť na sladkosti

Jste chvíli po obědě a stejně vás přepadá chuť na něco nezdravého, a hlavou se vám honí přehled sladkostí, které byste si mohli dopřát? Pak je to možná kvůli nedostatku chromu.

„Tento minerál společně s inzulínem usnadňuje vstřebání glukózy do buněk v těle,” vysvětlila Loweová a dodává: „Některé studie naznačují, že u pacientů s diabetem může nevyrovnanou hladinu cukru v krvi stabilizovat právě přísun chromu.”

Čím v případě potřeby nahradit: Čím více cukrovinek budete mlsat, o to víc danou situaci zhoršíte. Zkuste místo nich tedy sáhnout po jiných zdrojích chromu, jako jsou játra, ledviny, hovězí či kuřecí maso, mrkev, brambory, brokolice nebo chřest. Tím se také vyvarujete výrazných výkyvů hladiny cukru v krvi.

Chuť na pořádný kus masa

Většina lidí si bez masa nedokáže představit pořádné jídlo. Pokud se vám častěji stává, že vás neopouštějí chutě třeba na pořádný steak, možná máte málo železa, nebo také zinku.

„Mírný nedostatek zinku je poměrně běžný, protože lidé poslední dobou konzumují méně červeného masa,” poznamenala výživová odbornice. „Tento minerál navíc představuje důležitou roli ve funkci imunitního systému. Pokud ho tedy máte dlouhodobě nedostatek, můžete být náchylnější k nachlazení či chřipce,” dodala.

Čím v případě potřeby nahradit: I když červeným masem nic nezkazíte, můžete ho nahradit i jinými zdroji, jako jsou například korýši, čočka, špenát, dýňová semínka nebo třeba sýr.

Chuť na sýr

I specifické chutě na různé sýry mají svůj význam. Pravděpodobné je, že vám chybí vápník. „Jde o nejdůležitější minerál pro tělo. Nejenže pomáhá udržovat zdravé zuby a kosti, ale hraje také důležitou roli ve správné funkci nervů a svalů.”

V rámci různých diet se ale mnozí lidé vyhýbají potravinám, které vápník obsahují, čímž se zvyšuje počet jedinců, kteří mají v období 40 až 50 let osteoporózu.

Čím v případě potřeby nahradit: Mlsání sýrů, pokud se mu nebudete věnovat každý den, neškodí, z hlediska dodání vápníku se dají ale sýry nahradit třeba mlékem, jogurty, konzervovaným lososem či sardinkami, brokolicí nebo mandlemi.

Chuť na pečivo

Nedokážete si představit život bez čerstvého pečiva, a když nedostanete svou „dávku”, máte na něj pořád chuť? Důvodem nemusí být ani tak hlad, jako spíše nedostatek aminokyseliny tryptofan.

„Tělo tuto látku potřebuje k tomu, aby mohlo regulovat serotonin (též známý jako hormon štěstí). Jeho nedostatek vede ke zhoršení nálady, úzkostem či problémům se spánkem,” uvedla Loweová.

Vhodným zdrojem tryptofanu je krůtí maso, mléko, vejce, kešu a vlašské ořechy nebo banány.

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


+lva Hodnocení: +1
pát 12.09.2014, 14:15
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz