Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 11:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 140 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Víra
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Slovo víra bych asi definoval jako přesvědčení o něčem, co si nemohu ověřit vlastními zkušenostmi a vlastními poznatky a musím v to tedy jenom věřit, nemohu říct že "vím" (je to tak správně)? V běžných životních oblastech si to asi umím představit - např. když vidím fotky Eiffelovky, nevím zda opravdu existuje, protože jsem u ní nebyl, ale věřím tomu, protože se s tímto svědectvím setkávám opakovaně na každém kroku. Takto se snadno dá podlehnout sugesci, uvěřit milionkrát opakované lži. Proto mi připadá, že nikdy není možné ničemu uvěřit na 100%, vždy musí být každá víra podbarvena nejistotou.

Proto stále přemýšlím, na čem je založená náboženská víra? Jak je možné plně, celou svou bytostí, věřit např. v Krista? Kde je to "vlastní poznání" které umožní člověku tak hluboce věřit? Nikdy jsem to nepoznal a tak tomu stále nerozumím, přestože vím, že víra může být velmi přínosná pro příznivý běh života. Tuhle otázku píšu jako reakci na texty Maitri, tak třeba by mi dokázala odpovědět?


Hodnocení: 0
pát 10.02.2012, 10:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Víra
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Prenesl jsem tema sem s dovolenim:).
Maitri píše:
Mmch. včera jsem měla možnost vidět nějaké ikony Ježíše a zaujaly mě Jeho ruce, konkrétně pozice Jeho prstů. Pak jsem se dívala na obrázky muder, které mám k dispozici a tato konkrétní se jmenuje přímo "prána mudra". :sun:
Zdravim Maitri, uz jsem si toho taky vsimnul. Je zvlastni jak se nabozenstvi a symboly neuveritelne podobaji Ježíš a mudry, nebo Mesiáš.
Stoji za povsimnuti, ze ikony zobrazujici Jezise s mudrou pochazi z vychodni vetve z pocatku krestanstvi, tim by se dal nejspis vyysvetlit vliv vychodnich nauk.


Hodnocení: 0
pát 10.02.2012, 13:44
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víra

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Přeji krásný nedělní večer všem. Děkuji Ti, Mirku, za položenou otázku, ale předně se musím omluvit, že možná nejsem ten nejvhodnější člověk, který by dokázal poskytnout nějakou uspokojivou odpověď... Já totiž nejsem člověk víry...

Ptáš se na to, na čem je založená náboženská víra...

Jediné, co Ti mohu v této souvislosti nabídnout, je opět část mého vlastního příběhu...

Narodila jsem se v "běžné" rodině, kde nikdo moc náboženské otázky neřešil, ale se mnou bylo tak nějak vždycky mnohé "jinak". Asi ve 12ti letech jsem prožila jisté události, které mě už tehdy přesvědčily o tom, že život není jen o tom, na co si můžu sáhnout a smysly ověřit, a že v tomto světě platí i jiné zákony, než o kterých se obecně mluví. Moje zkušenost se nedala vysvětlit jinak, než tak, že JE skutečně nějaká Vyšší moc, která všechno řídí a která je nezávislá na našich omezeních. Možná bych právě tohle období mohla u sebe nazvat "zrození víry", protože jsem uvěřila, že slovo Bůh není jen prázdné slovo...

Ta událost pro mě byla velkou Milostí, protože bych asi nikdy nedokázala uvěřit na základě toho, co mi někdo jiný říká. Potřebovala jsem skutečnou zkušenost...

Tak jsem žila dál svůj život a snažila se své nové poznání aplikovat do svého života, někdy více a někdy méně úspěšně...

Asi o sedm, nebo osm let později jsem prožila další intenzivní zážiky, které bych mohla označit jako jistou formu setkání s Ježíšem Kristem. Můj život prošel neuvěřitelnou změnou během několika týdnů a já se stala z úplné trosky člověkem, který začal brát vážně sebe i svůj život a začal si plnit své sny...

Ale myslíš, že jsem "věřila"? Já se domnívám, že moc ne. I když jsem měla určité zkušenosti, tak jsem dělala to, že jsem vstupovala do dialogu s Bohem s otevřeností a upřímností, jak málo víry mám... A prosila jsem, aby mi ukázal, že je možné skutečně věřit a prosila jsem o zážiky, které by mi v tom mohly pomoci. A tak se to většinou i dělo...

Nebo ještě lépe. Prožité zkušenosti už nedávají moc prostoru pro víru, protože reálné prožitky jsou jako pevné stavební kameny a tvoří stabilní základ pro rozvíjení a prohlubování důvěry... A důvěra je to, co umožňuje rozvíjet odevzdání a co nás uschopňuje říkat "miluji" a "děkuji" v každé životní situaci, ať už se okolnosti tváří jakkoliv...

Tak nevím, jestli je moje odpověď nějak smysluplná...

:-)


+Panda Hodnocení: +1
ned 12.02.2012, 20:13
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víra

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Díky, Cefe, za odkazy..

:ok:


Hodnocení: 0
ned 12.02.2012, 20:19
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víra
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Maitri píše:
Ta událost pro mě byla velkou Milostí, protože bych asi nikdy nedokázala uvěřit na základě toho, co mi někdo jiný říká. Potřebovala jsem skutečnou zkušenost...

Tak jsem žila dál svůj život a snažila se své nové poznání aplikovat do svého života, někdy více a někdy méně úspěšně...

Asi o sedm, nebo osm let později jsem prožila další intenzivní zážiky, které bych mohla označit jako jistou formu setkání s Ježíšem Kristem. Můj život prošel neuvěřitelnou změnou během několika týdnů a já se stala z úplné trosky člověkem, který začal brát vážně sebe i svůj život a začal si plnit své sny...

Ale myslíš, že jsem "věřila"? Já se domnívám, že moc ne. I když jsem měla určité zkušenosti, tak jsem dělala to, že jsem vstupovala do dialogu s Bohem s otevřeností a upřímností, jak málo víry mám... A prosila jsem, aby mi ukázal, že je možné skutečně věřit a prosila jsem o zážiky, které by mi v tom mohly pomoci. A tak se to většinou i dělo...

Nebo ještě lépe. Prožité zkušenosti už nedávají moc prostoru pro víru, protože reálné prožitky jsou jako pevné stavební kameny a tvoří stabilní základ pro rozvíjení a prohlubování důvěry... A důvěra je to, co umožňuje rozvíjet odevzdání a co nás uschopňuje říkat "miluji" a "děkuji" v každé životní situaci, ať už se okolnosti tváří jakkoliv...

Tak nevím, jestli je moje odpověď nějak smysluplná...

:-) [/color]
Je Maitri smysluplna, ani netusis jak. A pises spravne, dostala jsi dar viry, to se stava malokomu a je to to nejlepsi co Te mohlo v tomto zivote potkat. ¨
Mas to jednou provzdy poreseno, jasne to citis, "viry" Ti netreba uz ji mas.
Pochopila jsi i smysl modlitby, uprimne si umet rict Bohu o pomoc s tim co chces na sobe zmenit a umet za to i podekovat.
-------------
Mt 6,33 Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.
L 12,31 Vy však hledejte jeho království a to ostatní vám bude přidáno.

-------------
Cize Ty uprime hledas a je Ti pridano, jednoduche:).
Mnozi moji spoluverci by Ti mohli zavidet, modli se mechanicky mezi tim co v kosteliku kroti sva ditka, ktera div neprevrati lavici:).
Ono sice "Nechte malickych prijiti ke me", ale takto si to mylslim mnozi vykladaji spatne:).
Za meho mladi jsme si nedovolili ani pipnout, respektu a ucte nas rodice a prarodice ucili.
Kdepak hracky a auticka jako dnes a rusit verici co maji uprimne v tichu a klidu rozmlouvat s Bohem:).

Vaz si toho daru:)


+Panda Hodnocení: +1
ned 12.02.2012, 23:42
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Víra
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Maitri děkuji, myslím že to mnohé vysvětluje. Zřejmě to bude stejné i u ostatních - v životě se setkají s úkazy, které nedokáží vysvětlit jinak než Božím působením. Stávají se tomuto přesvědčení přístupnější, je na ně působeno z vnějšku (např. náboženský směr nejrozšířenější v dané společnosti) a sami si přejí další poznávání a postup vpřed, proto se jim stávají stále častější a silnější úkazy, které je k tomu ještě více přesvědčují (afirmace).

Proto když už mám vytvořené své vlastní vnitřní přesvědčení a metodu pro vysvětlení úkazů v životě, nemohu už dospět k takovému hlubokému přesvědčení v nějakou víru jako jiní věřící, i když chci uvěřit. Tím je mi to už jasnější, děkuji.


Hodnocení: 0
pon 13.02.2012, 19:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Víra

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Mirek píše:
Proto když už mám vytvořené své vlastní vnitřní přesvědčení a metodu pro vysvětlení úkazů v životě, nemohu už dospět k takovému hlubokému přesvědčení v nějakou víru jako jiní věřící, i když chci uvěřit. Tím je mi to už jasnější, děkuji.


Takhle bych to asi úplně neřekla, Mirku.. Znovu říkám, že nejsem moc odborník na tyto věci a tak tyto řeči mohou být spíš takovou nepodloženou spekulací, protože vycházím jen z těch málo zkušeností, co mám. Ale řekla bych, že vůbec nezáleží na tom, jaké vytvořené vlastní přesvědčení, nebo metodu člověk má, protože ta Vyšší síla je někdy ochotná a hlavně schopná takové věci ve velmi krátké době rozbořit, pokud to tak má být a pokud právě ta zmíněná přesvědčení a metody nejsou zrovna ideální a nevychází z toho správného základu...

Pověz, jak to máš tedy Ty s vírou a s duchovnem, ve svém vlastním životě?


Hodnocení: 0
úte 14.02.2012, 08:25
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Víra
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Ano může se stát, že se představy a víry mohou nečekaně rozbourat a přestavět.

Má víra je založena na domněnce, že je mi jasná podstata a důvody fungování věcí (http://www.breatharian.eu/clanky/zazraky.php, Bůh je přirozená podstata reality), což má za následek, že už nedokážu prožít silný procit vzrušení a uchvácení jako tomu bylo kdysi dříve. Mé meditační a duchovní postupy jsou pak velmi ploché a bez hlubokých prožitků, příliš mi do všeho mluví rozumové vysvětlení. Jaksi mi chybí uchvacující slepá víra.


Hodnocení: 0
úte 14.02.2012, 08:41
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Víra
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Miro, mozna delas chybu, ze to chces porad rozsroubovat, strcit pod mikroskop, zmerit, dokazat, obhajit.
Nehledej v tom sroubky co to drzi pohromade a proc to funguje, prijmi to jak to je a bud jen dukladnym pozorovatelem toho:).
Co Tvuj duchovni prozitek pro prochazce kolem kosteliku kdysi ? Nic ?
Ty mas clovicku zaklad jako malokdo jiny, proc jsi se do toho pustil pres fyziku ? To nikdy nedopitvas, nema to ani zacatek (mikro) ani konec (makro).
Mam kamarada a ted si uvedomuju taky IT mana podobne "postizeneho" jako Ty, od jeho pritelkyne vim, ze spolu prozili silny az "paranormalni" prozitkek na vlastni smysly.
Kdyz s nim o tom mluvim, nechce si to pripustit. Tezky hmotar, strojar, programator, fyzik, vedec.
Je to az silene, kdyz vidim jak s tim bojuje a neprijme to za nic na svete, porad hleda vysvetleni a logicky zadne nenachazi.
Jeho pritelkyne si to prebrala uplne jinak nez on a neshodnou dodnes na tom co se vlastne tehdy stalo.
Vira neni neco co si prejem proto, ze je to dobre pro nas vyvoj, vira je dar, ktery kdyz chces obdrzet musis bud prijmout, nebo ne.
Spousty lidi (na vyjimky) pretocil prave treba pust, proto mozna budes muset vice praktikovat a mene teroreticky a rozumove to lamat:)
------------
I ateiste prijali neotresitelnou viru v NIC + hmotu, jen ten zivot jaksi zatim jeste modelove nestvoril a nikdy ani nestvori:).
Jo a ta veta "je mi jasna podstata fungovani" - neni Ti jasna:). Vsechno je jinak, spise "tusim podstatu" by byl presnejsi:).
Me napriklad dosud neni jasne jeste nic, i kdyz uz spoustu veci se mi sklada podobne jako Tobe:).
Skoro kazdy den zjistuji, ze jsou veci jinak, nez jsem si myslel:).


Hodnocení: 0
úte 14.02.2012, 17:30
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Víra
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Cefe jenomže ... ono je to spíš opačně - já v to vše věřím, paranormální jevy, Bůh, neustálé zjišťování že všechno je jinak, jenomže ono mi to zapadá do mé představy o světě, připadá mi to vše normální, logické, nevidím v tom tajemno a tak mě to už dnes nepřivádí k duchovnímu vytržení. Nehledám v tom už logiku, protože ona v tom je a zdá se být docela prostá. Takového pocitu že vše je jednoduché a jasné se pak už těžko zbavuje. ... Tedy myslím tím, je mi jasné že má představa nemusí být správná, ale všechno mi do ní zapadá a proto se těžko vrací k pocitu záhad a uchvácení vírou.


Hodnocení: 0
úte 14.02.2012, 17:48
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Víra
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
U me je to jinak, me fascinuje vsecko nove co objevim a jsem za to Bohu vdecny a nemam potrebu to cpat do jednoho modelu a nikdy se tomu neprestanu divit.
Nemam potrebu v tom mit absolutne jasno, chci mit tu radost z poznavani porad, zasnout s otevrenou hubou:))).
Neumim si ani predstavit brat Svet jako samozrejmost, jako ze to mam provzdy poreseno, ziju primo ze zahad, i kdyz se nektere ukazou po case jimi nebyt, objevim jine, je to muj motor v zivote:).
Ale mozna se slovicky jen snazime o neco co jimi rict nejde.
Jedno z moznych vysvetleni staci precist si jen uvodni charakteristiku par vet - racio Kozoroha vs. emoce Scorpiona:).
Kozoroh
Scorpion


Hodnocení: 0
úte 14.02.2012, 18:29
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víra

Registrován: sob 07.04.2012, 10:34
Příspěvky: 5

Reputace: +7
Slovo víra každý skloňuje po osobní zkušenosti, myslím že uspokojivá informace se nalézá v knize Čtyři dohody, lze si jednoduše stáhnout na ulozto.cz i v mluvené formě s J.Duškem.
Tato kniha obsahuje vědění starověké civilizace Toltéků a je velmi srozumitelně přeložena do češtiny. Samotného mě překvapilo aktuálnost a potřebu těchto informací k pochopení současné situace.
Co se týče Ježíše, v seriálu Okem boha Hóra se zmiňují o škole mysterií starověkého egypta, možno shlédnout na sebepoznanie.sk. Všiměte si několika kontextů: osvícené společenství hledá člověka s mnoha reinkarnacemi, aby ho v mládí provedli cetou uvědomění a v brzké době si ho posadí do vedoucí funkce a tím si zajistí spokojenost a prosperitu národa. Ježíše navštívili 3 mágové (dnes králové, cestu plánovali dlouhé roky, úkazem byla konjunkce jupiteru (jitrenky) která se zopakovala potřetí což věděli dopředu, Ježíškovy tehdy bylo okolo 3let. Co se s ním pak stalo jsem nedohledal ale ve 33 letech odchází do pouště a vrací se jako osvícený. V bibli toho dnes již moc nenalezneme záznamy jsou již tolikrát přepsány a poplatné době ve které se vznikali že pro nás je studium na příliž dlouho než nalezneme zbylé perličky k pochopení podstaty. Dále se zmiňuje že stejnou školou prošel i Budha a další. Studium je potřeba nechat na každém, zajímavé je, že se vám informace dostanou vždy když jste připraveni, nemá cenu hltat stránky za každou cenu. Téma které Vám vyhovuje vždy vyčerpejte až do samého konce, pak je teprve čas poohlédnout se po dalším to vám pak přijde samo. Dále se dozvíte o smyslu pyramid, něktré souvislosti jsem si měl možnost porovnat ve svém oboru a kupodivu :) to sedí.
Všechno vědění směřuje ze stejného zdroje, k pochopení je potřeba soustředit se na vlastní vývoj, spousta věcí pak dochází úplně sama i z velkého spektra nestudovaných odvětví. Jednoznačnou odpověď na Ježíše jsem sice nedal, nejsem odborník, ale snad návod jak si můžeme pomoci ke vlastnímu pochopení postačí...


+Cef, +Panda, +Renáta Hodnocení: +3
úte 10.04.2012, 17:42
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Samozrejme ze NENI :) .. ale hadat se nebudu, se tu uz asi vsichni pomatli nacisto na rozumu :) .


Hodnocení: 0
úte 23.06.2015, 13:00
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky

Registrován: stř 20.05.2015, 14:58
Příspěvky: 6

Reputace: 0
Maitri píše:
Já nevím, jestli tohle téma patří mezi otázky ohledně návratovky a již vůbec nevím, jestli patří na veřejné fórum..

A vlastně jsou zkušenosti, které jsou obtížně sdělitelné i někdy mezi přáteli..

Když mluvím o láskách, tak nemyslím nic jiného, než to, co souvisí s Bohem. Ale můžu ti to malinko přiblížit asi tak. Vyrůstala jsem ovlivněna jedním náboženstvím, přijala jsem jiné..

Víc k tomu říci nemůžu. To jsou ty dvě lásky..


Aspon vidis ze akekolvek nabozenstvo,viera ti do zivota neprinesie skutocnu lasku, ale iba zmatok :) nemaj ziadne nabozenstvo, ty bud nabozenstvo, nemaj ziadneho boha, ty bud sama sebe boh. Nespoliehaj sa na nikoho, na nic, na lasku, ty bud laska :) a teda neodovzdavaj svoj zivot nikomu (boh, guru..), nicomu (nabozenstvo, osud, laska..), ale ho zi. :)


Hodnocení: 0
stř 24.06.2015, 23:58
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Ten zmatek mi ale nepřineslo žádné náboženství, naopak náboženství skutečně žité může ochránit od mnoha zmatků.

Máš právo na svůj názor, ale nesouhlasím s tebou..

Můžeme si povídat o napařených jablkách..


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 07:26
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Cef píše:
Cize si to rozklicujem z pohledu caker Peto - VIRA (rozumova zalezitost - horni cakerstvo) NADEJE (emocni - dolni skupina caker) a nejvetsi z te trojice je LASKA (srdecni cakra), sedi ne ?
A to o te (dis) balanci caker je z Horova uceni, sranda jak veci souvisi co ? ;-)

Jasně že je to tak, sedí.
Víra - věřit - uvěřit, ještě že máme tu češtinu.


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 09:06
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Maitri proboha co to u vás kouříte za model? Chci taky potáhnout. :)

Dvě náboženství, dvě lásky, zmatek a nebudeme o tom diskutovat. Čím se vůbec ty nábožentví liší? Z toho co jsem četl a pochopil, různá náboženství vycházejí ze stejného základu. Odmyslíme li si balast co se k nim za stalení nabalil, hovoří o tomtéž jen jiným jazykem a jinými slovy.
Jedno je živější, balastu je méně, další je už téměř mrtvé a hůře se v něm hledá to podstatné. Ale vycházejí z tohotéž a popisují stejné zážitky.


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 09:20
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Petr píše:
Maitri proboha co to u vás kouříte za model? Chci taky potáhnout. :)

Dvě náboženství, dvě lásky, zmatek a nebudeme o tom diskutovat. Čím se vůbec ty nábožentví liší? Z toho co jsem četl a pochopil, různá náboženství vycházejí ze stejného základu. Odmyslíme li si balast co se k nim za stalení nabalil, hovoří o tomtéž jen jiným jazykem a jinými slovy.
Jedno je živější, balastu je méně, další je už téměř mrtvé a hůře se v něm hledá to podstatné. Ale vycházejí z tohotéž a popisují stejné zážitky.



Ani se neptej, Petře, co kouříme..

Jinak se ti může brzy stát, že ještě rád vyměníš horolezectví za klášterní zdi..


Já nejsem kvalifikována mluvit na tato témata. A jsem i trošku v podezření, že různé filozofie jsou někdy jako "nástroje". Člověk si vybere, co ho dokáže oslovit, co dokáže roztančit jeho duši, ale kam dojde, to se neví, dokud tam skutečně nejsme..

Když ale odpovím trošku a ze svého omezeného pohledu, tak moje víra je to, že různá náboženství nevedou ke stejnému cíli. Vedou na různé stupně reality. Když půjdu jednou cestou, nezrealizuji totéž, co mi může nabídnou jiná cesta. Jisté teorie "jednoty" toto učí, ale jsou i cesty, které nabízí něco jiného než tuto teorii "jednoty"..

Ale to jsou mé spekulace, ještě jsem to nezrealizovala..

Zatím se snažím kouřit dýmku laskavosti a míru..


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 09:49
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Maitri píše:
A jsem i trošku v podezření, že různé filozofie jsou někdy jako "nástroje".
To je nás více, mezi tím co se nabaluje na náboženství a filosofie navíc jsou právě i nástroje manipulace.

Maitri píše:
Když ale odpovím trošku a ze svého omezeného pohledu, tak moje víra je to, že různá náboženství nevedou ke stejnému cíli. Vedou na různé stupně reality. Když půjdu jednou cestou, nezrealizuji totéž, co mi může nabídnou jiná cesta. Jisté teorie "jednoty" toto učí, ale jsou i cesty, které nabízí něco jiného než tuto teorii "jednoty"..
Původně nebyly žádné stupně. Teď budu předpokládat že islám asi nevyznáváš, potom z těch u nás rozšířenějších jsou křesťanství a budhismus. Právě tyto jsou si hodně podobné, jdou různými cestami ale hovoří o stejných poznatcích jinými slovy.


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 10:06
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Petr píše:
Maitri píše:
A jsem i trošku v podezření, že různé filozofie jsou někdy jako "nástroje".
To je nás více, mezi tím co se nabaluje na náboženství a filosofie navíc jsou právě i nástroje manipulace.

Maitri píše:
Když ale odpovím trošku a ze svého omezeného pohledu, tak moje víra je to, že různá náboženství nevedou ke stejnému cíli. Vedou na různé stupně reality. Když půjdu jednou cestou, nezrealizuji totéž, co mi může nabídnou jiná cesta. Jisté teorie "jednoty" toto učí, ale jsou i cesty, které nabízí něco jiného než tuto teorii "jednoty"..
Původně nebyly žádné stupně. Teď budu předpokládat že islám asi nevyznáváš, potom z těch u nás rozšířenějších jsou křesťanství a budhismus. Právě tyto jsou si hodně podobné, jdou různými cestami ale hovoří o stejných poznatcích jinými slovy.



Těmi "nástroji", já teď nemyslím špatnou manipulaci. Ale tu dobrou. Protože když nám někdo nenaznačí cestu, neřekne jak a kudy jít, tak většina lidí nepůjde. Ale někdy Mistr přizná, že to všechno říkal proto, abychom vůbec šli a pak "všechno je jinak".. Pro mě je ale pravdou věřit teorii, kterou přijímám a nepochybovat o tom. Až tedy nějakou přijmu..


Tak například srovnávat křesťanství a buddhismus by mě vůbec nenapadlo..


Dám ti příklad. Jeden známý český buddhista řekl, že stav "Christos" je jakýsi čtvrtý stav, jež je možno realizovat.. Tenhle stav ale není úroveň "Buddhi"..

Toto vysvětlení jsem přijala já..


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 10:15
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Maitri píše:
Těmi "nástroji", já teď nemyslím špatnou manipulaci. Ale tu dobrou. Protože když nám někdo nenaznačí cestu, neřekne jak a kudy jít, tak většina lidí nepůjde.
No jasně že je to návod jaksi k osobnímu vývoji. Alespoň původně byl, o nic jinýho tam nešlo.

Maitri píše:
Ale někdy Mistr přizná, že to všechno říkal proto, abychom vůbec šli a pak "všechno je jinak".. Pro mě je ale pravdou věřit teorii, kterou přijímám a nepochybovat o tom. Až tedy nějakou přijmu..
To je jednoduchý. Chceš se něco naučit, potřebuješ návod jak na to. Až se to naučíš, už ho nepotřebuješ, dalším krokem je pustit ho z hlavy, tedy to "všechno je jinak".

Maitri píše:
Tak například srovnávat křesťanství a buddhismus by mě vůbec nenapadlo..

Dám ti příklad. Jeden známý český buddhista řekl, že stav "Christos" je jakýsi čtvrtý stav, jež je možno realizovat.. Tenhle stav ale není úroveň "Buddhi"..

Toto vysvětlení jsem přijala já..
A proč by ne? Nakonec tě praští do očí že hovoří o tomtéž. Teď nech plavat čtvrté, páté a kdejaké stavy. To není podstatou toho co nám budhismus říká.

O čem se nejvíc hovoří v křesťanství a o čem v budhismu? Troufneš si hádat?


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 10:31
Profil

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.01.2012, 15:06
Příspěvky: 1141

Reputace: +830
Maitri píše:
Toto vysvětlení jsem přijala já..

Tohle je zásadní věc kterou si člověk musí uvědomit ... nepřejímat a nepřijímat věci, myšlenky, doměnky apod. ... člověk(učitel, mistr) který vede svého žáka neříká jak by to mělo být, žák zcela jistě nemůže pochopit jaký je rozdíl mezi stavem Kristos a Budhi jelikož se v tomto stavu poznání nenachází a tak to přijme bez vlastní zkušennosti a toto není v pořádku, Učitel dává žákovi otázky a cvičení, aby žák na VŠE přišel sám. V případě že žák dojde ke správnému závěru dá mu učitel další cvičení nebo cvičení změní tak aby odpovídalo žákovo úrovni poznání.

Čili není to o tom co kdo říkal a napsal ... címž nevylučuju četbu nábožesnkých knih ba naopak je třeba si je přečíst neb je tam mnoho návodů kdy nakonec zjistíš že základ mají všechny stejný ale bez práce na sobě ....cvičení a to jak fyzické tak duchovní to prostě nejde.


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 10:33
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
ABCD už to rozvedla, :) žák dostává návody = cvičení a otázky. Ovšem je zde i teorie dosažení nějakého stavu osvícení, aby měl pro začátek potřebu vůbec něco začít dělat.


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 10:43
Profil

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.01.2012, 15:06
Příspěvky: 1141

Reputace: +830
Petr píše:
Ovšem je zde i teorie dosažení nějakého stavu osvícení, aby měl pro začátek potřebu vůbec něco začít dělat.

Jo Peťo dobře si to doplnil, teorie je musí snoubit s praxí stejně jako se musí spojit žena s mužem aby z toho vznikl nový život :sun:


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 10:46
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Podívejte, mě je jedno, o čem hovoří křesťanství a o čem buddhismus..

Buddhisté následují Buddhu, křesťané Krista..


Otázka. Kolik Mistrů jste následovali a čeho jste dosáhli? Čeho jste dosáhli sami bez těch Mistrů a čeho s nimi?

Kdo nikoho následovat nechce, nechť ať jde sám..

Kdo chce, ať následuje..


Mistr může říci žákovi zcela přesně, co a jak dělat, co a jak přijmout..

A ten, kdo následuje.. Ten následuje..


Víte, já v těchto věcech mám své jasno. A vím, že na tyhle věci existuje spousta úhlů pohledu. A snad každý je správný, každý si volí svoji cestu, svůj přístup.. Já jsem si nezvolila cestu, ale zvolila jsem si přístup..

Když budu někoho následovat, nebudu pochybovat o Jeho slovech, to jsem se naučila.. A když mi něco řekne, tak tomu budu věřit.. A pokusím se to i dělat..

Nejsem tady pro tzv. duchovní diskuze. Tyhle věci mám v životě od toho, abych je žila, ne abych o nich mluvila..

Zde jsem proto, abych si povídala o napařené zelenině..


A také dnes čekám na Cefa, ale on pořád nejde.. :-|


Takže jestli chcete, založte si vlastní vlákno někde. Já tam ale nepřijdu..


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 10:59
Profil

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.01.2012, 15:06
Příspěvky: 1141

Reputace: +830
Ok. Respekt. :-)
Navrhuji proto, aby diskuze zde, která se netýká zeleniny, byla smazána. Děkuji :-)


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 11:40
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Maitri píše:
Buddhisté následují Buddhu, křesťané Krista..
Můžeš s Buddhou nebo s Kristem osobně komunikovat? Můžeš se jich na něco zaptat a dají ti odpověď?

Já bych nic nemazal, třeba někdo v budoucnu naváže a budeme pokračovat, je to zajímavý téma. Tedy otázka zůstává, o čem hovoří křesťanství a o čem budhismus?


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 12:29
Profil

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.01.2012, 15:06
Příspěvky: 1141

Reputace: +830
Petr píše:
Maitri píše:
Buddhisté následují Buddhu, křesťané Krista..
Můžeš s Buddhou nebo s Kristem osobně komunikovat? Můžeš se jich na něco zaptat a dají ti odpověď?

Já bych nic nemazal, třeba někdo v budoucnu naváže a budeme pokračovat, je to zajímavý téma. Tedy otázka zůstává, o čem hovoří křesťanství a o čem budhismus?


V tom případě navrhuju přemístit do jiného vlákna


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 12:33
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky

Registrován: stř 20.05.2015, 14:58
Příspěvky: 6

Reputace: 0
Maitri píše:
Podívejte, mě je jedno, o čem hovoří křesťanství a o čem buddhismus..

Buddhisté následují Buddhu, křesťané Krista..


Otázka. Kolik Mistrů jste následovali a čeho jste dosáhli? Čeho jste dosáhli sami bez těch Mistrů a čeho s nimi?

Kdo nikoho následovat nechce, nechť ať jde sám..

Kdo chce, ať následuje..


Mistr může říci žákovi zcela přesně, co a jak dělat, co a jak přijmout..

A ten, kdo následuje.. Ten následuje..


Víte, já v těchto věcech mám své jasno. A vím, že na tyhle věci existuje spousta úhlů pohledu. A snad každý je správný, každý si volí svoji cestu, svůj přístup.. Já jsem si nezvolila cestu, ale zvolila jsem si přístup..

Když budu někoho následovat, nebudu pochybovat o Jeho slovech, to jsem se naučila.. A když mi něco řekne, tak tomu budu věřit.. A pokusím se to i dělat..

Nejsem tady pro tzv. duchovní diskuze. Tyhle věci mám v životě od toho, abych je žila, ne abych o nich mluvila..

Zde jsem proto, abych si povídala o napařené zelenině..


A také dnes čekám na Cefa, ale on pořád nejde.. :-|


Takže jestli chcete, založte si vlastní vlákno někde. Já tam ale nepřijdu..


Nikoho nenasleduj. vies ako sa to nazyva pravymi slovami? Nechat sa niekym manipulovat. Nech uz je to ktokolvek aj sam "najvyssi", kazdy sa moze mylit aj ten koho chces nasledovat :) A je jedno ci je to jezis, hitler alebo niekto iny. Podstata je rovnaka. Aj hitlerovi zo zaciatku ludia verili, lebo boli presvedceny ze robi dobru vec a chceli kracat spolu s nim. Ale co je dobre, co je zle? Upiname sa na nejaku cestu(buducnost), nasledovat vzdy niekoho. ALe kam chceme stale ist? Co chceme najst? dosiahnut? Zabudame na pritomnost. Ved vsetko uz mame teraz prave teraz. ale nikto to nevidi,lebo hladime na "majstrov,osvietenych,..." do buducnosti,ktora aj tak neexistuje :) Nikto sa nezastavi a neskuma pritomnost, nezastavi sa aby pozoroval a zamyslel sa nad pritomnostou. ...

omluvam sa nejak som sa rozpisal :)

ps: poznate to " ja som hlupak, ty si hlupak"

ps2: Maitri: viem ze nad ziadnym prispevkom aj tak nepopremyslas a nezanalizujes ho. Urobis len toto, bud ho prijmes,alebo odmietnes. A to je chyba.ale je to normalne, lebo takto sme nauceny uz od mala. Mier v dusi :)


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 12:50
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka - otázky

Registrován: stř 08.02.2012, 09:34
Příspěvky: 162

Reputace: +38
Petr píše:
Maitri píše:
Buddhisté následují Buddhu, křesťané Krista..
Můžeš s Buddhou nebo s Kristem osobně komunikovat? Můžeš se jich na něco zaptat a dají ti odpověď?

Já bych nic nemazal, třeba někdo v budoucnu naváže a budeme pokračovat, je to zajímavý téma. Tedy otázka zůstává, o čem hovoří křesťanství a o čem budhismus?



Já můžu mluvit jen trošku o Kristu. Ten ti odpověď dá. Ale často se do toho stádia nedostaneš bez milosti Mistra..

A pokud jsi křesťan, tak křesťanství je tak nějak celé o principu následování..


Hodnocení: 0
čtv 25.06.2015, 12:54
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 140 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz