Na hlavní stránku  
Právě je pon 17.06.2024, 17:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
:fruit: Krásně nám to v teplíčku dozrává, začínají vinné hody. Jako první odrůdy Portugal, Festivalnyj, Prim. A budou další. :-)


Hodnocení: 0
stř 22.08.2012, 11:51
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
Petr píše:
:fruit: Krásně nám to v teplíčku dozrává, začínají vinné hody. Jako první odrůdy Portugal, Festivalnyj, Prim. A budou další. :-)

jojojo, obávám se, že letos opět zvládnu během podzimku obměnit krev burčákem... :dance:
minulý rok se mi to téměř podařilo, a JAK jsem byla v zimě zdravá :clapping:


+Petr Hodnocení: +1
stř 22.08.2012, 15:35
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
:-) Jo taky to vidím na burčák. Sníst asi nezvládneme, po loňským pomrznutí konečně pořádná úroda.


Hodnocení: 0
stř 22.08.2012, 16:23
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
aha, to je vaše vlastní víno. Tak to se tě budu moct ptát na rady ohledně pěstování, jestli tu ještě budeš tak za dva tři roky :-)
Myslím tady na fóru. Aby to nevypadalo, že bys měl být na věčných pastvinách :hyper:


Hodnocení: 0
stř 22.08.2012, 16:28
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Do věčných lovišť ani pastvin se nechystám, tolik toho vína zas nebude. A pokud bude stále se co dovědět, budu i tu.


Hodnocení: 0
stř 22.08.2012, 16:46
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Zatím mým oblíbencem je modrý portugal. Je to moštová odrůda, tedy sladká se spoustou cukru, na jídlo chuťově naprosto vynikající. Jen až budu sázet v trochu studenějším klimatu tak nevím zda bude ta pravá. Při pomrznutí regeneruje hůř než ostatní odrůdy, tvoří méně pupenů a hůř obráží ze starýho dřeva. Výborně roste, snáší dobře sucho a má pravidelně velkou úrodu.


Hodnocení: 0
čtv 23.08.2012, 08:59
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
Budu mít zahradu ve středočeském kraji u Kladna, tak nevím, jak se tam vínu povede. Asi by to chtělo nějakou odolnější odrůdu. Hlavně ať je červená, bílé hrozno si pěstovat nechci. Vinná réva je to jediné, co můj táta neuměl, já se to chci naučit. Chceme to k přímému konzumu, případně kdyby se urodilo víc (:-) , tak udělám šťávu a v nějaké sklenici se pokusím o burčák... ten miluju... minulý rok jsem dokonce dala burčák z višní, a druhá lahev byla z černého rybízu. Mňam.
Podle toho, co tam všechno chci pěstovat, nebude místo ani na cestičky :ok:


+Renáta Hodnocení: +1
čtv 23.08.2012, 09:08
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Réva je strašně snadná na pěstování, musí se jen každoročně stříhat, je mnoho způsobů řezu. Nejlíp je ponechat jen jeden loňský prut a vyvázat ho vodorovně. Ale můžeš v podstatě jak se ti zlíbí, na konci zimy a nejít do starýho, jinak vykrvácí. Plodí když je řádně vyhnojená, ne moc dusíkem.
U Kladna bych šel klidně do portugalu ale jsou i stolní na jídlo. Jen z nich asi neuděláš burčák, musela bys doslazovat.
Chystám se do studenější lokalitky, taková hádám mrazová kotlinka v lesích cca 420 mnm.


Hodnocení: 0
čtv 23.08.2012, 09:33
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Jo a důležitý, bez stříkání to nejde, jdou na to plísně. Ani rezistenthí odrůdy neodolají, jen na bílý prim mi vůbec nic nejde.


Hodnocení: 0
čtv 23.08.2012, 09:39
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
díky za rady. už to zkouším u skorotchýně na zahradě, ale oni mají révu na špatném místě. Naopak mají prostor přímo pro vínko zrozený, tam však dali květinový záhonek. Nemůžu jim to tam organizovat, ale aspoň vidím, co je špatně a tím se učím.
Ty výhony se střihají přímo u kmínku? Jak těsně? Budu si muset něco najít na netu...
Představovala jsem si, že budu mít víno u jižní zdi domu, kde na něj bude i hezký pohled z terasy. Jsem asi divná, nemusím totiž mít stálezelené keře typu tůjí a pod. Zimní zahrada s kresbou opadaných stromů a keřů mi připadá víc krásná a dekorativní, než plný dvorek bezúčelných keřů, které má úplně každý...


Hodnocení: 0
čtv 23.08.2012, 10:12
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Tůje bych si k domu taky nedával, smrdí to, tůje patří na hřbitov. :mrgreen: Ze stálezelenýho mám bambusy.

U vína jde spíš o počet pupenů na keř, ten vyživí tak dvě tažně. Tzn dva celý dlouhý pruty, spočítej si pupeny. Dnes to vinaři pěstují na jeden kvůli kvalitě. Dříve nechávali až čtyři kvůli množství. Záleží i na velikosti keře. Půjč si v knihovně knihu Moderní vinař, je to z 80-tých let. Kdyžtak zjistím i autora.

Stříhaný na hlavu nechávám jeden dva pupeny z výhonu, ale ne ze všech. Na tažeň se nechá jeden loňský prut a z druhýho dva pupeny.Ten starý se upálí úplně.


Hodnocení: 0
čtv 23.08.2012, 10:52
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
dík. Knížku si obstarám. Tůjím a jim podobným říkám hřbitovní užírači živin. Ať se jdou krmit z nebožtíků... přesně jsi to vystihl, jen jsem nechtěla být drsná, ono jich hodně lidí má v zahradě :roll:


+Petr Hodnocení: +1
čtv 23.08.2012, 11:05
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Moderní vinař
Dohnal, Kraus, Pátek
Státní zemědělské nakladatelství, 1975


+Lenuška Hodnocení: +1
ned 26.08.2012, 20:49
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Phoenix

Zajímavá stolní odrůda, chuťově mi trochu připomíná dýni. Bílý hrozny, zcela mrazuvzdorná, rezistentní - téměř na ní nejdou plísně. Vděčnej keřik. Úroda pěkná.


Hodnocení: 0
ned 26.08.2012, 21:54
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno

Registrován: úte 21.02.2012, 00:17
Příspěvky: 254

Reputace: +84
To Lenka

Kde u |Kladna to budes mít,? (prijedu okusovat )))

Kladno je dost vysoko 400-440 n.m vysky to souvisi s podnebim
hodne pomuze kdyz je za vinem z jizni strany zed, ci hromada kameni ( proste tepelny akumulator )
to to pak roste samo )))

_________________
nejhorší způsob smrti je smrt z vyděšení ))


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 00:46
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
právě že plánuju dát víno k jižní zdi domu. To by se mu mělo dařit. Bohužel zahrada není tak velká, jak bych si představovala, ale když si to člověk rozmyslí, tak se dá něco vypěstovat. Martin už teď skučí, že by chtěl mít aspoň malinkej trávníček. Tak když bude hodnej... (:-) ne-é, musí to trochu lahodit oku, takže něco zeleného šlapacího tam bude. >:-)
Už se k nám těší víc lidí, máme v rodině dvě malé děti, které budou taky jezdit na okus, tak jsem zvědavá, jestli se mi podaří všechny uspokojit:-))) Zahrada je u Stehelčevsi.
Známí a přátelé mají mnohdy větší zahradu než my, ale nic tam nepěstují. To mi přijde jako hřích. Snad je nakazím, už jsem je nakazila - né, chorobou né!!! :mrgreen: - ale zařazují víc zeleniny.


+Petr Hodnocení: +1
pon 27.08.2012, 08:22
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Jo víno je do malý zahrady pěkný, je to zároveň dekorace.

Z červenýho máme ješté svatovavřinecký a rulandu modrou. Rulandský je takovej nerost a moc toho neurodí, ale zato jsou hrozny výborný kvality. Je spíš pozdnější. A je to asi nejmrazuvzdornější modrá odrůda. Celkově je otužilejší už jen ryzlink rýnský. Nejdou na něj ani moc choroby.
Svatovavřinec roste dobře, v zimě někdy pomrzá. Hrozny pěkný ale neni jich mnoho. Taky má tuhý listy jakžtakž odolný chorobám.


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 08:36
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Dalším mým oblíbencem je Prim. Je to bílý stolní, ranný, ani jednou zatím nepomrzlo a nádherně roste. Dělá i 3 m dlouhý výhony. Další výhodou je odolnost plísním, je to jediný víno opravdu rezistentní. Alespoň z toho co máme na zahrádce.


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 11:19
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno

Registrován: úte 21.02.2012, 00:17
Příspěvky: 254

Reputace: +84
Lenuška píše:
právě že plánuju dát víno k jižní zdi domu. To by se mu mělo dařit. Bohužel zahrada není tak velká, jak bych si představovala, ale když si to člověk rozmyslí, tak se dá něco vypěstovat. Martin už teď skučí, že by chtěl mít aspoň malinkej trávníček. Tak když bude hodnej... (:-) ne-é, musí to trochu lahodit oku, takže něco zeleného šlapacího tam bude. >:-)
Už se k nám těší víc lidí, máme v rodině dvě malé děti, které budou taky jezdit na okus, tak jsem zvědavá, jestli se mi podaří všechny uspokojit:-))) Zahrada je u Stehelčevsi.
Známí a přátelé mají mnohdy větší zahradu než my, ale nic tam nepěstují. To mi přijde jako hřích. Snad je nakazím, už jsem je nakazila - né, chorobou né!!! :mrgreen: - ale zařazují víc zeleniny.


Stehelčeves dobrá ves )))

ano ted je desna moda okrasnych zahrad , jsou tu vsude v okoli ,,,thuje,,,borovice...smrky ))))))))) a hlavne travniky ....
ja uz to lehce prehodnotil a ted je prioritni otazka dalsiho vysevu: da se to sezrat?? )))
dokonce jsem prikoupil parcelu vedle s tim ze tam udelam takovy maly kolchoz ))
tak si pak muzes udelat vylet na kole neco ukousnout )

_________________
nejhorší způsob smrti je smrt z vyděšení ))


+Petr Hodnocení: +1
pon 27.08.2012, 11:27
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
Přijedu třeba jen na pokec a čumendu, Jardeur. Kde jsi? Jo, o druhém pozemku taky uvažuju, ale vzhledem k tomu, že je to zasíťovaná parcela, tak je to děsně drahé. A navíc už je prodaný, musela bych asi přeplatit... :-(

Petře, bílé sadit nechci, poraď nějaké červené, se kterým máš dobrou zkušenost. Taky to chci zasadit tak, aby dozrávalo vínko postupně...


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 11:33
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno

Registrován: úte 21.02.2012, 00:17
Příspěvky: 254

Reputace: +84
Lenuška píše:
Přijedu třeba jen na pokec a čumendu, Jardeur. Kde jsi? Jo, o druhém pozemku taky uvažuju, ale vzhledem k tomu, že je to zasíťovaná parcela, tak je to děsně drahé. A navíc už je prodaný, musela bych asi přeplatit... :-(

Petře, bílé sadit nechci, poraď nějaké červené, se kterým máš dobrou zkušenost. Taky to chci zasadit tak, aby dozrávalo vínko postupně...


hehe sem na lánech,,cili cyklistuv raj ))))
a taky sem koupil zasitovanou,,,aby mi tu uz nic nepostavily ))) radsi ,,preci jen mam rad jisty odstup ))

holt drahe to je, no ,,ale zase na to vidis ..
a sad si udelam na ostrove,tam je mista dost

_________________
nejhorší způsob smrti je smrt z vyděšení ))


+Lenuška Hodnocení: +1
pon 27.08.2012, 11:38
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Nojo, vím, bohužel ohledně červenýho moc sloužit nemůžu, máme jen ty tři odrůdy tak alespoň píšu co vím o bílým. Třeba se to někomu bude hodit. :-)
Osobně bych u Kladna šel do portugalu pokud to nebude vyloženě mrazový údolí. I když hůř obráží. Ale pravda, chce to namixovat ranný i pozdní aby to dozrávalo postupně

S těma jehličnanama, taky to nechápu, ty se do malých zahrad nehodí, zabírají prostor. Chce to něco "průhlednýho".


+Lenuška Hodnocení: +1
pon 27.08.2012, 11:45
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno

Registrován: úte 21.02.2012, 00:17
Příspěvky: 254

Reputace: +84
Petr píše:
Nojo, vím, bohužel ohledně červenýho moc sloužit nemůžu, máme jen ty tři odrůdy tak alespoň píšu co vím o bílým. Třeba se to někomu bude hodit. :-)
Osobně bych u Kladna šel do portugalu pokud to nebude vyloženě mrazový údolí. I když hůř obráží. Ale pravda, chce to namixovat ranný i pozdní aby to dozrávalo postupně

S těma jehličnanama, taky to nechápu, ty se do malých zahrad nehodí, zabírají prostor. Chce to něco "průhlednýho".


proste moda )) ma to sousek , musim to mit taky ))) co s tim budou delat za 10 let nechapu ))))

asi si tu zalozim obchod s tujema ))jen soused jich nakoupil 80ks po 300kč)))

_________________
nejhorší způsob smrti je smrt z vyděšení ))


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 11:50
Profil

(Lenka)
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 18.04.2012, 20:25
Příspěvky: 900

Reputace: +839
jardeur píše:

hehe sem na lánech,,cili cyklistuv raj ))))

tak to jsme sousedi...třeba jednou časem na to kolo směrem k Lánům dojde...
jinak placka je pro mne spíš za trest, já ráda překonávám kopce :mrgreen:

Ty tůje by si mohli množit sami, není to až taková věda. Když už je chtějí...


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 11:53
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno

Registrován: úte 21.02.2012, 00:17
Příspěvky: 254

Reputace: +84
Lenuška píše:
jardeur píše:

hehe sem na lánech,,cili cyklistuv raj ))))

tak to jsme sousedi...třeba jednou časem na to kolo směrem k Lánům dojde...
jinak placka je pro mne spíš za trest, já ráda překonávám kopce :mrgreen:

Ty tůje by si mohli množit sami, není to až taková věda. Když už je chtějí...


tak za lánama placka jaksi konci a zacina utrpeni,,,je tu prevyseni klidne 250 m )) a nekolikrat za sebou jestli chces )))
vetsina lidi co se doplazi od krivoklatu omdli v mistni hospudce

ja taky rad prekonavam vysky ))) ale s plynem zarazenym do palubky a kniplem v ruce ....))))))))))

_________________
nejhorší způsob smrti je smrt z vyděšení ))


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 12:03
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Stehlčeves, koukám 270 m.n.m., tam se bude vínu dařit.

Jedno červený bych měl, ale jen červený ne modrý hrozny - víno je potom růžový. Festivalnyj - moštový, ranný, úroda vydatná a chuťově výborný. Je i dobře mrazuvzdorný, nepomrzá, rezistentní i když ne zcela.
Má jen jednu nevýhodu, je poněkud náročnější na vodu. U nás na jaře vyrazí pěkně, vykvete ale když příjde sucho tak se zarazí v růstu a někdy schazuje listy. Ale máme tam hodně sucho, jižní svah a jižní strana domu. Navíc jílovitá zem ve který víno nekoření do hloubky. To je další důležitý parametr, víno chce prodyšnou zem a jen v ní pustí kořeny do hloubky a najde spodní vodu. V jílovitý živoří a za dlouhýho sucha žloutne a shazuje listy.


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 12:25
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Jinak, přeci jen se musím zastat tůjí. Na chatu jsme je taky dali, je tam velká zahrada kterou bylo potřeba opticky ohradit - kolem jsou pole . K tomu byly tůje ideální. Navíc je to na kopci na větru takže nevadí že nevoní tak jako borovicovitý. Tady uplatnění mají.

Ovšem má to nevýhodu že teď jdou na hrušky choroby - nějaká rez. Tůje je prý mezihostitelem. :(


Hodnocení: 0
pon 27.08.2012, 12:30
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Další zajímavá odrůda je Malverina. Je to kříženec snad s americkou révou ale chuťově dobrá, drží kyselinku i když je sladká. Bílá, spíš pozdní, drobný kuličky ale při hnojení dává obrovskou úrodu. Bezvadně mrazuvzdorná a téměř rezistentní. Díky mezirodovýmu křížení má pro víno netypický tvar listu.

Dobrá pozdní odrůda je taky rulanda bílá. Chuťově výborná, odolná mrazu a docela i chorobám. Nemá žádnou příbuznost s rulandou modrou, jen původní oblastí pěstování.

O rulandě modrý jsem psal, snad jen že s ní počítám do studený lokality. Ovšem nutno počítat s tím že moc neroste a neplodí. Má pěkný dekorativní listy, zvlášť mladý jsou bíle ochmýřený.

Celkově nejotužilejší odrůda by měl být Hibernus - je to jakási forma ryzlinku rýnskýho. Ryzlink rýnský by měl snášet mrazy minimálně -25°C bez jakýhokoliv poškození. Z pěstovaných odrůd má nejblíž k plané révě. Je kyselý ale pozdní sběry dávají ta nejlepší vína ze všech odrůd.

Co se naopak neosvědčilo:

Muller Thurgau - je mimořádně choulostivý na plísně, peronospora či co, nevyznám se v tom. Úplně to ničí listy i když se stříká kuprikolem.

Krystal - jakožto kříženec s amurskou révou je někdy uváděn jako nejotužilejší odrůda. Tahle informace vznikla asi záměnou odrůd, je naopak velmi choulostivý na zimní mráz, pomrzá každoročně. Zatím regeneruje ze starýho dříví. Mám potvrzenu jeho choulostivost i od jiných pěstitelů.

Svatovavřinecké - oproti údajům z literatury pomrzá, i když v Praze při pěstování na hlavu to není na škodu, pruty se stejně stříhají tak je jedno jestli pomrznou.

Howgh.


+Lenuška Hodnocení: +1
pon 27.08.2012, 15:45
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno

Registrován: úte 31.01.2012, 11:38
Příspěvky: 1100
vitarián dosažený půst 14 dnů dosažený půst 21 dnů
Reputace: +733
Sused mi dal cez víkend pár strapčekov samoroďáku - teda, bolo dobre dozreté to hrozienko, chutné. Ono je také zvláštne, hrubšia šupka a pevné, akoby rôsolovité hustejšie vnútro. A nie je chúlostivé, ničím ho nestrieka.


Hodnocení: 0
úte 28.08.2012, 21:11
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Víno
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
První burčák vesele bublá a voní, nejdřív pár hodin nic a pak se rozjel jako o závod. Moštoměr ukázal třináctku, tak sem trochu přisladil na 22.


Hodnocení: 0
čtv 30.08.2012, 13:11
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz