Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 21:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Kde děláme při půstu chybu?

Registrován: stř 28.03.2018, 17:22
Příspěvky: 5
Bydliště: Praha

Reputace: +2
Chtěla bych vás poprosit o radu týkající se půstů.
Já i můj manžel držíme půst, každý po jinak dlouhou dobu, ale oba za stejným účelem, abychom byli zdravější a cítili se lépe.
Asi před dvěma roky jsme začali měnit naše stravovací návyky a pomalu se začali o půsty zajímat. Oba se snažíme držet jednodenní půst každý týden. Manžel dvakrát týdně, k tomu ještě čas od času zařadí třídenní půst a dvakrát do roka sedmidenní. Já jsem kromě těch jednodenních držela minulý rok dvakrát sedmidenní.
U manžela je problém, že očekával, že se mu celkově zdravější stravou a pravidelnými půsty zlepší zdravotní stav. Bohužel vyšší tlak a cholesterol je stále stejný, i když jde na odběr krve ihned po sedmidenním půstu. Já zdravotní potíže nemám, ale vadí mi, že mě při jednodenním půstu hrozně bolí hlava a nemám žádnou energii. Při těch sedmidenních jsem byla také hrozně unavená, nikdy se nedostavil žádný příliv energie, o kterém jsem všude četla.
Nevím, co děláme špatně. Jsem přesvědčená, že jsou půsty prospěšné, jen nevím, proč se po nich necítím lépe. Ráda bych našla někoho, na koho se mohu obrátit a probrat vše, co se půstů i běžného stravování týká, abychom se posunuli dál. Můžete mi někdo poradit, na koho bych se mohla obrátit?
Děkuji moc


Hodnocení: 0
stř 28.03.2018, 19:57
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Obrátit asi na nikoho, protože každý má jiný názor a bude radit něco jiného. Neexistuje žádný "odborně správný" popis, stejně si to musí každý projít sám a zjistit co mu dělá nejlépe. Člověk není stroj který by fungoval jednoznačně, projevuje se příliš mnoho vlivů. I když se něco praktikuje zdánlivě správně, může to být praktikované za nevhodných podmínek a pak může být efekt i opačný. Např. půsty, ano pročišťují, ale v určitých nevhodných podmínkách způsobí oslabení organismu do kterého se tak snáz dostanou paraziti a také se mohou probudit závislosti na jídle (protože člověk si půstem něco odpírá a pokud má sklon k závislostem, psychika se zaměří na závislou touhu po jídle).

Má rada by byla - nehledejte odbornou pomoc, neexistuje, je to úplně normální že některé věci které mají fungovat dobře tak fungují obráceně. Pokračujte dál tak jak to děláte, máte velmi dobře nasměrováno, a hledejte sami co vám ten stav bude zlepšovat. Nenechte se odradit tím že to nefunguje, je to obvykle jenom zdání. Projeví se např. i to, že člověk zapomíná - nějaká věc ho přestane trápit a on po čase na to zapomene a pak se mu zdá že se nic nezlepšilo. A také nevíte jak by se stav zhoršil bez toho co děláte. I udržení stavu beze změny bývá výhra. Vsadil bych se že pokud přestanete půstovat a přejdete na horší stravu, tak stav se začne rychle zhoršovat - to je dobrý důkaz že to funguje.

Vyšší tlak by se měl zlepšit až po 10 dnech půstu (i u mé ženy to tak bylo), 7 dnů se ještě moc neprojeví.

U jednodenních půstů se hodně projevuje strava před půstem. Při nevhodné stravě (např. pečivo) může být při půstu velká žízeň a bolesti hlavy (=projev zatoxikovaného organismu). Může být dobré zkusit si den před 1-denním půstem stravu jen o syrové zelenině. Jestli bude hlava bolet i při tom přípravném dni o zelenině, je silná intoxikace a měla by být nejdříve očista zlepšením stravy.


+detox Hodnocení: +1
stř 28.03.2018, 20:27
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?

Registrován: stř 28.03.2018, 17:22
Příspěvky: 5
Bydliště: Praha

Reputace: +2
Děkuji, Vaše rada mě uspokojila. Máte pravdu v mnoha věcech. Půsty jsem na čas přerušila a po čase jsem se začala cítit hůře, tak jsem je opět zavedla. Nicméně i tak jsem měla pochyby, zda konám správně. Asi změním postní den. Zatím jsem dodržovala pondělí - právě po víkendu, kdy si ráda užiji dobré jídlo a přiznám se i sladkosti. Přes týden je pro mě mnohem snazší jíst zdravěji a méně (i když ty sladkosti....). Doufám, že se časem dopracujeme k ještě lepším stravovacím návykům i během ostaních dní a půst si budu více užívat.


+Panda Hodnocení: +1
stř 28.03.2018, 21:07
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?

Registrován: stř 28.03.2018, 17:22
Příspěvky: 5
Bydliště: Praha

Reputace: +2
Během posledních let jsem postupně přestala jíst omáčky, smažené, hodně zřídka si dám maso, brambory. Vůbec mě to neláká. Neumím si ale momentálně představit, že bych svůj jídelníček odlehčila od ostatních požitků, jako třeba od pečené zeleniny, kterou zbožňuji, jogurtu a tvarohových pomazánek, ryb, občasné skleničky vína apod. Každý den se těším na dopolední krajíček našeho pečeného chleba. Jídlo si opravdu vychutnávám a je to potěšení. Snažím se jíst zdravě, což pro mě představuje i upravená zelenina, těstoviny a rýže a další potraviny. Jak člověk dojde k tomu, že mu tohle nechybí?
A jak se dopracuje k tomu, že si užívá dlouhé půsty bez jídla. Nebojím se hladu, ten sedmidenní byl bez problémů, ale chuť jsem měla neskutečnou. Je to o vůli a o tom, co se mi honí hlavou, o přestavě, že když se oblíbených potravin vzdám, tak že o něco přicházím, nebo jde o fyzickou závislost spojenou s jídlem?


Hodnocení: 0
stř 28.03.2018, 23:58
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Když si člověk aktuálního stavu užívá a je vnitřně spokojený, tak je vše v pořádku. Neměl by hledět na nějaké "mělo by se...". Životní vývoj si sám zařídí co je potřeba. Když je něco špatně (např. psychika v nerovnováze) a je potřebná změna, tak přivodí např. nemoci či touhu jít někam dál. Duše tu chce být v určitém stavu a když je vše v souladu, tak je vnitřní spokojenost, která se projeví i fyzickým zdravím a může to být i při zdánlivě nevhodné stravě. Smyslové požitky přestanou chybět když se duše jimi už přesytí a chce poznat zas něco nového. Není to věc vůle. Vůle vlastně neexistuje. To co se jí označuje znamená soupeření touhy po nějakém jiném stavu a překážek stojících v cestě. Když je silná touha, překoná překážky. Nedostatečná vůle znamená že buď není dost silná touha nebo překážky jsou nad její síly. Lidé kteří si půstů užívají tak prožívají příznivé účinky půstů, zbavení se negativních projevů spojených se zátěží jídlem. Pokud k těmto stavům nedochází, tak duše ještě netouží po změně, užívá si více aktuálního stavu a při pokusech o půsty přivádí negativní projevy které mají od těchto pokusů odradit. Až bude duše chtít změnu a jít dál, tak např. přivodí nemoci které mají být hnacím motorem k překonání překážek. Nebo jen zvýší touhu, projeví se touha po půstech (jako prostředek duchovního růstu), pak začnou mizet požitky z jídla a půsty se stanou snazší. Signálem že ta touha po změně přichází je už to, že se člověk pokouší o půsty, zřejmě bude následovat postupná ztráta užívání si smyslových požitků a snazší průběh půstů.


+Wewe, +detox Hodnocení: +2
čtv 29.03.2018, 08:59
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?

Registrován: stř 28.03.2018, 17:22
Příspěvky: 5
Bydliště: Praha

Reputace: +2
Děkuji Vám. Ani nevíte, jak potěšující Vaše odpověď je. Před dvěma lety jsem se rozhodla, že můj život potřebuje změnu. Našla jsem si dobrou duši, u které jsem byla na několika sezeních a vyřešila minulost. Pak jsem se chtěla vypořádat se současností, odbývala jsem se a to bylo špatně. Pročítala jsem různé zdroje, až jsem narazila na knihy paní Strnadlové a to mě dorazilo. Vnitřně jsem hrozně bojovala s tím, zda ten úžasný voňavý pestrobarevný oběd, který manžel připravil, sníst, nebo odmítnout, protože podle paní Strnadlové to přece není to správné pro náš organismus. Po dvou měsících jsem to definitivně hodila za hlavu s tím, že mi tenhle vnitřní boj nedělá dobře a hledala jsem jinou cestu. Začala jsem chodit na jógu a trochu o sobě přemýšlet. Pak jsem došla k půstům. Začala jsem být o něco spokojenější, nicméně stále mi v hlavě hlodaly otázky, jestli pro sebe nedělám málo, když nejsem připravena vzdát se oblíbených potravin - obilovin, masa, upravených potravin, kávy, vína. Možná, že to vnitřně odmítám proto, že mám pocit, že na mě ze všech stran útočí informace, že když nejsem zrovna vegetarián, vegan, nejím vše BIO apod., tak žiji špatně.
Vaše odpověď je velmi uklidňující. Ještě si ji párkrát přečtu a zamyslím se nad tím.


+Panda Hodnocení: +1
čtv 29.03.2018, 11:37
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?

Registrován: stř 28.03.2018, 17:22
Příspěvky: 5
Bydliště: Praha

Reputace: +2
Vaše ráda ohledně stravování před půstem se osvědčila. Sice nejím syrovou zeleninu a ovoce celý den (snídaně a oběd zahrnuje i ostatní potraviny), ale odpoledne a navečer se tím řídím. A funguje to. Hlava mě nebolí. Děkuji za cennou radu.


Hodnocení: 0
pát 13.04.2018, 14:21
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?

Registrován: pon 14.05.2018, 07:40
Příspěvky: 1

Reputace: 0
Dobrý den,

měl bych dotaz. Před 9 dny jsem dokončil 21 denní půst. Jsem tedy již 9 den na návratovce a stále mi klesá váha a navíc jsem ještě za celou tu dobu nebyl ani na velké. Jsem z toho už trochu nervózní.
Je to normální ?

Předem děkuji za odpověď


Hodnocení: 0
pon 14.05.2018, 07:53
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Takhle v půlce návratovky už je na zváženou zda návratovka není moc přísná a množství stravy malé. V této době už by se měl pokles váhy tak nějak zastavovat a ke konci návratovky už pomalu přibírat.


+Wewe Hodnocení: +1
pon 14.05.2018, 20:53
Profil Zobrazit autorovy stránky

(moderátor)
 Odkaz na příspěvek Re: Kde děláme při půstu chybu?
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 05.10.2017, 13:34
Příspěvky: 252
breatharián dosažený půst 40 dnů
Reputace: +228
fíla píše:
Dobrý den,

měl bych dotaz. Před 9 dny jsem dokončil 21 denní půst. Jsem tedy již 9 den na návratovce a stále mi klesá váha a navíc jsem ještě za celou tu dobu nebyl ani na velké. Jsem z toho už trochu nervózní.
Je to normální ?

Předem děkuji za odpověď


Co přesně jíš? Máš už i ovoce?


Hodnocení: 0
úte 15.05.2018, 14:07
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: AhrefsBot [Bot] a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz