Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 14:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Re: Časté dlouhodobé půsty. Cesta ke zdraví, nebo k invalidi

Registrován: sob 04.11.2017, 08:58
Příspěvky: 104

Reputace: +37
GreenApple píše:
Presne si to napisal Zdenku. Nenechat sa oj... :) Ty sa snazis zavriet oci a vypnut mysel. Ja si osobne myslim, ze to ide aj s otvorenymi ocami a logickym usudkom a SRDCOM. Pravda nepozna rozpor, tieto zlozky nie su v rozpore. Len tak dosiahneme komplexne poznanie. Nie tym, ze si vypnem mysel, zavriem oci a zatvrdim srdce. Neviem tak to citim ja. Moj pocit moja cesta. Chapem, ze ked chcem pocut sepot musim vsetko stisit, aby bol pocut. Jo preco nie. Kazdy extrem, potom zanedbava dalsie zlozky. Uplny materialista co cely svet vnima cez hmotu a clovek je len stroj zlozeny z hmoty, jogin s vysychajucou koncatinou, čakra master co uz len ladi čakry a zivot ide nejak mimo, ktory sa odpaja od sveta a . Uleteny snilek, ktory realitu nahradil iluziou a bludom (spoznas to podla toho, ze v realite je mimo, na peniazoch, rodine, priateloch a pod...). Je to vsetko o ten uz tolko krat spominanej ROVNOVAHE a balance.

Jj ako pises. Vela mudrosti je napr. v ludovych porekadlach (lidovych rceni). Reči sa vedú a chlieb sa je. Alebo bez práce nie su koláče. Alebo mysliet znamená hovno vedieť. (evidentne LEN mysliet a kecat nestaci) :)

Som zastancom integralneho poznania. Meditacia, rozum, cit, oci a dalsie a tieto nie su v rozpore, potom mozeme povedat, ze sme sa dotkli "PRAVDY". Vtipne je, ze to v skutocnosti moze byt jedno a to iste v roznych oktavach. Tak to nejako vidim ja, z mojeho uhlu pohladu. Neda sa to poriesit v rychlokurze osvietenia s 25% zlavou pod vedenim guruho, ani v style snadno a rychle. Je to celozivotna cesta skladania mozaiky a obrazu a snad to dame uz tomto kole, alebo snad v nejakom dalsom ... Ty mas kusok pre mna, ja mam dalsi kusok pre teba a vo vzajomnej interakcii sa obohacujeme ako zberatelia znamok.

Tak souhlasím, zhruba, tak nějak, možná i bychom dospěli k plné shodě, další diskuzí. Ale je třeba si uvědomit, že je to jako diskuze při kávičce nad mapou o nějaké Tramtárii. "Hmm, tak vidím, že jsi byl také v Tramtárii", můžeme si přikyvovat uznale:). Ale je třeba zůstat bdělý, tj. nezaměňovat vzpomínky či úvahy o Tramtárii při kávičce nad její mapou s Tramtárií samotnou. Protože takhle se cesta do Tramtárie nikterak a v žádném v takovémto případě realizovat nemůže, byť by mysl velice ráda nad tím – s její hravostí a imaginací – oko zamhouřila a cestu takto "realizovala".

Jak už jsem asi někde psal, hínajánový (tj. třeba barmský) buddhizmus je v buddhistickém světě považován za taknějak méněcenný, taková cesta pro blbé, byť tedy také teda buddhizmus. Ale co jsem se setkával s představiteli mahájánového či vadžrajánového (tj. dle sebe vůbec nejvyššího) buddhizmu, tak mě nikterak vnitřně neoslovili, připadali mi jako běžní lidé, s jejich ctnostmi i nectnostmi. Tak nač to všechno? Moje mysl byla v duchovních tématech vytrénovaná, hltal jsem moudré (nejen buddhistické) knihy, a když jsem s barmskými mnichy diskutoval, nebylo pro mě žádným problémem mít navrch, logicky jim jejich názory vyvracet, vyhrávat. "Hmm, western thinking", pokyvovali uznale hlavou, a nemysleli to nikterak ironicky, bylo vidět, že to myslí upřímně. A já jsem skutečně pravdu měl, nevím, proč bych měl na svých názorech něco měnit. Ale kdyby moje mysl nebyla shodou "okolností a náhod" oklamána, no tak bych usoudil, že to jsou sice vznešení a milí lidé, ale jejich cesta nikam moc nevede (jak si to ostatně myslí celý okolní buddhistický svět). Rozhodně bych mezi nimi čtvrt roku nevydržel a odjel bych. A tak bych tedy nejspíše skončil sebevraždou, nebo se – jako jeden můj tehdejší kámoš – uchlastal (doslova) k smrti. Tak k čemu by mi všechny moje tehdejší znalosti byly?

Proto píšu o "temné straně vesmíru":). Která je mimo dosah naší mysli a se kterou tudíž nemůžeme dělat absolutně nic. "Nediv se, že jsem ti řekl: Musíte se narodit znovu. Vítr vane, kam chce, jeho zvuk slyšíš, ale nevíš, odkud přichází a kam směřuje. Tak je to s každým, kdo se narodil z Ducha." (Jan 3, 7-8).


Hodnocení: 0
sob 24.02.2018, 08:13
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Časté dlouhodobé půsty. Cesta ke zdraví, nebo k invalidi

Registrován: sob 04.11.2017, 08:58
Příspěvky: 104

Reputace: +37
GreenApple píše:
ja uz neviem kde som to cital, ani zdroj pozriem dohladam. Pocas dlhodobeho hladovania sa metabolizmus nastavi tak, ze dokaze syntetizovat aminokyseliny zo vzdusneho dusika (je ho docela slusne mnozstvo vo vzduchu). Po postoch 21 dni som ubytok svaloviny vratil velmi rychlo (dva tri mesiace), ale fakt je, ze ani jeden den som nebol bez cvicenia, behu, prechadzky do kopca apod. Dokonca mam pocit, ze som este nabral aj nieco naviac.

Nejspíš nějaká taková studie o syntéze aminokyselin ze vzdušného dusiku, která by splňovala nějaká minimální vědecká kritéria, existovat nebude (viz jak dopadl Michael Werner, který se nechal jako breatharian testovat v pražském IKEMu).

A pak je nebezpečí, že mysl snadno propadne sebeklamu, viz Lyra.


Hodnocení: 0
sob 24.02.2018, 08:19
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Časté dlouhodobé půsty. Cesta ke zdraví, nebo k invalidi
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09.02.2014, 01:07
Příspěvky: 145
pestrá strava dělená strava ájurvéda dosažený půst 21 dnů
Reputace: +82
Zdeněk píše:
GreenApple píše:
ja uz neviem kde som to cital, ani zdroj pozriem dohladam. Pocas dlhodobeho hladovania sa metabolizmus nastavi tak, ze dokaze syntetizovat aminokyseliny zo vzdusneho dusika (je ho docela slusne mnozstvo vo vzduchu). Po postoch 21 dni som ubytok svaloviny vratil velmi rychlo (dva tri mesiace), ale fakt je, ze ani jeden den som nebol bez cvicenia, behu, prechadzky do kopca apod. Dokonca mam pocit, ze som este nabral aj nieco naviac.

Nejspíš nějaká taková studie o syntéze aminokyselin ze vzdušného dusiku, která by splňovala nějaká minimální vědecká kritéria, existovat nebude (viz jak dopadl Michael Werner, který se nechal jako breatharian testovat v pražském IKEMu).

A pak je nebezpečí, že mysl snadno propadne sebeklamu, viz Lyra.


MUDr. Vilma Partykova, Hladoveni pro zdravi, cast Endogenni vyziva: "Podle profesora M. I. Volkovskeho dochadzi pri posunu pH vnitrniho prostredi na kyselou stranu k urychleni osvojeni dusiku z ovzdusi. Dusik z ovzdusi spolu s oxidem uhlicitym vyzivuje bunky a zlepsuje biosyntezu bilkovin a jinych latek. ... ktore sa priblizuje fotosynteze rostlin"

Je to docela haluz, v urcitom stave a nastaveni pri poste sa zacne biochemizmus podobat tomu rastlinnemu. Vzdy ma fascinoval tvor CLOVEK, ten duch v nom dokaze nakoniec lietat ako vtak, bezat rychlejsie ako kon, plavit sa cez moria, potapat sa ako ryba, rypat sa v zemi ako krtek a nakoniec este fotosyntetizovat ako strom :). Akoby sme v sebe mali trochu ducha z kazdeho tvora na tejto zemi.


Naposledy upravil GreenApple dne sob 24.02.2018, 14:10, celkově upraveno 3

Hodnocení: 0
sob 24.02.2018, 13:25
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Časté dlouhodobé půsty. Cesta ke zdraví, nebo k invalidi
Uživatelský avatar

Registrován: ned 09.02.2014, 01:07
Příspěvky: 145
pestrá strava dělená strava ájurvéda dosažený půst 21 dnů
Reputace: +82
Zdeněk píše:
Tak souhlasím, zhruba, tak nějak, možná i bychom dospěli k plné shodě, další diskuzí. Ale je třeba si uvědomit, že je to jako diskuze při kávičce nad mapou o nějaké Tramtárii. "Hmm, tak vidím, že jsi byl také v Tramtárii", můžeme si přikyvovat uznale:)

V pohode, kazdy si zoberie co potrebuje a ktora cast mu zapadne. Niekto sa mozno pousmeje, iny sa zamysli, dalsi si kupi mapu alebo knizku a dalsi zvihne prdel a do tramtarie sa sam vyda. :)

Zdeněk píše:
Proto píšu o "temné straně vesmíru":). Která je mimo dosah naší mysli a se kterou tudíž nemůžeme dělat absolutně nic. "Nediv se, že jsem ti řekl: Musíte se narodit znovu. Vítr vane, kam chce, jeho zvuk slyšíš, ale nevíš, odkud přichází a kam směřuje. Tak je to s každým, kdo se narodil z Ducha." (Jan 3, 7-8).

Mysel je iba cast, len dalsi nastroj, ktorym uchopujeme realitu, je to pomocnik a nastroj. Ako noz v rukach kuchara a v rukach vraha ten isty nastroj a uplne rozdielna skusenost. Problem je inde. Podla mna hlbsie. V pohnutke, ktora je hlbsie. Ale nakoniec to dopadlo dobre, dostalo sa ti nakoniec to co ti chybalo niekde hlbsie a co sa snazila mysel zaplnit "mudrovanim". Jo bolo by zaujimave zistit co to bolo. Cakam na tvoj blog. :) Jedeme dal a nech sa ti dari.


Hodnocení: 0
sob 24.02.2018, 14:01
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Časté dlouhodobé půsty. Cesta ke zdraví, nebo k invalidi

Registrován: pon 12.08.2013, 13:51
Příspěvky: 589
vegan
Reputace: +141
Panda píše:
Půst má člověka zatěžovat jen přiměřeně, má být spíš radostí (=osvobození) než utrpením. Pokud při něm příliš trpí, je to znamení že mu může už škodit. Nemělo by se zde používat tlačení silou vůle. Zvířata také půstují dobrovolně při nemoci, protože tělo to vyžaduje, rozhodně k tomu nepoužívají sílu vůle. A to samé platí i pro návratovku - pokud se musí příliš používat síla vůle, je to špatně.

Presne tak. Zvieratá majú pôst úplne spontánne, prirodzene. A akýsi špeciálny návrat k jedlu vôbec neriešia. Majú to tiež úplne prirodzene, neobmedzujú sa. Jediné vodítko je "chcem" alebo "už mám dosť", "už nechcem".


Hodnocení: 0
pát 25.11.2022, 08:04
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Časté dlouhodobé půsty. Cesta ke zdraví, nebo k invalidi
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
I u lidí je půstování při nemoci přirozené - při nemoci se ztrácí chuť k jídlu. Ale je tu jakési falešné přesvědčení "Najez se, abys měl sílu na zdolání nemoci", tak lidi nejsou už zvyklí vnímat tyto přirozené signály těla. :-/


Hodnocení: 0
pát 25.11.2022, 09:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz