Na hlavní stránku  
Právě je pát 20.05.2022, 07:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Dlhší pôst v mladom veku(19r)

Reputace: 0
Ahoj. Som tu nový. Volám sa Lukáš. Mám 19 rokov. Témou pôstu ako toho najúčinnejšieho ozdravného a očistného procesu, či už po stránke fyzickej alebo psychickej, sa zaujímam už nejaký ten rok, alebo dva. Za ten čas som mal možnosť si prečítať a naštudovať viacero webov no najmä portál pust.cz a viacero iných, vrátane pre mňa najdôležitejších príspevkov v diskusiách. Je to jedna z vecí na ktorú som narazil pri ceste životom a doslova mi prirástla k srdcu(zdravá strava, zdravý životný štýl, telo, očisty, pôsty, duchovný život apod.). Naďalej pokračujem v zhánaní tých najdôveryhodnejších informácií týkajúcich sa tejto témy na CZ/SK alebo zahraničných portáloch, aby som získal čo najviac poznatkov a teórie, ktoré sa mi neskôr zídu v praxi. No napriek tomu mám s pôstom veľmi malé skúsenosti a preto predtým než sa pustím do väčších pôstov by som chcel mať predsalen 100%-tnú istotu, že som so všetkým možným čo sa pôstu týka oboznámený a viem čo ma čaká. Mám kvôli tomu pár dotazov čo sa týka osobne môjho prípadu, konkrétne veku a zdravotného stavu, lebo s podobným zdravotným stavom ako mám ja v mojom veku som sa ešte v diskusiách nestretol.

Ako už viete, mám 19 rokov. Na pust.cz je uvedené v kalendári, že by som sa nemal ako 19-ročný pôstit viac ako 7 dní. Chcel by som sa opýtať prečo je tam tento daný limit. Nikde na stránke som to nenašiel. Je to z toho dôvodu, že ľudské telo je v týchto rokoch ešte vo vývine? Ak aj áno, uškodilo by to človeku v takom veku mať pôst dlhší ako daných 7 dní? Pýtam sa z toho dôvodu, lebo síce som mladý človek, no môj zdravotný stav zďaleka nehodnotím ako najlepší. V prvom rade trpím nadváhou(vyše 25kg -> váha 95kg, výška 176,5cm) a nie len to. Už odmalička som bol vykrmovaný či už so strany rodičov, alebo starých rodičov. Veď to poznáte - nikam nejdeš pokiaľ ten tanier nebude prázdny a pod. Čo sa týka pohybu, tak tým, že som bol v podstate odmalička ,,guľatučký" tak sa mi ťažko športovalo, napriek tomu, že šport najmä basketbal ma veľmi baví.

V týchto rokoch to nie je o nič lepšie. Počas puberty som mal dosť silnú formu akné na ktorú som sa postupne liečil najprv rôznymi krémikmi, mastičkami, vodičkami až neskôr keď už nič z toho nezaberalo som sa začal liečiť ,,systémovou" liečbou - čiže antibiotiká menom Roaccutane/Aknenormin, čo sú jedny z najhorších antibiotík na trhu čo sa vedľajších účinkov týka. Bolo to tuším pred dvoma rokmi cca - bral som ich niekoľko mesiacov(vyše pol roka). Stav pleti sa mi síce zlepšil, ale akné ako také zas úplne nevymizlo. Takže si asi viete predstaviť čo za škodu mi to v organizme napáchalo a čo za humus ešte v sebe musím mať v tých tukových zásobách čo už mám na sebe od detstva + k tomu po celý čas varená strava rôzneho druhu. A to nehovorím o ostatných problémoch kt. ma už roky sprevádzajú - najmä to akné úplne nevymizlo(spolu s tým nadmerné mastenie pokožky najmä na hlave - vlasy+tvár), vo vlasovej korunke sa mi tiež robia nejaké pupáky z ktorých sa následne vytváraju akési chrasty, celoročne čiastočne upchatý nos/zahlienenie, svrbenie pokožky pri spotení, obdobné bolesti kolien, bolesti v ľavom podbrušku a iné. Odvtedy po tej ,,liečbe" som si povedal, že to tak už ďalej nemôžem nechať. Síce strava je naďalej z veľkej časti varená(hovorím som nezamestnaný, zatiaľ u rodičov - nemám moc na výber, minimálne keď budem mať trvalé zamestnanie mám v pláne prejsť na vita a čoraz ľahšiu stravu >:-) . Vyhýbam sa čo najviac spracovaným potravinám(Éčkoidným a podobne chemicky založeným a spracovaným), snažím sa redukovať aj pečivo, ak je ovocie/zelenina jem čo sa dá, pijem väčšinou prírodné bylinkové čaje(sypané/sáčkové - nesladené) a čistú vodu, zatiaľ len filtrovanú cez filtračnú kanvicu(keď budem mať možnosť kúpiť destilátor, tak destilovaná bude na dennom poriadku a určite už žiadnu inú piť nebudem, iba ak sem tam nejakú perlivú minerálku).
Čo sa týka pôstu ako takého, ako som hovoril s ním mám fakt minimálne skúsenosti a to - pár jednodňových pôstov, jeden dvojdňový a tuším jeden trojdňový aj to neúplný - a áno priznám sa bez poriadnej návratovky - väčšinou to bolo raw ovocie alebo zelenina(nenaparovaná) popr. zeleninový šalát(inokedy normálna varená strava pri jedničkách).

Taktiež mám skúsenosti s očistou hrubého čreva/celého tráviaceho traktu, ktoré som praktikoval už viac krát a nerobia mi nijaké problémy - klystír/šankaprakšalána.
Momentálne už pár dní držím tzv. ,,Intermittent Fasting Diet" čo v podstate je čiastočné hladovanie na spôsob 16 hodín nejesť, potom 8 hod. okno na jedenie a potom zas 16hod. nejesť. Ževraj je to vhodné na postupné chudnutie(v podstate sa to opiera o teóriu pôstu, že telo je citlivejšie na niektoré látky atp) a overené športovcami a rôznymi ,,fitnesákmi-bodybuildermi". Sú potom aj rôzne formáty typu 16/8 18/6 20/4. Robím to hlavne z toho dôvodu lebo sa skoro vôbec nehýbem(minimálny energetický výdaj), momentálne som nezamestnaný a tak mám minimum bežného pohybu(za to mám ideálny čas na pôst teraz). Snažím sa to aspoň vynahradiť cvičením tzv. tabata metódy+silový tréning (4min. intenzívneho tréningu 3x do týždňa - cvičí sa bez prestávky celé 4 minúty do maximálneho zaťaženia), ževraj to rozhýbe(zrýchli) metabolizmus na 24-36h, no kilá zatiaľ nejak neuberajú a našťastie ani nepriberajú(zatiaľ) no čoraz viac mám pocit, že tej hromady tuku plnej rôzneho humusu a odpadu nazbieraného za tie roky sa zbavím asi iba len dlhším pôstom.

Preto sa chcem opýtať aký máte názor na môj súčasný stav, či by ste mi odporučili aj dlhší pôst ako 7 dní. S pôstom som nemal nejaký problém aspoň nie pri 3-dňovom, a myslím si že mojich vyše 25kg navyše by mi pomohlo na nejaký ten dlhší čas ako 3,7 alebo 15-21 dní :o :D Poprípade nejaké iné alternatívy, kt. napríklad zahŕňajú aj pôst. Hovorím finačne som momentálne limitovaný inak by som už frčal na džúsovom pôste, detoxikoval šťavami a pod. postupne prechádzal na vita (už len z toho že ma takéto ,,experimenty" bavia :mrgreen: ) Viem, že by som sa mal asi postupne pripravovať 1-7 dňovými pôstami podľa kalendára do toho určitého veku(21), no momentálne mám obdobie kedy mám možnosť nabehnúť aj na dlhší pôst. Preto sa pýtam či by to bolo vhodné vzhľadom na môj vek a súčasný stav. Lebo kto vie čo mi môže za ten čas(do toho 21 roku) táto hromada nazberaného odpadu menom tuk ešte spôsobiť. Za dlhý text sa opsravedlňujem, chcel som sa len predstaviť, opísať môj stav a opýtať sa na niektoré veci v ktorých ešte nemám úplne jasno a s ktorými by som nešiel napr. za lekárom. Za akékoľvek rady/názory/tipy/triky budem veľmi vďačný >:-)

Hodnocení: 0
čtv 18.04.2013, 19:20

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Dlhší pôst v mladom veku(19r)

Reputace: +830
Ahoj vítej :-)
z toho co jsem přečetla ti jde o řešení zravotního stavu. Začni 1 denním půstem jednou v týdnu a vždy vzorným návratem ...cvičení nějaké máš ale zařadila bych procházky případně běh kombinovaný s rychlejší chůzí...nebo nordicwalking, dále meditace - koncetrace (poud si četl pust.cz pak inspiraci máš) pokud písmena nepujdou, dej report najdem něco jiného.
3 denní pust pak zařadit až po 3 jedničkách a ten 3 denní bude opět s vzorným návratem ...pokud nezvládneš návrat po 3 dnech půstu do 7 se nepouštěj !!!
to máš tak na měsíc práce...
v prostoru kdy nepůstuješ a nevracíš se by si mohl zkusit jaterní očistu najdeš na webu Jardy Zajíčka zdraví az....je to v souvisloti s pletí a kůží
pokud zvládáš očisty které si vyjmenoval neměl by to být problém ...

no a ted už je to na tobě ... nikam nespěchej nic ti neuteče... pěkně pomalu ...a dej zprávu jak se ti daří... nejlépe založit deníček a psát do něj at máš přehled předevšm ty sám ...
pokud máš ještě dotazy klidně se ptej ;-) tak at se daří

čtv 18.04.2013, 19:51

Reputace: +992
Zdravím. K tomu cos dostal za rady snad jen doplnit - základ je opravdu sport vytrvalostní - běhání nebo ten indiánský (střídat běh s chůzí), cyklistika nebo plavání.

Nepouštěj se do diet typu džusový půst nebo vitariánství. Teď by to pro tebe byla brutální askeze. To až zvládneš i delší půsty, návratovky a startneš čakry. Do tý doby by to znamenalo podvýživu a úplně nový zdravotní problémy. S půstem budeš postupně snižovat potřebu jídla a časem můžeš najet i na vita stravu.

+ABCD Hodnocení: +1
čtv 18.04.2013, 21:53

Reputace: +1215
Jsem stejneho nazoru jako ABCD s Petrem, vitej :-).

čtv 18.04.2013, 21:58

Reputace: 0
Ďakujem veľmi za vaše rady. Pokúsim sa teda na to ísť zľahka aspoň čo sa pôstu týka.

Ohľadne toho športu, skúsim aj naďalej počas týždňa zotrvať na IFD, ktorá mi už teraz po nejakých 3 alebo 4 dňoch pomáha lepšie znášať a tolerovať hlad a taktiež mi slúži ako taká predpríprava na dlhšie pôsty(1-3dni).
viac info o IF --> Intermittent Fasting

Popritom samozrejme zaradím 1dňové pôsty 1x do týždňa so vzorovou návratovkou(po 3 jedničkách skúsim jednu 3 so správnou návratovkou), a skúsim poprípade zvýšiť intenzitu intervalového cvičenia(tzn. viac ako 3x do týždňa), poprípade sa skúsim dokopať k tomu behaniu :mrgreen: a aj tam skôr zo začiatku skúsim intervalový beh, kt. je ževraj výhodnejší aspoň čo sa spaľovania tukov týka(minimálne zo začiatku).

A ak sa nájde čas a trpezlivosť tiež by som veľmi rád zapojil do denného programu meditáciu, ktorú už plánujem dlhší čas praktikovať.

Ak to všetko pôjde pekne podľa plánu, bez nejakých väčších výchyliek a keď zotrvám na tomto režime nejakú dobu a budú aj pozitívne výsledky, tak určite si buď začnem písať denník, alebo po nejakom čase aspoň spíšem moje skúsenosti, pocity a výsledky a podelím sa s vami o ne ;-)

Taktiež ak dosiahnem časom niekoľko 3 a aspoň jednu 7 s poriadnými návratovkami tak určite sa prídem pochváliť a opýtať sa ako teda ďalej :-D

Zatiaľ vám všetkým ešte raz veľmi ďakujem a ak máte aj vy ešte nejaké rady/tipy/triky tak kľudne napíšte, fórum budem aj naďalej sledovať a zháňať ďalšie infromácie a poznatky :study:

Tiež ak aj mne niečo nebude jasné, alebo sa mi niečo nebude zdať počas následujúceho ,,experimentálneho" obdobia, tak sa určite prídem poradiť. Zatiaľ sa majte ;-)

čtv 18.04.2013, 23:30

(Robert)

pestrá strava dosažený půst 21 dnů
Reputace: +49
Ahoj, od vcerajska ma otazka dlhsich postov ako 7 dni zaujima nie v suvislosti s vekom (ja mam 46, byvaly sportovec s chronickou artrozou oboch kolien) ale hlavne v suvislosti nazormi uznavaneho Normana Walkera - nechcem to sem kopirovat aby to nebolo na viacerych miestach, mam to vo svojom denniku.

pon 10.06.2013, 16:36

pestrá strava dosažený půst 21 dnů
Reputace: +66
časťo píše:
Ďakujem veľmi za vaše rady. Pokúsim sa teda na to ísť zľahka aspoň čo sa pôstu týka.

Ohľadne toho športu, skúsim aj naďalej počas týždňa zotrvať na IFD, ktorá mi už teraz po nejakých 3 alebo 4 dňoch pomáha lepšie znášať a tolerovať hlad a taktiež mi slúži ako taká predpríprava na dlhšie pôsty(1-3dni).
viac info o IF --> Intermittent Fasting

Popritom samozrejme zaradím 1dňové pôsty 1x do týždňa so vzorovou návratovkou(po 3 jedničkách skúsim jednu 3 so správnou návratovkou), a skúsim poprípade zvýšiť intenzitu intervalového cvičenia(tzn. viac ako 3x do týždňa), poprípade sa skúsim dokopať k tomu behaniu :mrgreen: a aj tam skôr zo začiatku skúsim intervalový beh, kt. je ževraj výhodnejší aspoň čo sa spaľovania tukov týka(minimálne zo začiatku).

A ak sa nájde čas a trpezlivosť tiež by som veľmi rád zapojil do denného programu meditáciu, ktorú už plánujem dlhší čas praktikovať.

Ak to všetko pôjde pekne podľa plánu, bez nejakých väčších výchyliek a keď zotrvám na tomto režime nejakú dobu a budú aj pozitívne výsledky, tak určite si buď začnem písať denník, alebo po nejakom čase aspoň spíšem moje skúsenosti, pocity a výsledky a podelím sa s vami o ne ;-)

Taktiež ak dosiahnem časom niekoľko 3 a aspoň jednu 7 s poriadnými návratovkami tak určite sa prídem pochváliť a opýtať sa ako teda ďalej :-D

Zatiaľ vám všetkým ešte raz veľmi ďakujem a ak máte aj vy ešte nejaké rady/tipy/triky tak kľudne napíšte, fórum budem aj naďalej sledovať a zháňať ďalšie infromácie a poznatky :study:

Tiež ak aj mne niečo nebude jasné, alebo sa mi niečo nebude zdať počas následujúceho ,,experimentálneho" obdobia, tak sa určite prídem poradiť. Zatiaľ sa majte ;-)

Intermittent Fasting je uzasna vec. Da sa tym vybudovat vcelku dobre zdravie aj postava...
Osobne takto fungujem uz dlhsi cas aj ked mam teraz trocha problemy udrzat svoje chute a niekedy mam aj 16 hodinovy cyklus jedenia:P

Ale kazdopadne drzim palce

pát 14.06.2013, 12:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]