Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 10:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18.07.2014, 08:23
Příspěvky: 249

Reputace: +141
Ahoj,
Osobný názor ! - je že po pôste dokáže telo zúžitkovať zelovoc bez zbytkov a preto zatiaľ nepotrebuješ mať stolicu. Ak toho bude dostatok, tak telo sa samo rozhodne. Ja som jedol v návratovke jedenkrát za deň a čím dlhšie som bol bez vyprázdňovania, tým som bol radšej. Inšpirovala si ma s 26tkou, dopijem svoje 3 deci červeného a dám si 14tku.
Buď v klidu a buď cool ako hovorí reklama od KFC :-)))


Hodnocení: 0
ned 12.04.2015, 23:13
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Petrklíč píše:
Muj momentalni problem je ze od zacatku navratovky jsem stale nebyla na stolici..moje vaha mavic stale trochu klesa..mam jist vic? Klystyr? Co myslite?


Váhu zatím vůbec neřeš. :sun: Nejlépe na ní zapoměň. Zamkni do sklepa a tak... ;-)
Pokud máš dostatek energie tak bych to zatím asi vůbec neřešil.
Jíš na hlad, nebo to nějak plánuješ?

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 07:33
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: pon 30.03.2015, 13:20
Příspěvky: 16
vitarián dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 21 dnů
Reputace: +7
jao píše:
Ahoj,
Osobný názor ! - je že po pôste dokáže telo zúžitkovať zelovoc bez zbytkov a preto zatiaľ nepotrebuješ mať stolicu. Ak toho bude dostatok, tak telo sa samo rozhodne. Ja som jedol v návratovke jedenkrát za deň a čím dlhšie som bol bez vyprázdňovania, tým som bol radšej. Inšpirovala si ma s 26tkou, dopijem svoje 3 deci červeného a dám si 14tku.
Buď v klidu a buď cool ako hovorí reklama od KFC :-)))


Taky mi spis prijde ze po tak dlouhym pustu telo zuzitkuje uplne vsechno, ale prece jen ve me trochu hloda pochybnost. Takhle na jare mi prijde je na ten pust zvlast dobra doba (ja ho drzela navic plus minus v postni dobe pred Velikonoci), urcite doporucuju ;-)


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 08:12
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: pon 30.03.2015, 13:20
Příspěvky: 16
vitarián dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 21 dnů
Reputace: +7
ANTONÍN píše:
Petrklíč píše:
Muj momentalni problem je ze od zacatku navratovky jsem stale nebyla na stolici..moje vaha mavic stale trochu klesa..mam jist vic? Klystyr? Co myslite?


Váhu zatím vůbec neřeš. :sun: Nejlépe na ní zapoměň. Zamkni do sklepa a tak... ;-)
Pokud máš dostatek energie tak bych to zatím asi vůbec neřešil.
Jíš na hlad, nebo to nějak plánuješ?


Snazim se jist na hlad. Kdyz mam hlad nakrajim si neco co mi tak prijde ze bych mohla snist a pak vetsinou nesnim vse protoze uz zaludek hlasi dost.Pak mam ale vetsinou hlad jeste jednou nekdy znova v prubehu dne, kdy dojidam zbytek do plus minus te hrsti, podle toho zase co zaludek chce a co uz ne. Energie mi pribyva hlavne po zelenine, po zeleninovym dni se citim vetsinou lip nez po ovocnym (vim, zelenina =sila, ovoce=cisteni..), stridani jednoho a druheho mi prislo lepsi prave aby se startovalo to vyprazdnovani coz se ale zatim nedeje. Muzu pripadne zkusit dal jist jak jim ted s tim ze bych v jednom dni kombinovala oboje (zeleninu i ovoce)? Jako prvni jidlo zeleninu a kdyz bych mela hlad znovu pozdeji (s dostatecnym odstupem,jasny) tak dat kousek ovoce?


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 08:23
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Ahoj, dal bych jen pozor na zacpu, tam bych uzil asi klistyr, nemas s nim co pokazit pokud si uhlidas euforku ze sily ze syrove zeleniny a neprejis se, jen na to pozor ! :).
Jsem se po mym druhym 26. dennim pustu (hehe, mame i stejny pocet) dost dobre ucpal, a nejen ja, cize neni univerzalni prubeh ani reseni stolice:).
Jinak "setrvacnik" vahy neres, jak rika Tonik zahod vahu, telo ji nepotrebuje, srovna se samo :-).


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 11:34
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: pon 30.03.2015, 13:20
Příspěvky: 16
vitarián dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 21 dnů
Reputace: +7
Cef píše:
Ahoj, dal bych jen pozor na zacpu, tam bych uzil asi klistyr, nemas s nim co pokazit pokud si uhlidas euforku ze sily ze syrove zeleniny a neprejis se, jen na to pozor ! :).
Jsem se po mym druhym 26. dennim pustu (hehe, mame i stejny pocet) dost dobre ucpal, a nejen ja, cize neni univerzalni prubeh ani reseni stolice:).
Jinak "setrvacnik" vahy neres, jak rika Tonik zahod vahu, telo ji nepotrebuje, srovna se samo :-).


Ahoj, díky, to právě se chci vyvarovat, jen nemám právě dost jasno v tom kdy už jde o zácpu a kdy je to ok a prostě jen tělo využívá všechno co mu dávám.. Asi kdybych měla nepříjemné pocity v břiše a že ve střevech už toho nějak moc zůstává a neodchází tak použiju klystýr a jinak nebudu řešit.. S váhou ok :-) Jde jen o to že stálý mírný pokles je na mě stále vidět a už vážně vypadám jako že mě včera pustili z Dachau.. :-) (aktuálně na 174 cm 47 kg)


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 12:34
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Kdy jde o zácpu určitě poznáš = chce to ven ale nejde to, visí to a může být až bolestivé (protože to "zkamenělo"). Pak pomůže klystýr, obsah se namočí aby změknul. Ale když zvládáš pomalou návratovku se správnou stravou, tak by problém vzniknout neměl.


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 13:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: pát 27.01.2012, 19:59
Příspěvky: 2822

Reputace: +1216
Petrklíč píše:
S váhou ok :-) Jde jen o to že stálý mírný pokles je na mě stále vidět a už vážně vypadám jako že mě včera pustili z Dachau.. :-) (aktuálně na 174 cm 47 kg)

To ted v navratovce neres, jak rikam je to "setrvacnik", doba kdy telo startuje, ani se NESNAZ nabirat v navratovce, udelala bys stejnou chybu jako mnozi vylekani pustari pred Tebou:).
A po navratovce ?:)
Je treba mit na pameti, ze ze zeleniny a ovoce jeste NIKDO, NIKDY neztloustl (z ovoce uz vubec ne, ovoce jen vymeta streva + neco malinko Ti mozna dava, ale nic moc) :-).
Cize ciste teoreticky pokud bys chtela jit s vahou pomalu nahoru varad spis jeste to ovoce:).

No a po navratovce je na miste optimalni zlata stredni cesta konzumace uplne vseho oc si Tvy telo rekne (pac chute jsou Ti ukazatelem, ale samoze zase s rozumem), zadny dogmata a uletarsky (vsecky jsou totiz jednostranny a tudiz nevyvazeny) diety :-).
A kontrolni otazka oc jde pustarum ?:) (help - byt mistry rovnovahy, ne uletu od zdi ke zdi:)).
Se drz:).


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 13:22
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: pon 30.03.2015, 13:20
Příspěvky: 16
vitarián dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 21 dnů
Reputace: +7
Cef píše:
To ted v navratovce neres, jak rikam je to "setrvacnik", doba kdy telo startuje, ani se NESNAZ nabirat v navratovce, udelala bys stejnou chybu jako mnozi vylekani pustari pred Tebou:).
A po navratovce ?:)
Je treba mit na pameti, ze ze zeleniny a ovoce jeste NIKDO, NIKDY neztloustl (z ovoce uz vubec ne, ovoce jen vymeta streva + neco malinko Ti mozna dava, ale nic moc) :-).
Cize ciste teoreticky pokud bys chtela jit s vahou pomalu nahoru varad spis jeste to ovoce:).

No a po navratovce je na miste optimalni zlata stredni cesta konzumace uplne vseho oc si Tvy telo rekne (pac chute jsou Ti ukazatelem, ale samoze zase s rozumem), zadny dogmata a uletarsky (vsecky jsou totiz jednostranny a tudiz nevyvazeny) diety :-).
A kontrolni otazka oc jde pustarum ?:) (help - byt mistry rovnovahy, ne uletu od zdi ke zdi:)).
Se drz:).


Jasně, díky za podporu! Vnímám to právě silně tak, že proces zdaleka neskončil, pořád to pokračuje, jazyk se mi ještě úplně neočistil a stále na sobě cítím další postupné fyzické změny, cítím že to pořád dost pracuje. Půst vnímám jako cestu sama k sobě, čas pro hlubší pochopení toho, co přesně moje tělo a zdaleka a nejen tělo potřebuje, možnost naučit se mu lépe naslouchat..a tím že ho budu lépe vnímat a poslouchat ho najít právě vyváženost toho, co mu opravdu dělá dobře a co ne, a to zdaleka nejen ve stravě, že :-)


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 14:10
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Zkušenosti se zácpou mám. Nikoli při půstu, ale mám.
U mě to probíhalo tak, že jsem jednak nepil dostatečně (s tím mám doposud problémy a musím to hlídat) a taky jsem téměř vyřadil ovoce a zeleninu.
Průběh byl takový, že mě nejdřív tlačilo kolem žaludku, potom to bylo lehce bolestivý a pak jsem se začal děsně potit a křeče byly nesnesitelný. A už mě vezli.
Léčba =klystýr.

Takže zácpu opravdu poznáš.

Ještě existují cviky proti zácpě. Mě se nejvíc líbi ten z 8-mi kusů brokátu https://www.youtube.com/watch?v=cZYxUaXJx34 . Je to hned ten první. A vím že funguje. Někdy si u toho i zakroužím pánví.

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 14:26
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.07.2012, 19:04
Příspěvky: 550
Bydliště: Horšovský Týn
pestrá strava sungazing dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů dosažený půst 21 dnů křesťan
Reputace: +298
Petrklíč píše:
Jako prvni jidlo zeleninu a kdyz bych mela hlad znovu pozdeji (s dostatecnym odstupem,jasny) tak dat kousek ovoce?


Většina vitariánů doporučuje dopoledně ovoce a odpoledne zeleninu. Zkus přijít na to proč. :sun: ;-)
A já doma taky takhle jím.

_________________
Sedm miliard lidí na planetě = sedm miliard cest.

Aneb

Žák se učí,
učitel má touhu vyučovat,
mistr inspiruje.

admin: Uživatel zesnul 2. května 2017. Vzpomínáme.


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 14:30
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: pon 30.03.2015, 13:20
Příspěvky: 16
vitarián dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 21 dnů
Reputace: +7
ANTONÍN píše:
Petrklíč píše:
Jako prvni jidlo zeleninu a kdyz bych mela hlad znovu pozdeji (s dostatecnym odstupem,jasny) tak dat kousek ovoce?


Většina vitariánů doporučuje dopoledně ovoce a odpoledne zeleninu. Zkus přijít na to proč. :sun: ;-)
A já doma taky takhle jím.


Jo to mi taky původně přišlo logičtější, ani nevím proč jsem nakonec napsala to opačný pořadí.. :-)


Hodnocení: 0
pon 13.04.2015, 15:02
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: sob 05.03.2016, 00:20
Příspěvky: 24

Reputace: +2
Ahoj,
zatím jsem ještě žádnou návratovku neabsolvoval, poněvadž jsem dříve ani nevěděl, že je to vhodné, i když krátké 1 až 3 denní půsty jsem už držel. Nyní držím opět půst (aktuálně 39 hodin od posledního jídla, takže zatím spíše na začátku), ale tentokrát bych chtěl aplikovat řádnou návratovku, tak sbírám info z těchto diskuzí. Tady v tomto tématu je 18 stran, ale nechtělo se mi číst úplně vše, takže se omlouvám, pokud se ptám na něco, co už jste probírali.
Co jsem zde tak pročítal, tak pro návratovku na první den většina z Vás doporučuje pařené rajče anebo syrovou mrkvovou šťávu. Protože v této době jsou rajčata v obchodě velmi nezralá a dovážená z jižních zemí, nepřijde mi to úplně jako ideální start, to už bych bral tu mrkev, která je obvykle z českých polí, byť delší dobu skladovaná. Dokonce ještě než jsem otevřel tyto stránky, tak jsem si sám od sebe říkal, že jako první jídlo bych mohl dát mrkev, že mám na její šťávu docela chuť, a tyto diskuze mi to jen potvrdily, takže asi půjdu po ukončení půstu jako první na ni.

Mám otázku, zda jste někdy zkoušeli namísto těchto dvou zelenin něco ještě jiného, např. šťávu z čerstvých bylin, třeba z kopřiv? Na youtube je video, kde to jeden půstař doporučuje jako první jídlo v návratovce, ale už tam není ukázáno, co to s ním udělalo po pozření, jen jak to připravuje, takže sám nevím (https://www.youtube.com/watch?v=1A7uhlvFRuA). Letos díky neskutečně teplé zimě všechno roste dříve, sněženky nám kvetou nepřetržitě už od ledna, na černému bezu je už asi 10 dnů listí a šeříky mají naběhlé pupeny, takže i ty čerstvé kopřivy by brzy mohly být k mání.

Pak mám ještě otázku na topinambury, zda někdo z Vás zkoušel v návratovce šťávu z čerstvých topinamburových hlíz, případně pařené topinamburové hlízy. Já mám totiž na zahradě zasazené topinambury, jejichž velikou výhodou je, že hlízy přečkají naprosto bez problémů naši zimu v zemi, takže pokud bych chtěl v této době co nejčerstvější a odnikud nedováženou zeleninu, pak toto by mohla být ideální volba. Prostě jen vytáhnu ze země, omyju a napařím nebo odšťavním a mám opravdu dokonale čerstvou věc, které se nic z hypermarketu nevyrovná.
Máte někdo zkušenosti s topinamburami v návratovce? Díky předem za případné reakce.


Hodnocení: 0
sob 05.03.2016, 12:14
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Šťáva z čerstvý bylin mi přijde že by byla příliš silná a agresivní, to bych si netroufal takhle na začátku návratovky, to by mohlo mít dost katastrofální následky.


Hodnocení: 0
sob 05.03.2016, 12:50
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Topinambur je asi ta nejhorší volba, protože je nestravitelný.
Nedoporučujeme syrovou šťávu ale naopak celou napařenou mrkev.


Hodnocení: 0
ned 06.03.2016, 22:07
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18.07.2014, 08:23
Příspěvky: 249

Reputace: +141
Shelly píše:
tentokrát bych chtěl aplikovat řádnou návratovku
nechtělo se mi číst úplně vše
namísto těchto dvou zelenin něco ještě jiného


Hádanka: Ktorá veta tam nepatrí ?


+Panda Hodnocení: +1
pon 07.03.2016, 01:07
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: sob 05.03.2016, 00:20
Příspěvky: 24

Reputace: +2
Patří tam všechny, protože všechny vyjadřují skutečnost.

Ale pokud si myslíš něco jiného, pak to napiš a nedělej cavyky ;-)


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 10:08
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: sob 05.03.2016, 00:20
Příspěvky: 24

Reputace: +2
Petr píše:
Topinambur je asi ta nejhorší volba, protože je nestravitelný.
Nedoporučujeme syrovou šťávu ale naopak celou napařenou mrkev.



Jak jsi přišel na to, že topinambur je nestravitelný? Ještě před půstem jsem jídával syrové hlízy (za syrova mají velmi příjemnou jemně nasládlou chuť trochu podobající se syrovým mandlím bez šlupky) i tepelně uravené hlízy a neměl jsem s nimi jakýkoliv problém. Stejně tak i moji přátelé, kteří si ho pěstují.
Právě že když si diskuze pročteš, tak zjistíš, že dost lidí doporučuje jako první jídlo v návratovce šťávu ze syrové mrkve.


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 10:12
Profil

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.01.2012, 15:06
Příspěvky: 1141

Reputace: +830
Shelly píše:
Patří tam všechny, protože všechny vyjadřují skutečnost.

Ale pokud si myslíš něco jiného, pak to napiš a nedělej cavyky ;-)


jéhé tady bude zase prdča :innocent:


+Panda, +jao Hodnocení: +2
pon 07.03.2016, 10:46
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: sob 05.03.2016, 00:20
Příspěvky: 24

Reputace: +2
ABCD píše:

jéhé tady bude zase prdča :innocent:


Já jsem pochopil, že podle něj tam nepatří žádná z oněch vět. Ale pochopte, komu by se chtělo číst 18 stran diskuze, když více jak polovina příspěvků jsou divné vtípky anebo totálně OFF TOPIC. Kdyby byly všechno opravdu hodnotné informace k tématu, pak bych se přečetní nijak nebránil.
Na vtipkování a další různé nesmysly tady máte kecárnu. Do ostatních diskuzí pište, prosím, seriózně, ať to má nějakou hodnotu. Pak si to člověk hned s chutí přečte.


Naposledy upravil Shelly dne pon 07.03.2016, 11:39, celkově upraveno 2

Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 10:52
Profil

(martin)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21.10.2015, 15:12
Příspěvky: 61
Bydliště: detva
pestrá strava dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů
Reputace: +67
Shelly píše:
Petr píše:
Topinambur je asi ta nejhorší volba, protože je nestravitelný.
Nedoporučujeme syrovou šťávu ale naopak celou napařenou mrkev.



Jak jsi přišel na to, že topinambur je nestravitelný? Ještě před půstem jsem jídával syrové hlízy (za syrova mají velmi příjemnou jemně nasládlou chuť trochu podobající se syrovým mandlím bez šlupky) i tepelně uravené hlízy a neměl jsem s nimi jakýkoliv problém. Stejně tak i moji přátelé, kteří si ho pěstují.
Právě že když si diskuze pročteš, tak zjistíš, že dost lidí doporučuje jako první jídlo v návratovce šťávu ze syrové mrkve.

pri návratovke je dôležité jesť také jedlá, ktoré telu dodajú energiu, čo huby rozhodne niesú, ich energetický potenciál je veľmi slabý a dôjde k nástupu únavy pretože naštartovaním trávenia sa preberú k činnosti takmer všetky vnútornosti, ktorých energetická náročnosť je značná.
To, že je niečo nestrávitelné, neznamená že to musí spôsobovať problémy, naopak môže to byť telu prospešné ako napríklad vláknina.
Ohľadom štiav som zástancom prirodzenosti a odšťavovač nieje prirodzená súčasť ničoho. Pri pití štiav sa potrava dôkladne nepremieša so slinami, ktoré sú potrebné na správne trávenie a jeho štart. Takisto žuvaním, cez chuťové receptory mozog dostáva informácie o potrave a podľa toho pripravuje tráviace prostredie.
To je tak môj názor ale dôležitá je vlastná intuícia a zdravý rozum a načúvať svojmu telu.


+jao Hodnocení: +1
pon 07.03.2016, 11:25
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: sob 05.03.2016, 00:20
Příspěvky: 24

Reputace: +2
Díky za názor, ale opravil bych jednu důležitou věc: Topinambur není houba. Je to vysoká rostlina na povrchu lehce podobná slunečnici, avšak namísto kořenů má mohutné hlízy. Ty se díky své příjemné chuti dají jíst bez problémů syrové - za syrova mají lahodnou jemně nasládlou chuť. I proto mně napadlo, že by to mohlo být v návratovce vhodné jídlo, zvláště teď, když všechna zelenina v obchodech je buď dovážená z jižních zemí, anebo dlouhodobě skladována. Zatímco topinambur mám na zahradě a protože jeho hlízy bez problémů přečkávají naši zimu v zemi, mohu tak i nyní mít naprosto čerstvou bio zeleninu, odnikud nedováženou ani neskladovanou.

Hle, oto topinambur: http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkov ... ou-hlizou/ :)
(A přečtěte si i poslední větu ve článku ;-) )


Naposledy upravil Shelly dne pon 07.03.2016, 11:46, celkově upraveno 1

Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 11:34
Profil

(martin)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21.10.2015, 15:12
Příspěvky: 61
Bydliště: detva
pestrá strava dosažený půst 1 den dosažený půst 3 dny dosažený půst 7 dnů
Reputace: +67
To asi vyrieši len osobná skúsenosť ale pri dlhšom ako trojdňovom pôste by som moc neexperimentoval.


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 11:42
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18.07.2014, 08:23
Příspěvky: 249

Reputace: +141
Shelly píše:
Patří tam všechny, protože všechny vyjadřují skutečnost.
Ale pokud si myslíš něco jiného, pak to napiš a nedělej cavyky ;-)

Dobre, napíšem.
Patrí tam iba veta "tentokrát bych chtěl aplikovat řádnou návratovku"
Veta, že sa Ti nechcelo čítať všetko tam nepatrí preto, lebo to svedčí o Tvojej lenivosti a nafúkanosti.
Veta, že namísto těchto dvou zelenin něco ještě jiného, svedčí o Tvojom prevládajúcom egu robiť niečo inak a zviditeľniť sa.
Pri sadení cibuľe do zeme nič nového nevymyslíš, je to rokmi overené mnohými "zemědelci". Takisto pri pôste a v návratovkách jednoducho dodržuj mnohými skúsenými osobami už rokmi overený postup.
Chceš byť inovátorom a vymyslieť niečo nové ? JIP je na Teba pripravená.


+ANTONÍN, +Cef, +Kei, +Panda Hodnocení: +4
pon 07.03.2016, 19:26
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: sob 05.03.2016, 00:20
Příspěvky: 24

Reputace: +2
Houby s voctem nafoukaný a líný - psal jsem již, že nemám rád OFF TOPIC příspěvky a troly, proto je nečtu. Hodnotné informace si přečtu rád.
A ani se nechci zviditelnit nějakým inovátorstvím, jen hledám informace. Psal jsem, že mi nepřijde zcela košer, když mám do vyčištěného těla jako první věc přidat zeleninu chemicky ošetřenou, která vyrostla ve skleníku, anebo je po měsíce uložená v nějakém skladu, kde na ni buď aplikují postřiky anebo speciální plyny pro prodloužené trvanlivosti, což se, věřte nevěřte, ve velkoskladech se zeleninou a ovocem opravdu děje (a v minulosti zkoušeli dokonce i ozařování, to dnes se již v ČR naštěstí neděje). A jestli by nebylo lepší dát tam bio, co mám na zahrádce a dokonale čerstvé? To je z tvého pohledu opravdu zviditelňování se, když nejsem příznivcem chemie a umělotin ze skleníku a zeptám se, jestli by nebyla lepší produkce dokonale čerstvá a bio z vlastní zahrady?


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 19:43
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18.07.2014, 08:23
Příspěvky: 249

Reputace: +141
Samo, že bio zo záhradky je to najlepšie. Pri návratovke to čo zješ ide do buniek. Ale zas je rozdiel, či si dáš po 14tke bio ananás, ktorý Ti roztrhá sliznice na kusy, alebo mrkvu, aj keď s nejakým tým svinstvom.


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 19:51
Profil

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.01.2012, 15:06
Příspěvky: 1141

Reputace: +830
Shelly píše:
Houby s voctem nafoukaný a líný - psal jsem již, že nemám rád OFF TOPIC příspěvky a troly, proto je nečtu. Hodnotné informace si přečtu rád.
... A jestli by nebylo lepší dát tam bio, co mám na zahrádce a dokonale čerstvé? To je z tvého pohledu opravdu zviditelňování se, když nejsem příznivcem chemie a umělotin ze skleníku a zeptám se, jestli by nebyla lepší produkce dokonale čerstvá a bio z vlastní zahrady?


vlastní zahrada je vždy to nejlepší co může být... to zcela bez diskuze pokud by si na ní měl celoročně vše a nekupoval si v obchodě nic.
takže chemii v potravinách jíš at chceš nebo ne a tak tomu bude i po skončení půstu a návratovky
do hlízy bych ale nešla a držela se osvědčeného návodu napařené zeleniny ačkoliv je z obchodu..až budeš vědět jak reaguješ na tento způsob návratu pak vyzkoušej hlízu třeba třetí den
nevím jak tahle potavina chutná takže ti neřeknu dej si to nic se ti nestane.
jsou případy kdy vyzkoušeli odštavené jablko nebo mrkev jako start po 3 dnech půstu, některým bylo hodně ouvej a některým to udělalo dobře...člověk myslí ale tělo ukáže zač je toho v Pardubicích perník...
tož asi tak


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 20:04
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: stř 30.05.2012, 09:32
Příspěvky: 1961

Reputace: +992
Shelly píše:
Petr píše:
Topinambur je asi ta nejhorší volba, protože je nestravitelný.
Nedoporučujeme syrovou šťávu ale naopak celou napařenou mrkev.



Jak jsi přišel na to, že topinambur je nestravitelný? Ještě před půstem jsem jídával syrové hlízy (za syrova mají velmi příjemnou jemně nasládlou chuť trochu podobající se syrovým mandlím bez šlupky) i tepelně uravené hlízy a neměl jsem s nimi jakýkoliv problém. Stejně tak i moji přátelé, kteří si ho pěstují.
Právě že když si diskuze pročteš, tak zjistíš, že dost lidí doporučuje jako první jídlo v návratovce šťávu ze syrové mrkve.
Proč se ptáš když v tom máš jasno? Nebo si sám sebou jist nejsi a potřebuješ od někoho podpořit a dodat odvahu? Jdi se tedy za svými přáteli.
Zatím tu vidím spoustu teorie a nafouklýho ega, takže hodně štěstí s experimenty. Poraď si s tím sám.
Topinambury pěstuju, mrkev taky, tak nepotřebuju číst příspěvky teoretiků k čemu je doporučují.


+jao Hodnocení: +1
pon 07.03.2016, 20:26
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)

Registrován: sob 05.03.2016, 00:20
Příspěvky: 24

Reputace: +2
Topinambur jsem v návratovce ještě nejedl, a tak jsem se jednoduše zeptal, zda-li někdo z Vás již ano a jaké to bylo? To snad není důvod k urážení se a plivání na mou osobu, no ni? :-)


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 20:30
Profil

(ABCD-a)
 Odkaz na příspěvek Re: Návratovka podle Pavla Máchy (www.pust.cz)
Uživatelský avatar

Registrován: úte 31.01.2012, 15:06
Příspěvky: 1141

Reputace: +830
vždyt to říkám že tady bude ještě sranda :-P


Hodnocení: 0
pon 07.03.2016, 20:33
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 596 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz