Na hlavní stránku  
Právě je pát 19.04.2024, 21:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Zakladám si svoj denníček, aby som mala pohromade všetky svoje poznatky na mojej ceste pôstami.

Začala som v máji minulého roka držať jednodňové pôsty pri splne a nove. Potom som objavila Pavlov web pust.cz, fascinovane ho prečítala, kúpila jeho knihu a pustila sa do poznávania.
V októbri sa mi podaril prvý 3-dňový, v novembri 7-dňový, v decembri a januári po 10 dní a v marci prvý 21-dňový pôst. Medzi tým bolo ešte zopár 1-2-3-dňových pôstov.


Hodnocení: 0
sob 07.10.2023, 14:31
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Od apríla sa nejak neviem opäť vrátiť k pôstom, podaril sa mi len jeden 3-dňový a zopár takých 24hodinových, keď som sa opäť večer najedla.

Zjavne prechádzam nejakým obdobím a moje psychické sebatrestanie mi v tom nepomáha. Pôstovanie som očividne vymenila za psychické napchávanie sa :( s ktorým sa snažím momentálne pracovať. Verím však na lepšie zajtrajšky a že sa mi podarí toto obdobie preklenúť a posunie ma tam, kam mám smerovať.


Hodnocení: 0
sob 07.10.2023, 14:34
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: pon 12.08.2013, 13:51
Příspěvky: 589
vegan
Reputace: +141
sisaB píše:
Zjavne prechádzam nejakým obdobím a moje psychické sebatrestanie mi v tom nepomáha. Pôstovanie som očividne vymenila za psychické napchávanie sa :( s ktorým sa snažím momentálne pracovať. Verím však na lepšie zajtrajšky a že sa mi podarí toto obdobie preklenúť a posunie ma tam, kam mám smerovať.

Je to práve nešťastie, čo má potenciál nás niekam posunúť.
V šťastí sme príliš zamestnaní bytím šťastní! :-D


+sisaB Hodnocení: +1
sob 07.10.2023, 16:12
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Tak a je to tu. Včera som zjedla na raňajky ovocie, dala kávu a rozhodla sa držať pôst. Chvíľu som poobede ešte váhala, ale hlad prešiel a tak som pokračovala a dnes pokračujem ďalej.
Myseľ zatiaľ spolupracuje, mám však nejaké nepríjemné prejavy detoxu. Už večer nabehli bolesti kĺbov, svalov a chrbtice ako pri nejakej začínajúcej chrípke. V noci ma štandardne triaslo, tak som najskôr nevedela spať. Nadránom som sa zas zobudila preskoro, tak som zas nevedela spať. Potom ma ešte na chvíľu vyplo a nevedela som sa vytrepať z postele ani na budík. Som strašne moc unavená a nejak sa mi ťažšie dýcha. Zahájila som aj urinoterapiu, aspoň na dnes (zajtra má začať MS) a teda mimoriadne slaná bola.
Časový plán zatiaľ nemám, chcem byť k sebe láskavá a nechať si možnosť ukončiť pôst podľa potreby. Potešia ma aj 3 dni, pomohlo by mi (po celom tom období od posledného pôstu) aspoň 5 dní.
Zatiaľ idem ďalej, ale pracuje sa mi ťažko. Zajtra vzácna návšteva po roku, muž bude variť, tak som zvedavá, ako to zvládnem.


+Panda Hodnocení: +1
pát 03.11.2023, 12:22
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Tak ďalší deň takmer za mnou. Včera večer urina bez soli, dnes ráno už kyslá. Večer ma ešte poriadne boleli kĺby a svaly, únava veľká ešte aj dnes doobeda, ale bolesti už takmer žiadne. Potom som vyšla na pravidelnú 6km prechádzku, kde som samozrejme nevládala vybehnúť kopec ako inokedy. Ale neskôr poobede som sa už cítila dobre, zvládla som aj stretnutie v reštaurácii :-D A celkom dosť sme toho pochodili aj v nákupáku.
Zajtra asi pokračujem, manžel by sa chcel potom pridať.
Úbytok váhy 2x1,4kg.


+Panda Hodnocení: +1
sob 04.11.2023, 21:06
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Deň štvrtý, úbytok 1,1kg.
Včera večer som prežila veľmi stresujúcu situáciu a doslova z minúty na minútu ma rozboleli kríže. Celý zvyšok večera sa niesol v tomto duchu, stres, hnev, frustrácia, smútok...
Ráno už oveľa lepšie, cez deň ma prevalcovali párkrát emócie až do plaču, potom krásne pocity ľahkosti a lásky. Urinoterapiu som už vynechala, lebo MS prišla podľa plánu. Dnes som zvládla ďalšiu 6km prechádzku.
Musím priznať, že ma tento pôst baví :)


+Panda Hodnocení: +1
ned 05.11.2023, 18:25
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Deň piaty, úbytok tentokrát len 0,2kg.
Ja sa tak cítim výborne v tomto pôste! Nemať nejaké limity čo sa týka počtu dní, je asi to najlepšie. V podstate som splnila 3-dňový základ, ktorý som túžila dosiahnuť a ďalej ťahám len z dôvodu, že ma to baví.
Dnes som mala len také krízy typu - kolegovia si ohriali a vyjedali obed v našej spoločnej kancelárii, tak som mala na niečo také chuť. A ešte deti, keď sa vrátili od babky s večerou v krabičke. Zavonia mi to jedlo, tak by som si dala, inak sa mi nijako nežiada.
Dnes som zvládla aj urinoterapiu, nielen ráno, ale aj po príchode z práce niekoľkokrát. Som kúsok unavená, ale inak sa cítim výborne. Mám trochu psychický blok rozprávať sa s ľuďmi, keď cítim tú pachuť v ústach.
Rada by som povedala, že idem ďalej, ale v sobotu nás čaká náročný deň, tak to zajtra ukončím. Asi raňajkami - nech mám 5 dní od raňajok po raňajky.


Hodnocení: 0
úte 07.11.2023, 00:02
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Na pachuť mi pomáhalo vyplachování úst vodou s trochou citronu.


Hodnocení: 0
úte 07.11.2023, 11:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Panda píše:
Na pachuť mi pomáhalo vyplachování úst vodou s trochou citronu.

Nedostane sa to potom do tela? Už mám blbý pocit zo zubnej pasty a rúžu/balzamu na pery.


Hodnocení: 0
úte 07.11.2023, 12:47
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Lidi mívají panický strach, aby si trochou jídla nepřerušili půst. Ale tam není žádný skokový přepínač, který zapne a vypne režim půstu. Je to pozvolný přechod. I když by se trocha citronové vody do těla dostala, nic moc se nestane. Nebezpečí malého množství jídla při půstu je především v tom, že se tělo vyprovokuje k touze po jídle a může se pokračování půstu stát už neudržitelné. I při šťávovém půstu může jít o půst, kdy se tělu dodává jen mnohem menší množství živin než vyžaduje, takže také přechází do detoxikace, která je pomalejší než při plném půstu. Takový půst se dá držet delší dobu, ale je náročnější na psychiku, vyžaduje velkou disciplinovanost.


+detox, +sisaB Hodnocení: +2
úte 07.11.2023, 15:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: pon 12.08.2013, 13:51
Příspěvky: 589
vegan
Reputace: +141
sisaB píše:
Panda píše:
Na pachuť mi pomáhalo vyplachování úst vodou s trochou citronu.

Nedostane sa to potom do tela? Už mám blbý pocit zo zubnej pasty a rúžu/balzamu na pery.

Ten blbý pocit je prirodzená reakcia tela na neprirodzené veci.


Hodnocení: 0
úte 07.11.2023, 17:08
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Vôbec sa mi nedalo z PC odpísať.
Panický strach z toho nemám, ten mávam počas pôstov zo snov, v ktorých som sa napchávala :lol:
Ja len že Pavel písal, že si pôst môžeme pokaziť aj pitím minerálky.
A veru keď cítim v kancli tie vône obedov, hneď uctím aj žalúdok. Alebo aj foto jedla stačí. Na toto by bola dobrá chata "na samote u lesa". Je to dlhodobo môj pôstarsky sen, keď som na mojom milovanom kopci, tak tam cítim pokoj a túžbu ostať :heart:


Hodnocení: 0
úte 07.11.2023, 19:17
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Dnes deň šiesty, úbytok až 1,0kg.
Včera večer som prežila stresujúce udalosti, tak žeby preto? V noci som potom nemohla spať, málo som dala a dnes som ako omáčka. A navyše poriadne vypnutá, toľko vecí som zabudla :roll:
Idem už štartovať, manžel mrkvu chystá. Ten má za sebou 3 dni.
Teší ma, ako som to zvládla :clapping: ešte nech je návrat v pohode!


Hodnocení: 0
úte 07.11.2023, 19:23
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: pon 12.08.2013, 13:51
Příspěvky: 589
vegan
Reputace: +141
Panda píše:
Lidi mívají panický strach, aby si trochou jídla nepřerušili půst. Ale tam není žádný skokový přepínač, který zapne a vypne režim půstu. Je to pozvolný přechod. I když by se trocha citronové vody do těla dostala, nic moc se nestane. Nebezpečí malého množství jídla při půstu je především v tom, že se tělo vyprovokuje k touze po jídle a může se pokračování půstu stát už neudržitelné. I při šťávovém půstu může jít o půst, kdy se tělu dodává jen mnohem menší množství živin než vyžaduje, takže také přechází do detoxikace, která je pomalejší než při plném půstu. Takový půst se dá držet delší dobu, ale je náročnější na psychiku, vyžaduje velkou disciplinovanost.

Nejde síce o skokový proces, ale... Je to proste iné... Pôst suchý je pôst suchý, pôst vodový je pôst vodový a kadejaké iné diéty a detox kúry sú kadejaké iné diéty a detox kúry. Všetko môže byť prospešné a účinné, ale všetko je to iné.
Pri hentakej kúre sa spúšťa hento a pri onakej zase ono.
To zas neoblbneme, to NÁS to oblbne. :lol:


+sisaB Hodnocení: +1
úte 07.11.2023, 21:23
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Ano minerálka může půst zkazit - ne že by přestal fungovat, ale minerálka znamená přísun velkého množství minerálů, které v té chvíli do těla nepatří, protože není k dispozici jídlo aby se to kompenzovalo. Nastává nerovnováha látek.


+sisaB Hodnocení: +1
stř 08.11.2023, 08:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Večer som si dala riedenú mrkvovú šťavu, ale buď som jej vypila veľa, alebo už neskoro, lebo ráno som sa cítila stále dosť sýta.
Úbytok váhy 0,7kg.
Nachystala som si ďalšiu šťavu do práce a ak by som bola hladná, tak si urobím šalát podľa Malachova, ten mi chutil pri návratovkách. Nateraz sa však cítim dosť plná. Manžel to má celkom inak, ten by vypil aj liter tej šťavy a bol by polohladný.


Hodnocení: 0
stř 08.11.2023, 12:08
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Tretí deň návratovky. Dnes už sa váha nepohla, včera ešte kúsok šla dole, dokopy 6,1kg.
Včera som do seba dala ešte menej, len na raňajky čerstvo odšťavenú mrkvu s pomarančom a jablkom, potom až na večeru malú misku šalátu - pekingská kapusta, jablko a kúsok mrkvy. A bola som teda najedená celý deň.
Silu ešte nemám, nevládala som vyjsť na môj kopec zrovna tak ako v nedeľu v pôste. Cítim sa nejaká zahlienená a trochu akoby chorá - začal včera kašeľ a pobolievajú ma dutiny. V noci som zas spala len 5 hodín, ale viac sa mi nedalo, no cítim sa unavená. Asi by to chcelo ešte potiahnuť pôst, aj by sa mi dalo, len som ho ukončila kvôli náročnému víkendu (ples, oslava, ...).
Dnes na raňajky malú misku strúhaného ovocia s trochou ryžovej kaše. Stále necítim hlad, potrebovala by som nabrať silu, už dnes večer máme prvú akciu.


Hodnocení: 0
pát 10.11.2023, 10:31
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Na tento pôst sa chystám už dlhodobo a samozrejme namiesto poriadneho detoxu, som sa zas dožrala. Dva dni som dávala ovozel tak 92% a večer pred pôstom zas kadečo nezdravé.

Začala som včera na váhe 81,7kg. Urina dosť nepríjemná, horko-kyslej divnej chuti. Dala som si na raňajky čistý ovozel a kávu, na obed ešte púpavovú kávu a poobede žihľavový čaj. Večer som bola dosť zimomrivá, nevrlá, pocítili domáci :-[ (veď dom studený, idem si podriemať, tak ma budia...). Asi potrebujem termoform, lebo sa neviem ani v posteli potom zahriať. Zohriala som sa až na rezkej prechádzke v tom mrazivom počasí.

Dnes ráno úbytok váhy 1,2kg, urina už jemná, lahodná. Ráno sa mi vôbec nechcelo vstať z postele. Dosť ma bolí hlava a vykrúca ma manžel, ktorý sa dal na pôst so mnou, že by sme už mohli jesť :-D

Môj plán sú 3dni, ideálne 5. Od toho novembra som nedržala pôst, tak by som chcela pomaly telo pripraviť na veľkonočný. A samozrejme som sa vyžrala cez sviatky, tak by bolo fajn dostať sa do plesových šiat. Suma sumárum - mám dosť slabú motiváciu, tak to ide dosť ťažko... :-?


Hodnocení: 0
pát 12.01.2024, 12:35
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Přes zimu v mrazech se půsty moc nedoporučují, protože kvůli chladu se těžko zvládají. Ale teď už to začíná mít nádech přicházejícího jara, kdy si tělo začíná samo říkat o půsty a očisty, tak by se Ti to mohlo začít zas dařit. :ok:


+sisaB Hodnocení: +1
sob 13.01.2024, 09:06
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Ja som ten pôst s láskou k sebe v piatok navečer ukončila :-)
Dnes som začala ďalší, rada by som nabehla na pravidelný 1 deň do týždňa. Potrebujem sa nejak ustáliť, začínam mať pocit, že ma drží nejaké emočné žranie... :roll:


+Panda Hodnocení: +1
čtv 18.01.2024, 11:36
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Ano když si tělo (přesněji spíš duše :-/ ) zvykne na pravidelnost, přestane se bát vyhladovění a měla by zmizet "žravost". :ok:

Proti žravosti jsem přišel na jednu věc. Lidi si myslí, že když si občas dopřejí nějaké dobré chutné věci, třeba mlsání, tak tím uspokojí nějaké potřeby duše po požitcích a zmizí touha po požitcích. Ale je to opačně. Žravost a touha po požitcích je z důvodu závislosti (a je to věc duše, ne těla). Čím víc se užívá něčeho co přináší požitky, tím víc se po tom touží. Zbavení se žravosti znamená odpírat si požitkové věci. A do toho patří i dobrá ochucená jídla. Když se přejde na jednodušší stravu (jako třeba rýže se zeleninou, bez nějakého výraznějšího ochucování), tak pár dnů sice přetrvává touha po něčem "dobrém", ale ta pak vymizí a už pak nedělá problém jíst zdravě a vyrovnaně. Ale stačí ochutnat něco chutného, a závislost zas vyskočí zpět. Lidi říkají "co bych z toho života měl, kdybych si neužíval alespoň tohle?", ale to říká závislost, člověk může mít dostatek radostí a požitků i bez těchto závislostí.


+sisaB Hodnocení: +1
čtv 18.01.2024, 14:05
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Ja som začala čítať Cirkadiánny kód. Dúfam, že mi dodá jasné argumenty, prečo sa proti noci neprejedať (lebo nejak mi je slabým argumentom fakt, že mi je potom zle :crazy: ) a prečo ísť spať už pred polnocou (lebo som síce ako omáčka v práci, ale to skladanie puzzle a pozeranie seriálov asi za to stálo :mad: )
Závislosť je badateľná, lenže nemám pocit, že na jej vyliečenie stačí pár dní. V lete, resp. od jari do neskorej jesene sme s manželom fičali na zelených smoothie a zdravšej strave, ale potom prišiel víkend a už to išlo - pivko, čipsy... A mám vypozorované, že keď sa začnem tlačiť, tak jedno cez druhé, akoby jedna výrazná chuť potrebovala ďalšiu - čipsy preložiť zmrzlinou a pod.
Z tohto kolotoča von vyskočiť... ak človek žije s viacerými všežravcami, tak treba na to veľmi pevnú vôľu, lebo keď mi niečo rozvoniava po celom dome, tak to sa ťažko odoláva, aj keď som dlhodobo na jednoduchšej strave. Takpovediac - zas skončím pri klobáske a nakladanom syre. Následne mám silné výčitky svedomia, tak sa zas nejaké obdobie držím. A tak uvažujem, že ako sa takýchto závislostí zbaviť. Jednorazové presýtenie nestačí (ani opakované). Kúpila som aj druhú knihy, ktorá vypadá, že by mi mohla dať odpovede na otázky emočnej žravosti, tak som zvedavá :)

Pred týždňom som začala pôst s manželom a nebolo mi v ňom dobre najmä psychicky. My sa takpovediac tlačíme - ak jeden nechce skončiť, druhý to tiež chce vydržať a naopak. V kombinácii s chladom a PMS pre mňa dosť peklo a cítim takú nejakú neslobodu, že sa rozhodujem na základe toho, čo robí niekto iný. Ale inak to neviem a manžel to má zrovna tak. Tak sme spolu začali, aj spolu skončili. Dnes si idem sama a je to o dosť lepšie. Toto už mám vypozorované, že ak sa pridá on na druhý deň, tak už je to pre mňa pohoda.


Hodnocení: 0
čtv 18.01.2024, 14:30
Profil

(Mirek, admin)
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15.12.2011, 10:43
Příspěvky: 3258

Reputace: +1690
Teoreticky přirozeně od přírody by měl člověk spát symetricky kolem půlnoci - "půl noci", i zvířata běžně chodí spát po setmění a vstávají s rozedněním. Jen nám to tu kazí letní/zimní čas a normalizace časových pásem, správně by to mělo byt symetricky kolem středu mezi východem a západem slunce. Moderní civilizace způsobuje, že si lidé chtějí "užít dne" a po stresu z práce dělat něco pro sebe, proto ponocují a chodí spát později než odpovídá přirozenému symetrickému spánku.

Noc působí na člověka zvláštně. Ve dne je pod vlivem Slunce (je jedno že je za mraky), ale když zajde slunce tak se jako když začínají projevovat nějaké temné síly nebo co, člověk má zvýšenou potřebu dělat špatné věci, např. propadat závislostem. Přes den je na tom mnohem líp. I proto je lepší raději spát symetricky kolem půlnoci (když už ne astronomická půlnoc, tak alespoň podle správnějšího zimního času), aby se snížilo nebezpečí propadání negativním silám v noci.


Hodnocení: 0
čtv 18.01.2024, 16:21
Profil Zobrazit autorovy stránky
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Tak ja som sa koláčov a šalátu najedla počas sviatkov bez ohľadu na hodinu, v pohode aj doobeda :-D
Ale niečo na tom bude. Aj keď som doma, tak pred zotmením mi vôbec niektoré veci nenapadnú, napr. pohár vína si dám až potme. Ale zas v lete na pivo chodíme ešte pred zotmením :-D

Som zvedavá na tú knihu. Viem, že ten pravidelný spánok má dopad aj na tvorbu melatonínu a tým pádom aj na energiu, ktorú spánkom naberiem. Ale ako píšeš - neskoro prídem z práce, potom ešte nejaké krúžky, deti, povinnosti... a večer sa chcem tiež ešte uvoľniť, tak naťahujem čas odchodu do postele. Netuším, kde ešte brať čas na nejaké meditácie pred spaním. To už potom tlačím do roviny povinností a pácham na sebe násilie.


Hodnocení: 0
čtv 18.01.2024, 17:20
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Deň druhý, úbytok 1,8kg (ale bola som večer pred pôstom poriadne natlačená). Dnes druhý klystír.
Hlava bolí rovnako, bolesti chrbtice mám na oslabených miestach. Had pociťujem pri zmienke alebo vôni jedla. Únava je zas dosť silná.
Včera som prišla domov, rovno ma odpálilo do postele. Neskôr večer som dala kardio prechádzku a bolo mi už fajn. Najmä ten skvelý pocit pri každom končiacom dni v pôste :-)


Hodnocení: 0
pát 19.01.2024, 15:08
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
Panda píše:
Ano když si tělo (přesněji spíš duše :-/ ) zvykne na pravidelnost, přestane se bát vyhladovění a měla by zmizet "žravost". :ok:

Proti žravosti jsem přišel na jednu věc. Lidi si myslí, že když si občas dopřejí nějaké dobré chutné věci, třeba mlsání, tak tím uspokojí nějaké potřeby duše po požitcích a zmizí touha po požitcích. Ale je to opačně. Žravost a touha po požitcích je z důvodu závislosti (a je to věc duše, ne těla). Čím víc se užívá něčeho co přináší požitky, tím víc se po tom touží. Zbavení se žravosti znamená odpírat si požitkové věci. A do toho patří i dobrá ochucená jídla. Když se přejde na jednodušší stravu (jako třeba rýže se zeleninou, bez nějakého výraznějšího ochucování), tak pár dnů sice přetrvává touha po něčem "dobrém", ale ta pak vymizí a už pak nedělá problém jíst zdravě a vyrovnaně. Ale stačí ochutnat něco chutného, a závislost zas vyskočí zpět. Lidi říkají "co bych z toho života měl, kdybych si neužíval alespoň tohle?", ale to říká závislost, člověk může mít dostatek radostí a požitků i bez těchto závislostí.
.
I kdyby jen pro sebe, nedá mi to a chci zkusit zareagovat.V základu je jeden extrém to, že si někdo řekne, že radši umře, než aby porušil svou kázeň a režim.Druhy zas je lehkomyslne užívání si čehokoliv,kdykoliv to na člověka přijde.Sam jsem se snažil na jídlo vyzrát tím, že jsem chtěl dlouhodobé jíst jen to,co jsem považoval za vhodné a zbytek vyřadit a navyknout na to tělo i duši.Je to asi podobná otázka, zda je lepší, když bývalý alkoholik doživotně abstinuje, nebo když dozraje do stavu, kdy si může dát pivo, když opravdu chce a pak ho zase nepotřebuje.Kdyz pomineme, že bez piva buňky prezijou.I když kdoví, jsou lidi, kteří tvrdí, že kdyby si sem tam nevypili, tak se zblázní.Tak asi tak.Dulezite je, kdyz člověku aspon něco nějak funguje.Ideal by byl vydržet při tom výživném a přiměřeném a být jinak naplněný celkové svým životem tak, aby si to člověk nemusel zbytečně omlouvat a kompenzovat necim povrchnejsim.A to už je pak otázka jak nejefektivněji tuto rovnováhu nastolit.Myslenka, že tělo se přizpůsobí dlouhodobým návykům a nejen tělo, pokud to člověk tedy ustojí, je určitě správná Ale problém pak je, když třeba někdo drží celibát, pak mu přepne a svedl by manželku nejlepšího přítele.Asi jsem toho stejně moc neřekl, ale tak nějak no.


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 14:47
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Ale kto ti dá recept na to, ako nastoliť rovnováhu? Prečo napriek všetkým pôstom, ktoré som zvládla, ma chytá totálna žravosť. Akoby som bola nastavená na to, že - už idem držať od zajtra ten pôst, tak teraz rýchlo zjem všetko, na čo by som mohla mať chuť. Na takom nejakom nastavení fičím už zopár mesiacov a realita býva taká, že ten pôst na druhý deň aj tak nedám a teda len sa zbytočne prejedám. Dokonca posledné dva roky som vo veľkom pridala aj sladkosti, ktoré som pred tým skoro vôbec nemusela! Keď sme sa šli prejsť, tak som tú zmrzku nepotrebovala, pre mňa bolo pivo o pár dvorov ďalej. Akoby som si celkovo prestavila stravovacie návyky, bohužiaľ asi k horšiemu.

Dnes som mala k tejto téme takú brutálnu krízu, že keď som prišla z prechádzky, dievčatá mali upečenú pizzu na plechu, skoro som sa neudržala a už som plánovala, že rýchlo šupnem ovocie na prebudenie a o hodinu danú pizzu! Akože taký brutálny psychický stav, že som sa až rozplakala! :( Ja fakt nemôžem držať pôst len pre to, aby som vošla do plesových šiat. Pred rokom ma držala v pôste zdravotná hrozba a tak som sa nejak dokázala naladiť, aby som dávala tie pôsty bez väčších problémov. Schudnúť nejaké vianočné kilá je pre mňa zrejme slabý argument.
Krízu som nakoniec ustála, lebo som si pomyslela, ako by mi bolo po tom, čo už tretí deň naplno držím pôst, keby som do seba napchala toľko slaniny a laktózy. Uvažujem, či už dnes s láskou ukončiť, alebo ešte skúsim zajtra (aj tak nemám mrkvu doma). Nateraz som na tom dobre, aj keď pociťujem hlad (tá pizza mi tu rozvoniava).
Úbytok 1kg, urina už jemná, kyslá, v ústach známa pachuť. Dnes som na bežnej prechádzke musela už robiť výrazné prestávky, tep mi išiel do výšin. Kalórie vraj raz toľko, než keď to zbehnem v obyčajný nepôstny deň.


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 17:43
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
sisaB píše:
Ale kto ti dá recept na to, ako nastoliť rovnováhu? Prečo napriek všetkým pôstom, ktoré som zvládla, ma chytá totálna žravosť. Akoby som bola nastavená na to, že - už idem držať od zajtra ten pôst, tak teraz rýchlo zjem všetko, na čo by som mohla mať chuť. Na takom nejakom nastavení fičím už zopár mesiacov a realita býva taká, že ten pôst na druhý deň aj tak nedám a teda len sa zbytočne prejedám. Dokonca posledné dva roky som vo veľkom pridala aj sladkosti, ktoré som pred tým skoro vôbec nemusela! Keď sme sa šli prejsť, tak som tú zmrzku nepotrebovala, pre mňa bolo pivo o pár dvorov ďalej. Akoby som si celkovo prestavila stravovacie návyky, bohužiaľ asi k horšiemu.

Dnes som mala k tejto téme takú brutálnu krízu, že keď som prišla z prechádzky, dievčatá mali upečenú pizzu na plechu, skoro som sa neudržala a už som plánovala, že rýchlo šupnem ovocie na prebudenie a o hodinu danú pizzu! Akože taký brutálny psychický stav, že som sa až rozplakala! :( Ja fakt nemôžem držať pôst len pre to, aby som vošla do plesových šiat. Pred rokom ma držala v pôste zdravotná hrozba a tak som sa nejak dokázala naladiť, aby som dávala tie pôsty bez väčších problémov. Schudnúť nejaké vianočné kilá je pre mňa zrejme slabý argument.
Krízu som nakoniec ustála, lebo som si pomyslela, ako by mi bolo po tom, čo už tretí deň naplno držím pôst, keby som do seba napchala toľko slaniny a laktózy. Uvažujem, či už dnes s láskou ukončiť, alebo ešte skúsim zajtra (aj tak nemám mrkvu doma). Nateraz som na tom dobre, aj keď pociťujem hlad (tá pizza mi tu rozvoniava).
Úbytok 1kg, urina už jemná, kyslá, v ústach známa pachuť. Dnes som na bežnej prechádzke musela už robiť výrazné prestávky, tep mi išiel do výšin. Kalórie vraj raz toľko, než keď to zbehnem v obyčajný nepôstny deň.


Ono půst není jen doba postní a doba návratová.Pokud má mít význam, měl by být spojen s a navázán na celkové dlouhodobe fyzické,duševní a duchovní poměry.Libila se mi ta myšlenka, že nechceš dělat pusty jen kvůli snížení váhy, dobrý postřeh.Predstav si, že by člověk dělal pusty jen proto, aby si pak mohl o to dyl a o to víc užívat jako s prominutím - prasátko u korýtka.To by se z půstu asi stal jen spojenec povrchních a pomíjivých potřeb.Neni to jen o zdravém těle.Respektive člověk může jakoby mít relativně zdravé tělo,ale pokud ho pudy, pocity a myšlení ovládají jako loutku a vedou do nesmysluplnych stavu, k čemu to je?Já sám teprv hledám, kde je ten kámen úrazu.Proc člověk nedokáže udržet nějaké lepší poměry a nesklouznout z nich.Kdyz člověk až moc trvá na ideálech a snaží se meditovat, být pozitivní, tak se jakoby vzdaluje běžné realitě.A když je až moc v běžné realitě, tak je zase přízemní a povrchní.Je třeba budovat efektivní rovnováhu mezi svými potřebami a potřebami těch ostatních.A hmotným a duchovním životem.Treba takoví buddhističtí mniši mají čas číst duchovní knihy, meditovat a radit ostatním.Ale mají tu výhodu, že nemusí čelit takovým tlakům na své živobytí, pokud mají kolem sebe aspoň trochu silnou komunitu.A hlavně v jejich blízkosti zůstávají hlavně lidé,kteří sdílí jejich životní pristup.Jak efektivně fungovat ve světském světě, v rodině a zároveň v duchu?To už je větší výzva.Clovek se vykasle na ducha a je z něj povrchní cynik.Vykasle se na hmotu.A druzí se o něj musí starat.Kde je ta rovnováha?


+sisaB Hodnocení: +1
sob 20.01.2024, 18:23
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Presne, na tej "púšti" ten pôst bude jednoduchší. A asi aj tým mníchom v prísnom režime v kláštore, kde nečíhajú na nich každodenné/celodenné pokušenia. Ja som v openspace kancelárii a už len ten obedňajší čas vydržať pri všetkých tých vôňach, je dosť.
Ja by som rada šla na nejakom dlhodobom zdravšom životnom štýle. Len neviem zatiaľ odolávať týmto nástrahám. Ja fakt viem byť cez týždeň na dobrej, kvalitnej strave, ale stačí mi večer prísť z práce a tam sa decká kŕmia klobáskami, pridá sa manžel a ja už som tiež zlomená. Je jednoduchšie dať si niečo navarené, než unavená po práci ísť si niečo ešte pripravovať.
Každopádne čítam ten cirkadiánny kód a už som odhodlaná dodržiavať tento režim - spánok, jedlo, aktivita. K tomu by som pre zdravie ešte chcela zaradiť pravidelný jednodňový pôst každý týždeň. Viacerí sa zhodujú, že na udržanie dobrého zdravia (ak človek nerieši akútny zdravotný problém) je toto najlepšia cesta.
Uvidím, čo mi ešte povie kniha o emočnom jedení, lebo toto som postrehla u seba. Stačí mi nejaký podnet a už siaham po jedle, alebo aspoň po troche vína :roll: Celkom sa mi poslednú dobu osvedčilo ísť vyvetrať hlavu, aj keď len prechádzkou po dedine. Preberiem to z iného uhla, vyfučím a je mi lepšie.


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 18:57
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
sisaB píše:
Presne, na tej "púšti" ten pôst bude jednoduchší. A asi aj tým mníchom v prísnom režime v kláštore, kde nečíhajú na nich každodenné/celodenné pokušenia. Ja som v openspace kancelárii a už len ten obedňajší čas vydržať pri všetkých tých vôňach, je dosť.
Ja by som rada šla na nejakom dlhodobom zdravšom životnom štýle. Len neviem zatiaľ odolávať týmto nástrahám. Ja fakt viem byť cez týždeň na dobrej, kvalitnej strave, ale stačí mi večer prísť z práce a tam sa decká kŕmia klobáskami, pridá sa manžel a ja už som tiež zlomená. Je jednoduchšie dať si niečo navarené, než unavená po práci ísť si niečo ešte pripravovať.
Každopádne čítam ten cirkadiánny kód a už som odhodlaná dodržiavať tento režim - spánok, jedlo, aktivita. K tomu by som pre zdravie ešte chcela zaradiť pravidelný jednodňový pôst každý týždeň. Viacerí sa zhodujú, že na udržanie dobrého zdravia (ak človek nerieši akútny zdravotný problém) je toto najlepšia cesta.
Uvidím, čo mi ešte povie kniha o emočnom jedení, lebo toto som postrehla u seba. Stačí mi nejaký podnet a už siaham po jedle, alebo aspoň po troche vína :roll: Celkom sa mi poslednú dobu osvedčilo ísť vyvetrať hlavu, aj keď len prechádzkou po dedine. Preberiem to z iného uhla, vyfučím a je mi lepšie.


Co se týče delších a kratších půstu.Tak jeden takový základní pohled od Pavla Máchy byl ten, že delší pusty jsou účinnější a ty kratší jsou účinnější, až když má člověk za sebou aspoň nějaké delší.Treba 1x40 nebo aspoň 1x21.Na druhou stranu jsem četl, že když někdo chce řešit svoje fyzické a psychické zdraví pozvolněji, tak pro někoho může být zase lepší dát třeba každý měsíc jeden týdenní.Nebo, co dva měsíce... Pokud už má každopádně někdo za sebou nějaký delší, tak při těch kratších už by to z hlediska efektivity toho, jak je na to jeho organismus už adaptovaný, mělo být jen jeho plus ..Já právě za poslední roky neměl žádný kratší půst, vždycky když už, tak 21....Jenomže když pak člověk sklouzne v naslednych životních poměrech, tak není řešení znovu dát 21cku...Týdenní mi připadaly málo... Ale asi to není jen o délce půstu.. . Je to i o tom duševním naladění... Možná bych mohl zkusit, až přijde opět můj čas, dát 1x21 a pak hlavně držet režim a pak dávat třeba co dva měsíce sedmičku jen na vybalancováni... uvidím...


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 19:19
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz