Na hlavní stránku  
Právě je sob 18.05.2024, 07:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Koľko máš tých 21 za sebou? A ako často ich dávaš?
Ja mám za sebou kopec jednotiek a dvojok, 1x3, 1x5, 1x7, 2x10 a 1x21. Asi v priebehu jeden a pol roka.
Práve aj Pavel odporúčal aj tie jednotky pre nejaké udržiavanie, aby sa človek moc nerozožral alebo čo. Mala by som si zas prečítať ten jeho manuál. Jednotky určite odporúčala aj Partyková a Malachov mal taký kalendár že každý týždeň jeden deň, raz za mesiac 3, raz za štvrťrok 7. No chcelo by to u mňa nejakú pravidelnosť a hlavne sa nejak namotivovať.


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 21:00
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
sisaB píše:
Koľko máš tých 21 za sebou? A ako často ich dávaš?
Ja mám za sebou kopec jednotiek a dvojok, 1x3, 1x5, 1x7, 2x10 a 1x21. Asi v priebehu jeden a pol roka.
Práve aj Pavel odporúčal aj tie jednotky pre nejaké udržiavanie, aby sa človek moc nerozožral alebo čo. Mala by som si zas prečítať ten jeho manuál. Jednotky určite odporúčala aj Partyková a Malachov mal taký kalendár že každý týždeň jeden deň, raz za mesiac 3, raz za štvrťrok 7. No chcelo by to u mňa nejakú pravidelnosť a hlavne sa nejak namotivovať.



21 čku jsem dal poprvé v roce 2017.Pak 2020 druhou.Následně pak 1. a poslední 40ku zatím.A pak ještě dvě 21čky.Takže 4x21 a 1x40.Plus i nějaké kratší.
Možná jsem si to i trochu vsugeroval, že pro mě nemají ty kratší moc význam.Ikdyž jsem zase měl i období, kdy jsem jedl 1x denně, což v podstatě byly 24hodinové půsty.Mně pak přišlo, že je škoda, když už najedu na půst, nedát aspoň nějaký delší.Třeba u sedmičky mi přišlo, že sotva člověk najede na autovýživu, už za pár dní končí.A když už by chtěl 14,15 dní, tak je škoda nedotáhnout na 21.Ale každopádně jsem se naučil, že klíčový je dlouhodobý režim.
Jestli nějaký člověk žije tak, že třeba i udělá 1x ročně 40ku, pak si odnávratuje návrat a potom žije po zbytek času nevhodným životem, tak si nějak nedovedu představit, že je to dlouhodobě udržitelné.Ikdyž Pavel Mácha psal, že prý 40ka prý spraví všechno.Ale nevím.Pokud člověk nepřejde na pránu, tak si spíš logicky říkám, že kdyby se pak po půstech stravoval špatně a hlavně z hlediska výživy nedostatečně, tak jej to přece musí jednou dohnat.Tak nevím.


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 21:17
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Ja som v Pavlovej knihe čítala, že fyzické zdravie spraví už 21ka, odporúčal to tam všetkým. Následne som po svojej prvej bola celkom sklamaná, lebo sa nekonali až také zázraky, ako som očakávala. Mala som na slabine divný suchý fľak, ktorý sa pomaly zväčšoval a tá 21ka v marci ho nespravila (okrem iných vecí, ktoré som očakávala). Potom som sa dočítala od Malachova, že niekto musí 21ku aj zopakovať, aby sa to spravilo všetko. Prekvapilo ma, že ten fľak, ktorý som mala asi tri roky, mi zmizol po novembrovej 5ke! Takže myslím, že aj tie kratšie majú niečo do seba.
Akože ja som v stave, že ak nemám zdravotnú hrozbu na papieri, tak sa neprinútim do dlhších. To všetka česť, že to máš takto nastavené. Ja si namaľujem 7, tak už sa neviem dočkať, kedy začnem návrat. To isté pri 5, 10... Zatiaľ som len v novembri zažila taký celkom voľný radostný pôst, keď som si každé ráno hovorila, že je to fajn, môžem pokračovať a nebyť spoločenských udalostí, tak pokračujem dlhšie. V takých prípadoch by sa mi zišiel ten Pavlov recept na rýchly návrat :-D

Ako si zvládal 40ku? Dočítam sa to niekde? A neuvažoval si o čistej práne?


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 21:32
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
sisaB píše:
Ja som v Pavlovej knihe čítala, že fyzické zdravie spraví už 21ka, odporúčal to tam všetkým. Následne som po svojej prvej bola celkom sklamaná, lebo sa nekonali až také zázraky, ako som očakávala. Mala som na slabine divný suchý fľak, ktorý sa pomaly zväčšoval a tá 21ka v marci ho nespravila (okrem iných vecí, ktoré som očakávala). Potom som sa dočítala od Malachova, že niekto musí 21ku aj zopakovať, aby sa to spravilo všetko. Prekvapilo ma, že ten fľak, ktorý som mala asi tri roky, mi zmizol po novembrovej 5ke! Takže myslím, že aj tie kratšie majú niečo do seba.
Akože ja som v stave, že ak nemám zdravotnú hrozbu na papieri, tak sa neprinútim do dlhších. To všetka česť, že to máš takto nastavené. Ja si namaľujem 7, tak už sa neviem dočkať, kedy začnem návrat. To isté pri 5, 10... Zatiaľ som len v novembri zažila taký celkom voľný radostný pôst, keď som si každé ráno hovorila, že je to fajn, môžem pokračovať a nebyť spoločenských udalostí, tak pokračujem dlhšie. V takých prípadoch by sa mi zišiel ten Pavlov recept na rýchly návrat :-D

Ako si zvládal 40ku? Dočítam sa to niekde? A neuvažoval si o čistej práne?


Každý to má během ní jinak, jako i u těch kratších.Do 30 dne vlastně pohoda.Pak se dost zhoršil stav v ústech.Což je prý typické.Opravdu, pokud se někdy dostaneš k 40tce, tak je normální, že po 30dni budeš mít nejspíš v ústech jako v polepšovně, zanesené mandle a budeš to chtít jakoby spláchnout vodou, nebo spolknout ty zaneseniny, co ucítíš a nepůjde to xD.Ale dá se to vydržet.No a já měl pak ještě takový svůj jeden individuální problém, nevím, zda se to stává i někomu jinému, ani nevím, jestli je vhodné to moc ventilovat, abych někoho zcela zbytečně neovlivnil.Ale zkrátka se mi jakoby rozdělovalo fyzické vidění.Když jsem měl otevřené obě oči najednou a díval jsem se do dálky, tak se mi zkreslovalo vidění objektů.Na blízku v pohodě.A když jsem jedno oko zavřel, tak to taky bylo v pohodě.Potom se to při návratu dalo zase do pořádku.Bylo to asi posledních pět dní té 40ky a pak 5dní návratu.

Tak, abych přiznal pravdu, tak ohledně prány - na konci té 40tky už jsem byl fakt dost zesláblý, takže bylo jasné, že na pránu zatím asi moc náběh nemám.

Jo, a tu 40ku jsem absolvoval, když jsem zrovna v tu dobu nechodil do práce :-D .Pokud někdo dokáže například následováním kalendáře Pavla Máchy celoročně ty doporučené půsty držet i při práci, tak všechna čest.Možná i záleží na tom, jakou má člověk práci.Jestli mentální, nebo nějakou fyzicky namáhavou.Není to možná všechno úplně lehké zorganizovat pro někoho.

Říkám, teď až bude vhodná příležitost, tak bych chtěl dát 21čku.A potom po zbytek roku sem tam sedmičku a jinak držet nějaký vyrovnaný režim.Možná dokonce zkusím třeba aspoň minimálně rok jíst jenom to, co bych chtěl jíst dlouhodobě.A opět sportovat, něco studovat, meditovat, koncentrovat a tak... V nějakém trochu větším měřítku.A pravděpodobně si ji střihnu až budu vědět, že budu mít třeba aspoň týden nebo dva týdny volna.Zas takový superpůstař fakt nejsem xD.Hlavně Pavel Mácha psal - že půstář = mistr rovnováhy.Což zatím fakt nejsem.Uvídí se, jak to bude v budoucích letech, no.


Hodnocení: 0
sob 20.01.2024, 21:46
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
sisaB píše:
Ja som v Pavlovej knihe čítala, že fyzické zdravie spraví už 21ka, odporúčal to tam všetkým. Následne som po svojej prvej bola celkom sklamaná, lebo sa nekonali až také zázraky, ako som očakávala. Mala som na slabine divný suchý fľak, ktorý sa pomaly zväčšoval a tá 21ka v marci ho nespravila (okrem iných vecí, ktoré som očakávala). Potom som sa dočítala od Malachova, že niekto musí 21ku aj zopakovať, aby sa to spravilo všetko. Prekvapilo ma, že ten fľak, ktorý som mala asi tri roky, mi zmizol po novembrovej 5ke! Takže myslím, že aj tie kratšie majú niečo do seba.
Akože ja som v stave, že ak nemám zdravotnú hrozbu na papieri, tak sa neprinútim do dlhších. To všetka česť, že to máš takto nastavené. Ja si namaľujem 7, tak už sa neviem dočkať, kedy začnem návrat. To isté pri 5, 10... Zatiaľ som len v novembri zažila taký celkom voľný radostný pôst, keď som si každé ráno hovorila, že je to fajn, môžem pokračovať a nebyť spoločenských udalostí, tak pokračujem dlhšie. V takých prípadoch by sa mi zišiel ten Pavlov recept na rýchly návrat :-D

Ako si zvládal 40ku? Dočítam sa to niekde? A neuvažoval si o čistej práne?


Ještě jsem si vzpomněl, ale to už jsi možná četla.

https://www.pust.cz/html/zacek_2007.html

Ten žák jsem nebyl já, ale také tam zmiňuje určité zkreslení fyzického zraku.Ikdyž zase nejspíš jiným způsobem, než to probíhalo u mě.Asi to zase tak neobvyklé není.Asi lze předpokládat, že od 30.dne výš se zkrátka dějou i hlubší procesy na úrovni mozkové činnosti.Každopádně není snad třeba mít obavy.
Já něco takového prožil a vše se vrátilo do normálu.


Hodnocení: 0
ned 21.01.2024, 23:15
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Áno, to som čítala. Ja som mala také nejaké divné vlnenie obrazu v 18tom dni pôstu pri 21ke. Ale to som tiež našla v knihe od Pavla a popisuje to ako znovuzrodenie - akože celková očista fyzického tela.
Ten pôst a práca pre bežného smrteľníka je podľa mňa dosť problém. Ja pracujem hlavou a tie prvé dva dni som bola dosť vyradená. Ale muž zas pracuje manuálne a sedemdňový pôst už bol pre neho strop, ktorý dokázal zvládnuť fyzicky, lebo bol veľmi slabý, bez sily. Pavel popisuje práve dostatok času, keď nespí a aj dostatok energie na všetko, čo chcel spraviť. Ono asi pri pravidelných pôstoch, keď už človek poriadne vyčistí telá a zrovná tie čakry, to už asi bude dosť podobné stavu na práne - aspoň tak mi tie jeho popisy pripadali.

Dnes piaty deň, včera úbytok 1kg, dnes 0,8kg. Cítim sa výborne, už aj včera počas štvrtého dňa som sa cítila veľmi dobre. Bolesti hlavy ustúpili na štvrtý deň, aj nálada a energia stúpla, aj keď som viditeľne oslabla. Ešte ma mátala domáca strava a chvíľu som uvažovala, či potiahnuť na tých 5 alebo ostať pri 3, ale idem aj dnes ďalej, večer budem štartovať.
Cítim sa konečne výborne, škoda, zas že musím dnes už ukončiť. Rada by som potiahla na 7, ale to mi vychádza len deň a pol na návrat pred plesom a ako čítam, tak by som ešte nenabrala sily.


Hodnocení: 0
pon 22.01.2024, 11:24
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Ja som veľmi túžila po nejakom hlbšom duchovnom poznaní, zážitkoch, preto som veľmi chcela teraz na veľkú noc urobiť prvú 40ku. Má však uprostred pôstu školu a učiteľ mi rázne neodporúčal absolvovať to v pôste, tak začnem až po nej. Ale raz... je to taký môj malý-veľký sen :-) Neočakávam nejaké osvietenie, stačili by mi menšie duchovné zmeny. Ale tie asi viem dosiahnuť aj pomocou meditácií. Každopádne očista aj vyšších tiel je dosť pekná predstava :-)


Hodnocení: 0
pon 22.01.2024, 11:34
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
sisaB píše:
Ja som veľmi túžila po nejakom hlbšom duchovnom poznaní, zážitkoch, preto som veľmi chcela teraz na veľkú noc urobiť prvú 40ku. Má však uprostred pôstu školu a učiteľ mi rázne neodporúčal absolvovať to v pôste, tak začnem až po nej. Ale raz... je to taký môj malý-veľký sen :-) Neočakávam nejaké osvietenie, stačili by mi menšie duchovné zmeny. Ale tie asi viem dosiahnuť aj pomocou meditácií. Každopádne očista aj vyšších tiel je dosť pekná predstava :-)


Ono už "jen" dát 21 a pak pravidelně pustovat a k tomu držet nějaký trochu vyrovnaný režim po zbytek roku je velký úspěch.Buddhismus například tvrdí, že dva ze tří kořenů utrpení jsou nezvládnuta žádostivost a hněv.Pokud tedy má člověk své fyzické a duševní potřeby a poměry aspoň nějak v rovnováze, je to určitě dost velké plus.Preji ať se daří na tvé cestě i dál, jak nejlíp to půjde. :-)


+sisaB Hodnocení: +1
pon 22.01.2024, 11:50
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Ja som zas čítala (fakt si nepamätá zdroj), že nejaké asketické upieranie si niečoho tiež nie je v poriadku, v súlade s plynutím života. Lebo mních len o žene rozpráva a pôstujúci o jedle :-D Niečo v tom duchu to bolo.

Ja dnes prvý deň návratovky. Večer očista dutiny kôrkou s cesnakom, potom trochu mrkvovej šťavy. Teraz popíjam odšťavenú mrkvu-pomaranč. Úbytok váhy 0,8kg, dokopy teda 5,3 za pôst. Cítim sa veľmi veľmi slabá, náročný podvečer, večer aj noc som mala po psychickej stránke.
MS mi mešká 3 dni - toto fakt na pôstoch nemám rada. Bolesti podbruška aj krížov prišli presne a MS nikde. Zas mi budú bolesti pretrvávať o to dlhšie, o koľko sa omeškám. Navyše už mi vyjde do plesu :roll:
Cvičiť sa mi vôbec nedá, už len chôdza mi vyhadzuje vysoko tepy. Teraz sa potrebujem rozjesť nejak, aby som silu do piatku nabrala 8-)


Hodnocení: 0
úte 23.01.2024, 10:44
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: stř 06.04.2016, 18:13
Příspěvky: 178

Reputace: +35
sisaB píše:
Ja som zas čítala (fakt si nepamätá zdroj), že nejaké asketické upieranie si niečoho tiež nie je v poriadku, v súlade s plynutím života. Lebo mních len o žene rozpráva a pôstujúci o jedle :-D Niečo v tom duchu to bolo.



Je to těžká otázka.Zebrak, který touží po bohatství je na tom hůř, než bohatý, který ho aspoň má.Ikdyz to je taky relativní.Ale co takhle chudý člověk, který po majetku netouží?Nebo bohatý, který na tom není závislý?Je to asi komplexní a složitější záležitost.Urcite není v pořádku, když někde církev káže celibát a pak tam obtěžují mladé ministranty.Ale mužem my dva vědět, jestli třeba někde v tibetu nejsou adepti, kteří se tak odprostili od žádostivosti, že jim vědomí funguje úplně jinak a třeba se přibližují nějakému ideálnímu duchovnímu stavu nesrovnatelně efektivněji, než my?Já bych asi doporučil se předně zabývat sebou a svými praktickými zkušenostmi a poznatky a z těch vycházet.A hledat co mi aspoň v rámci možností bude aspoň dočasně fungovat nejlíp.


Hodnocení: 0
úte 23.01.2024, 15:02
Profil
 Odkaz na příspěvek Re: Sisa

Registrován: úte 25.10.2022, 10:56
Příspěvky: 159

Reputace: +27
Minulý týždeň dva dni pôstu (skoro). Vo štvrtok som cítila ťažobu z obeda, tak som prestala jesť. V piatok aj bolesti hlavy, akoby som prechádzala nejakou infekciou. V sobotu ráno som sa zobudila s tým, že ma bolia silno dutiny a mám ich plné - ako pred mesiacom, keď sme boli na dovolenke. Ale na obed som si už dala ovocnú kašu, aj keď by sa asi zišlo pôst potiahnuť. Do večera tieto príznaky zmizli.


Hodnocení: 0
pon 25.03.2024, 11:55
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: AhrefsBot [Bot] a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz