Upozornění: Plánované ukončení provozu těchto www stránek ke dni 31.12.2026.
Makrobiotika
Upozornění: Makrobiotika je poměrně složitá oblast. Zde naleznete pouze první nástin informací. Chcete-li se makrobiotice věnovat hlouběji, je nutné její důkladnější studium v dalších pramenech (např. knihy Jarmily Průchové). Pouze důkladné pochopení makrobiotiky vám přinese dlouhodobé zlepšení zdraví i celkově kvality vašeho života.
Za zakladatele makrobiotiky je považován George Ohsawa (Japonsko). Makrobiotika se v zásadě řídí podle dvou základních skupin - jin a jang. Veškeré potraviny lze přiřadit do jedné z těchto dvou skupin. Síla jin je odstředivá (uvolňující), síla jang dostředivá (stahující). Nerovnováha těchto dvou sil může zapříčinit nemoc.
První kroky k makrobiotice:
- Jezte jídlo, které roste ve vašem pásmu (ještě lépe ve vaší oblasti) a odpovídá příslušnému ročnímu období. To znamená - vylučte konzervy, tropické ovoce a mražené potraviny.
- Nepoužívejte potraviny chemicky ošetřené, rafinované či jinak zpracované (jako jsou různé polotovary). Pokud možno, potraviny by měly být BIO.
- Základem zdravé stravy jsou obilniny, luštěniny a zelenina. Přidávejte si zeleninu ke každému jídlu, nejlépe vařenou, ve formě salátu nebo jako kvašenou (pickles). Postupně přidávejte luštěniny - přes noc namočit a pak hodinu vařit s kouskem řasy Kombu a příp. s nějakou bylinkou. Postupně přidávejte do svého jídelníčku obilí.
- Vylučte z jídelníčku jednoduché cukry, bílou mouku, mléko a mléčné výrobky, vajíčka, maso a masné výrobky.
- Naučte se používat principy jin / jang (uvolňující / stahující energie) při výběru potravin a vyvarovat se tak extrémů ve stravě.
- Naučte se zacházet se solí a slanými specifiky, jako jsou sojové omáčky shoyu a tamari, miso, gomasio, mořské řasy, umeocet.
- Naučte se pracovat s kyselostí a zásaditostí potravin.
- Cíleně plánujte jídelníček.
- Nepřejídejte se, nejezte na noc a důkladně žvýkejte. Doporučuje se žvýkat každé sousto minimálně 50x. Jenom tak doplníte potřebné trávicí enzymy, které se jinde v trávicím traktu nevyskytují.
- Nesrovnávejte se s nikým jiným - každý jsme jedinečný. Co platí u jednoho, nemusí platit u jiného.
- Cvičte, dýchejte, meditujte.
- Především se mějte rádi a pochvalte se za každý dosažený úspěch.
Použitý zdroj: http://www.macrobios.cz/cs
Použitý zdroj: http://www.svetenergii.cz
Různí autoři mají různý pohled na problematiku makrobiotiky. Neshodují se např. v jin a jang polarizaci některých potravin. Následující text pochází z jiného zdroje, jako jedna z variant. Může posloužit pro začátek, díky jednoduššímu pohledu na makrobiotické stravování.
~ ~ ~
Makrobiotika je východní filozofické učení, založené na udržování rovnováhy mezi póly jin a jang. Zabývá se nejen vyváženým složením stravy, ale i psychickou stránkou člověka z hlediska pěti proměn energie. Standardní makrobiotická strava tvoří z 50% celozrnné obilniny, z 30% zelenina, z 15% luštěniny a mořské řasy, z 5% polévky. Doplňkově též ryby, ovoce mírného pásu, semena, ořechy, oleje.
Oproti standardní stravě je v makrobiotické stravě větší zastoupení obilnin (ve formě vařených zrn) a luštěnin, mnohem méně tuků, živočišných složek stravy a rafinovaných potravin.
Zásady makrobiotické stravy pro obyvatele mírného pásma:
- konzumace korýšů, měkkýšů a ryb (náhrada vepřového, hovězího a drůbežího masa),
- sójové produkty (náhrada mléčných výrobků),
- konzumace potravin v co nejpřirozenějším stavu - neloupaná zrna obilnin a jejich mouky (náhrada bílé mouky),
- vyřazení rafinovaných cukrů ze stravy a jejich náhrada za cukry složené,
- zvýšení podílu luštěnin.
1. Celá obilná zrna - zrna obilnin se konzumují celá. Připravují se vařením v tlakovém hrnci nebo pečou v keramickém hrnci. Hlavními zrny jsou: pšenice, ječmen, neloupaná rýže, pohanka, kukuřice, jáhly, oves, žito.
2. Zelenina - pokud možno čerstvá, domácí. Měla by se používat zelenina sezónní, rostoucí v danou dobu v daném podnebném pásmu. V zimě je tedy vhodné konzumovat tykev, zelí a kořenovou zeleninu. Čerstvá listová zelenina patří mezi nejvýživnější potraviny - obsahuje mnoho minerálů, vitamínů a je bohatá na chlorofyl. Doporučuje se konzumovat k rybám, protože napomáhá k trávení rybího masa. Kořenová zelenina je obtížněji stravitelná než listová zelenina, ale zlepšuje kvalitu trávení zlepšováním prokrvení trávicího systému. Nevhodnými zeleninami jsou špenát, rebarbora, chřest, mangold a rajčata, protože obsahují velké množství šťavelanů.
3. Mořské řasy - jsou důležitou součástí makrobiotické stravy, díky velké výživnosti mořských čas. Doporučené řasy: Agar-agar, Arame, Dulse, Hijiki, Irský mech, Kelp, Kombu, Nori, Wakame.
4. Luštěniny - obsahují vysoce kvalitní bílkoviny rostlinného původu, které jsou pro tělo mnohem prospěšnější, než živočišné bílkoviny (maso).
5. Sója - obsahuje lehce stravitelné bílkoviny. V syrovém stavu je sója nepoživatelná (obsahuje enzym trypsin, který se vařením a kvašením ničí), proto se sója používá v upraveném stavu. Mezi nejčastěji používané sójové výrobky patří tofu, natto, tempeh, miso a sójová omáčka Tamari nebo shoju.
6. Doplňkové potraviny - sůl (výhradně mořská, bez přísad), zázvor, miso (podporuje střevní flóru), tamari (zbytková šťáva při výrobě misa), shoju (sójová omáčka, pro denní použití je vhodnější než tamari), rýžový ocet, cibule, švestky umeboši (pomáhají s trávením a udržují zdravou střevní flóru), nori koření, sezamová sůl gomasio (1 díl mořské soli a 16 dílů sezamových semen). Sladidla se používají pouze přírodní - ječmenný slad, amasake (rýžové mléko), jablečný sirup, rýžový sirup. Z olejů pouze nerafinované oleje, lisované za studena - např. tmavý sezamový olej nebo kukuřičný olej lisovaný za studena. K občasnému použití též olej olivový, podzemnicový (arašídový), sójový a slunečnicový. Je vhodná i přiměřená konzumace ryb a korýšů - doporučuje se je konzumovat spolu se zvýšeným množstvím zeleniny, která usnadní trávení masa. Mezi doporučené druhy patří platýs, treska skrvnitá, sleď, pstruh. Mimo sezónu lze konzumovat sušené ovoce.
Rozhodnete-li se k přechodu na makrobiotickou stravu, začněte nejdříve omezovat nasycené tuky, rafinované škroby a cukry. Do jídelníčku zařaďte více obilnin, luštěnin, zelenin a mořských řas. Každý den se snažte jíst několik druhů obilnin a zeleniny (zeleninu převážně v syrovém stavu), luštěniny a mořské řasy. Základním kuchyňským vybavením je tlakový hrnec, dřevěné náčiní, nerezové nádobí, nerezové nebo keramické nože, velký nerezový cedník, keramické mísy na pečení v troubě. Potraviny omýváme až před přípravou a používáme je se slupkou, ve které je obsaženo nejvíce cenných látek. Luštěniny před vařením namáčíme na několik hodin (nejlépe přes noc). Zeleninu je možné připravovat vařením, ale vhodnější je příprava nad párou. K ochucení zeleniny lze použít malé množství sójové omáčky a špetku soli.
Použitý zdroj: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/makrobiotika-strava.php
Další doporučené stránky:
http://www.makrobiotika.info
http://www.ohsawamacrobiotics.com
http://www.macrobiotics.co.uk