Na diskuzi  

Upozornění: Plánované ukončení provozu těchto www stránek ke dni 31.12.2026.

Liquidariánství

Liquidariánství je stravovací směr založený pouze na ovocných a zeleninových šťávách. Šťávy jsou lisovány z čerstvého ovoce nebo zeleniny, bez tepelné úpravy a s minimem vlákniny (nejedná se tedy o "smoothies", což je rozmixovaná zelenina a ovoce s běžným podílem vlákniny). Šťávy s minimem vlákniny zajistí, že trávicí systém je minimálně zatěžován a živiny se mohou rychle a snadno vstřebat do krve. Dalším kladem je, že případné škodliviny (chemikálie) zůstávají spíše v odpadní vláknině než ve šťávě.

Variantou liquidariánství je frukto-liquidariánství, což znamená stravování se pouze ovocnými šťávami. Podobně jako u fruktariánství platí u něj obzvláště, že vyžaduje dostatečnou pročištěnost organismu a přizpůsobení se jednostranně zaměřené stravě.

Přechod na liquidariánskou stravu je vhodný teprve až v případě, kdy je trávicí systém dostatečně pročištěný, protože ve šťávách je jen malý podíl vlákniny, která je jinak běžně potřebná k pročišťování střev od odpadních látek. Střeva musí být regenerovaná po případné dřívější lepkové stravě, protože perforovaná střeva by bez vlákniny propouštěla nárazově příliš mnoho živin. Také je potřeba počítat s tím, že bez pevné složky budou mít odpadní látky dlouhou dobu průchodu přes střeva a proto je potřeba konzumovat potraviny dostatečně nezatěžující, jednodruhové a od sebe dostatečně oddělené, aby nedocházelo k jejich zahnívání ve střevech (např. kvůli nevhodné kombinaci tuků a cukrů).

Důvodem přechodu na liquidariánskou stravu je zpravidla snaha o odlehčení zátěže potravou s cílem (kromě lepšího zdraví) duchovního povznesení, které může mít za následek přechod až k breathariánství. V takovém případě často předchází stravovací směry jako např.: vegetariánství, poté veganství, vitariánství a nakonec fruitariánství nebo fruktariánství.

Při přechodu na liquidariánství se mohou projevovat silné detoxikační příznaky, a to obzvláště při přechodu na frukto-liquidariánství. Zpravidla se jedná o povleklý jazyk, pocit chladu, slabosti, pobolívání hlavy, deprese (často se střídající s euforií), pocit, že je člověk mimo realitu.

K výrobě šťáv jsou obvykle používány elektrické odšťavňovače. Dokonalejší (a dražší) typy jsou šnekové a to buď s jedním šnekem (např. Hurom Slow Juicer) nebo se 2 šneky (dvouhřídelové). Hlavní předností šnekových odšťavňovačů je možnost lisovat šťávy nejen z ovoce, ale i např. z bylin a listové zeleniny. Nevýhodou je poměrně vysoká cena.

Omega VRT350

Dalším typem odšťavňovačů jsou odstředivé odšťavňovače. Oproti šnekovým jsou levnější. Nevýhodou je vyšší hluk, větší napěnění a okysličení šťávy a omezený výběr potravin (např. nelze odstřeďovat byliny či listovou zeleninu). Oproti šnekovým odšťavňovačům mívají menší výtěžnost (menší množství získané šťávy), ovšem šťáva obsahuje menší podíl vlákniny.

Catler JE 4011

Kromě elektrických odšťavňovačů jsou k dispozici i odšťavňovače ruční, šnekové. Předností je nižší cena, menší hmotnost i rozměry, nezávislost na elektrické energie a také to, že do šťáv se neindukuje elektrické pole.

Z Star Manual Wheatgrass Juicer

Nakonec je třeba se zmínit ještě o poslední metodě - zcela ruční. Nemáme-li k dispozici žádné technické prostředky, můžeme si vypomoci vlastními silami. Ze všeho nejdříve je potřeba potraviny nastrouhat nebo rozdrtit - např. pomocí struhadla nebo drtiče. Jedná-li se o tvrdé potraviny (mrkev), je dobré nechat směs nějakou dobu (např. hodinu) máčet v troše vody, aby se šťávy vylouhovaly. Poté drť vymačkáváme skrze kousek plátna - vložíme trochu drti do plátna, zavřeme do uzlíčku a zkoucením uzlíčku vymačkáváme šťávu. Nemáme-li vhodné plátno po ruce nebo nechceme-li cítit ve šťávě chuť plátna, můžeme drť vymačkávat ručně, po hrstech, sevřením v pěsti.

www.receptyonline.cz

Diskuze k článku "Liquidariánství"

Miroslav Němeček